Cut by Susanne AB
556869-7154Aktiebolagreg. 2011
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 127 tkr
Resultat efter fin. poster
47 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Brunnbygatan 56, 722 23 Västerås
Postadress
Brunnbygatan 56, 722 23 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva frisersalong samt därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget bedriva handel med värdepapper, fastighetsförvaltning samt bedriva konsultverksamhet inom media.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 1 007 tkr | −46 tkr | – |
| 2023 | 1 011 tkr | 154 tkr | – |
| 2024 | 1 094 tkr | 1 tkr | 240 tkr |
| 2025 | 1 127 tkr | 47 tkr | 259 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76,4 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 4,2 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt 3 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 127 | 1 094 | 1 011 | 1 007 |
| Övriga rörelseintäkter | 115 | 119 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 242 | 1 213 | – | – |
| Handelsvaror | 139 | 145 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 357 | 403 | – | – |
| Personalkostnader | 700 | 664 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 196 | 1 212 | – | – |
| Rörelseresultat | 46 | 1 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 47 | 1 | 154 | −46 |
| Resultat före skatt | 47 | 1 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 27 | 2 | – | – |
| Årets resultat | 19 | −1 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – |
| Varulager | 196 | 183 | – | – |
| Kundfordringar | 10 | 3 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 28 | 76 | – | – |
| Kassa och bank | 115 | 91 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 339 | 350 | – | – |
| Summa tillgångar | 339 | 350 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 190 | 191 | – | – |
| Fritt eget kapital | 209 | 190 | – | – |
| Eget kapital | 259 | 240 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 36 | – | – |
| Skatteskulder | 4 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 80 | 110 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 339 | 350 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 15 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,4 % | 68,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 179 % | 152 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,1 % | 0,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,2 % | 0,1 % | 15,2 % | −4,6 % |
| Omsättningstillväxt | 3 % | 8,2 % | 0,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,5 % | −0,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 127 tkr | 1 094 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 19 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 19 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 259 tkr | 240 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 19 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 209 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 194 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 18 tkr | 49 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 231 tkr | 231 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 231 tkr | 231 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 196 tkr | 183 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 16 | 24 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 61 tkr | 58 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Cut by Susanne ABHuvudarbetsställe
Brunnbygatan 56, 722 23 Västerås
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556869-7154
Registreringsdatum
1 november 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.210 – Frisörer och barberare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.