Cut & Blow Västerås AB
556670-5132Aktiebolagreg. 2004
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 852 tkr
Resultat efter fin. poster
483 tkr
Soliditet
51 %
Anställda
9
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Krankroksgatan 17, 721 38 Västerås
Postadress
Krankroksgatan 17, 721 38 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva frisersalong samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 7 037 tkr | 643 tkr | – |
| 2019 | 7 837 tkr | 713 tkr | – |
| 2020 | 8 315 tkr | 882 tkr | 3 139 tkr |
| 2021 | 6 632 tkr | 257 tkr | 3 470 tkr |
| 2022 | 7 032 tkr | 1 103 tkr | 4 646 tkr |
| 2023 | 7 171 tkr | −15 tkr | 4 840 tkr |
| 2024 | 7 020 tkr | 202 tkr | 1 129 tkr |
| 2025 | 7 852 tkr | 483 tkr | 1 389 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 51,2 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 6,2 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt 11,9 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 852 | 7 020 | 7 171 | 7 032 | 6 632 | 8 315 | 7 837 | 7 037 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 27 | 275 | 1 691 | 690 | 314 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 852 | 7 047 | 7 446 | 8 724 | 7 322 | 8 629 | – | – |
| Handelsvaror | 699 | 718 | 690 | 847 | 659 | 1 130 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 206 | 1 762 | 1 303 | 1 402 | 1 237 | 1 588 | – | – |
| Personalkostnader | 4 409 | 4 326 | 5 430 | 5 345 | 5 169 | 5 001 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 83 | 69 | 42 | 26 | 0 | 27 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 397 | 6 876 | 7 466 | 7 620 | 7 065 | 7 747 | – | – |
| Rörelseresultat | 456 | 172 | −20 | 1 103 | 257 | 882 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 27 | 31 | 5 | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 27 | 31 | 4 | −0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 483 | 202 | −15 | 1 103 | 257 | 882 | 713 | 643 |
| Bokslutsdispositioner | −147 | 173 | 279 | 400 | 170 | −132 | – | – |
| Resultat före skatt | 336 | 376 | 264 | 1 503 | 427 | 750 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 76 | 87 | 70 | 328 | 96 | 165 | – | – |
| Årets resultat | 260 | 289 | 194 | 1 176 | 331 | 585 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 56 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 209 | 292 | 228 | 102 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 3 250 | 3 250 | 1 865 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 209 | 292 | 228 | 3 352 | 3 250 | 1 921 | – | – |
| Varulager | 111 | 115 | 110 | 93 | 147 | 89 | – | – |
| Kundfordringar | 20 | 36 | 195 | 53 | 37 | 32 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 124 | 1 689 | 4 184 | 993 | 1 385 | 2 499 | – | – |
| Kassa och bank | 667 | 965 | 2 282 | 2 309 | 1 430 | 1 628 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 901 | 2 769 | 6 577 | 3 395 | 2 962 | 4 217 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 111 | 3 061 | 6 805 | 6 748 | 6 212 | 6 138 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 029 | 740 | 4 546 | 3 370 | 3 039 | 2 454 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 289 | 1 029 | 4 740 | 4 546 | 3 370 | 3 039 | – | – |
| Eget kapital | 1 389 | 1 129 | 4 840 | 4 646 | 3 470 | 3 139 | – | – |
| Obeskattade reserver | 257 | 432 | 606 | 885 | 1 285 | 1 455 | – | – |
| Leverantörsskulder | 337 | 266 | 259 | 227 | 188 | 246 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 465 | 1 500 | 1 359 | 1 217 | 1 457 | 1 544 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 111 | 3 061 | 6 805 | 6 748 | 6 212 | 6 138 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 9 | 9 | 11 | 10 | 10 | 10 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 4 000 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,2 % | 48,1 % | 78,2 % | 79,3 % | 72,3 % | 70 % | – | – |
| Kassalikviditet | 191 % | 177 % | 476 % | 271 % | 193 % | 267 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,8 % | 2,5 % | −0,3 % | 15,7 % | 3,9 % | 10,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,2 % | 2,9 % | −0,2 % | 15,7 % | 3,9 % | 10,6 % | 9,1 % | 9,1 % |
| Omsättningstillväxt | 11,9 % | −2,1 % | 2 % | 6 % | −20,2 % | 6,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 18,8 % | 25,6 % | 4 % | 25,3 % | 9,6 % | 18,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 872 tkr | 780 tkr | 652 tkr | 703 tkr | 663 tkr | 832 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 260 tkr | 289 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 260 tkr | 289 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −289 tkr | −194 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 289 tkr | 194 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 4 000 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 175 tkr | 173 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 26 tkr | 29 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 32 tkr | 32 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 6 tkr | 3 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | – | 32 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | 3 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 731 tkr | 368 tkr |
| Forskott fran kunder | 10 tkr | 22 tkr |
| Forslag disposition | 1 289 tkr | 1 029 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 289 tkr | 1 029 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 162 tkr | 154 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 184 tkr | 263 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 042 tkr | 2 042 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 858 tkr | 1 779 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 101 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 79 tkr | 66 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 111 tkr | 115 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 322 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 211 tkr | 1 130 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 626 tkr | 691 tkr |
| Periodiseringsfonder | 257 tkr | 432 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 133 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 359 tkr | 521 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Cut & Blow Västerås ABHuvudarbetsställe
Krankroksgatan 17, 721 38 Västerås
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556670-5132
Registreringsdatum
11 november 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.210 – Frisörer och barberare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.