CW i Kristianstad AB
559146-9415Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 099 tkr
Resultat efter fin. poster
601 tkr
Soliditet
35 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norrtullsgatan 9, 113 29 Stockholm
Postadress
Norrtullsgatan 9, 113 29 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 8 892 tkr | 185 tkr | 240 tkr |
| 2024 | 8 088 tkr | −297 tkr | 317 tkr |
| 2025 | 8 099 tkr | 601 tkr | 786 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34,8 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 7,4 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 0,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 099 | 8 088 | 8 892 |
| Övriga rörelseintäkter | 102 | 44 | 606 |
| Rörelseintäkter | 8 201 | 8 132 | 9 498 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 779 | 2 679 | 2 897 |
| Övriga externa kostnader | 2 314 | 3 450 | 3 692 |
| Personalkostnader | 2 472 | 2 256 | 2 361 |
| Av- och nedskrivningar | 33 | 44 | 362 |
| Rörelsekostnader | 7 600 | 8 429 | 9 312 |
| Rörelseresultat | 601 | −297 | 186 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 |
| Finansiella poster | −0 | 0 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | 601 | −297 | 185 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 400 | 0 |
| Resultat före skatt | 601 | 103 | 185 |
| Skatt på årets resultat | 132 | 26 | 19 |
| Årets resultat | 469 | 77 | 167 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 58 | 91 | 135 |
| Anläggningstillgångar | 58 | 91 | 135 |
| Varulager | 47 | 69 | 71 |
| Kortfristiga fordringar | 1 242 | 1 347 | 697 |
| Kassa och bank | 914 | 457 | 1 418 |
| Omsättningstillgångar | 2 204 | 1 873 | 2 186 |
| Summa tillgångar | 2 261 | 1 964 | 2 321 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 267 | 190 | 23 |
| Fritt eget kapital | 736 | 267 | 190 |
| Eget kapital | 786 | 317 | 240 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 285 |
| Leverantörsskulder | 1 020 | 1 157 | 1 346 |
| Skatteskulder | 117 | 27 | 18 |
| Kortfristiga skulder | 1 475 | 1 647 | 1 796 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 261 | 1 964 | 2 321 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 6 | 6 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 34,8 % | 16,2 % | 10,3 % |
| Kassalikviditet | 146 % | 110 % | 118 % |
| Rörelsemarginal | 7,4 % | −3,7 % | 2,1 % |
| Vinstmarginal | 7,4 % | −3,7 % | 2,1 % |
| Omsättningstillväxt | 0,1 % | −9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 59,6 % | 24,4 % | 69,5 % |
| Omsättning per anställd | 1 350 tkr | 1 348 tkr | 1 482 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 469 tkr | 77 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 0 | 400 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 469 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −77 tkr | −167 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 77 tkr | 167 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 786 tkr | 317 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 469 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 859 tkr | 671 tkr |
| Forslag disposition | 736 tkr | 267 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 736 tkr | 267 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 336 tkr | 520 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 58 tkr | 91 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 205 tkr | 2 205 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 148 tkr | 2 115 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 33 tkr | 44 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 250 tkr | 250 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 250 tkr | 250 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 47 tkr | 69 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 47 tkr | 156 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 103 tkr | 92 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 236 tkr | 371 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
CW i Kristianstad ABHuvudarbetsställe
Norrtullsgatan 9, 113 29 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559146-9415
Registreringsdatum
29 januari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.