Curie Point AB
556899-9279Aktiebolagreg. 2012
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−19 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Curie Point
curiepoint.com
Adresser
Besöksadress
Östra Promenaden 11 A, 211 28 Malmö
Postadress
c/o Bartek Kania, Östra Promenaden 11 A, 211 28 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva R&D och konsultverksamhet bland annat inom IT, kommunikationssystem samt elektronik.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 490 tkr | 181 tkr | – |
| 2020 | – | −68 tkr | 1 380 tkr |
| 2021 | – | −18 tkr | 1 362 tkr |
| 2022 | −0 tkr | −23 tkr | 1 339 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −18 tkr | 1 321 tkr |
| 2024 | 12 tkr | −22 tkr | 1 299 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −19 tkr | 1 279 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,6 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 12 | 0 | −0 | – | – | 490 |
| Rörelseintäkter | 0 | 12 | 0 | −0 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 8 | 20 | 6 | 5 | 1 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 12 | 15 | 12 | 12 | 10 | 11 | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 6 | 6 | 6 | – |
| Rörelsekostnader | 19 | 34 | 18 | 24 | 18 | 18 | – |
| Rörelseresultat | −19 | −22 | −18 | −24 | −18 | −18 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −50 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −50 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −19 | −22 | −18 | −23 | −18 | −68 | 181 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 34 | – |
| Resultat före skatt | −19 | −22 | −18 | −23 | −18 | −34 | – |
| Årets resultat | −19 | −22 | −18 | −23 | −18 | −34 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 6 | 12 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 180 | 1 180 | 1 180 | 1 180 | 1 180 | 1 180 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 180 | 1 180 | 1 180 | 1 180 | 1 187 | 1 193 | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 10 | 10 | 9 | 9 | 34 | – |
| Kortfristiga placeringar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Kassa och bank | 4 | 14 | 36 | 54 | 71 | 83 | – |
| Omsättningstillgångar | 104 | 124 | 145 | 163 | 181 | 217 | – |
| Summa tillgångar | 1 284 | 1 305 | 1 326 | 1 344 | 1 367 | 1 410 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 249 | 1 271 | 1 289 | 1 312 | 1 330 | 1 364 | – |
| Fritt eget kapital | 1 229 | 1 249 | 1 271 | 1 289 | 1 312 | 1 330 | – |
| Eget kapital | 1 279 | 1 299 | 1 321 | 1 339 | 1 362 | 1 380 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 25 | – |
| Kortfristiga skulder | 5 | 6 | 5 | 5 | 5 | 30 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 284 | 1 305 | 1 326 | 1 344 | 1 367 | 1 410 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | – | 1 | – | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,6 % | 99,5 % | 99,6 % | 99,6 % | 99,6 % | 97,9 % | – |
| Kassalikviditet | 2 038 % | 2 006 % | 2 852 % | 3 205 % | 3 546 % | 724 % | – |
| Rörelsemarginal | – | −190,4 % | −1 820 400 % | 2 358 600 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | −188,7 % | −1 803 400 % | 2 346 200 % | – | – | 37 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 1 180 300 % | −200 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,5 % | −1,7 % | −1,4 % | −1,8 % | −1,3 % | −2,4 % | – |
| Omsättning per anställd | – | 12 tkr | – | −0 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 180 tkr | 1 180 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 180 tkr | 1 180 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −19 tkr | −22 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −19 tkr | −22 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 22 tkr | 18 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −22 tkr | −18 tkr |
| Forslag disposition | 1 229 tkr | 1 249 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 229 tkr | 1 249 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 29 tkr | 29 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 29 tkr | 29 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 123 | 10 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 100 tkr | 100 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 1 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Curie Point ABHuvudarbetsställe
Östra Promenaden 11 A, 211 28 Malmö
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556899-9279
Registreringsdatum
2 augusti 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 62.202 – Datordrifttjänster
- SNI 71.123 – Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.