CW S:t Eriksplan AB
556796-3789Aktiebolagreg. 2009
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
37 717 tkr
Resultat efter fin. poster
−125 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
12
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sankt Eriksplan 2, 113 20 Stockholm
Postadress
c/o Matbutiken Cajsa Warg, Sankt Eriksplan 2, 113 20 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att dels bedriva detaljhandel med livsmedel samt därtill hörande produktion och försäljning till egna butiker och återförsäljare, dels främja konsumenternas matintresse via tjänster och informationsspridning, dels handel med och förvaltning av värdepapper, fast och lös egendom inom livsmedelsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 31 589 tkr | 582 tkr | – |
| 2017 | 33 808 tkr | 704 tkr | – |
| 2018 | 34 423 tkr | 1 388 tkr | 2 236 tkr |
| 2019 | 34 783 tkr | 640 tkr | 1 595 tkr |
| 2020 | 36 153 tkr | 1 124 tkr | 2 437 tkr |
| 2021 | 37 846 tkr | 1 786 tkr | 3 665 tkr |
| 2022 | 35 766 tkr | 763 tkr | 4 272 tkr |
| 2023 | 33 080 tkr | −1 254 tkr | 4 272 tkr |
| 2024 | 35 176 tkr | −376 tkr | 4 272 tkr |
| 2025 | 37 717 tkr | −125 tkr | 4 272 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 33,9 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal −0,3 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 7,2 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 37 717 | 35 176 | 33 080 | 35 766 | 37 846 | 36 153 | 34 783 | 34 423 | 33 808 | 31 589 |
| Förändring av lager | – | 268 | −292 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 140 | 137 | 117 | 176 | 12 | 37 | – | – |
| Rörelseintäkter | 37 717 | 35 444 | 32 928 | 35 903 | 37 963 | 36 329 | 34 795 | 34 459 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 22 925 | 21 321 | 19 842 | −8 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 21 534 | 23 080 | 22 261 | 20 322 | 19 963 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 6 426 | 6 222 | 6 217 | 5 707 | 5 465 | 5 328 | 4 972 | 4 752 | – | – |
| Personalkostnader | 7 934 | 7 683 | 7 488 | 7 222 | 6 938 | 6 845 | 8 092 | 7 593 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 534 | 585 | 608 | 657 | 666 | 727 | 703 | 688 | – | – |
| Rörelsekostnader | 37 819 | 35 811 | 34 155 | 35 113 | 36 149 | 35 162 | 34 089 | 32 995 | – | – |
| Rörelseresultat | −102 | −367 | −1 227 | 790 | 1 814 | 1 167 | 706 | 1 464 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 18 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 27 | 27 | 27 | 27 | 28 | 43 | 66 | 76 | – | – |
| Finansiella poster | −23 | −9 | −27 | −27 | −28 | −43 | −66 | −76 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −125 | −376 | −1 254 | 763 | 1 786 | 1 124 | 640 | 1 388 | 704 | 582 |
| Bokslutsdispositioner | 131 | 376 | 1 254 | 9 | −243 | 80 | 331 | 13 | – | – |
| Resultat före skatt | 6 | 0 | 0 | 772 | 1 543 | 1 204 | 971 | 1 401 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 6 | – | 0 | 165 | 315 | 262 | 212 | 310 | – | – |
| Årets resultat | 0 | 0 | 0 | 607 | 1 228 | 942 | 759 | 1 091 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 454 | 4 410 | 4 752 | 5 360 | 5 970 | 6 395 | 7 122 | 7 561 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 454 | 4 410 | 4 752 | 5 360 | 5 970 | 6 395 | 7 122 | 7 561 | – | – |
| Varulager | 1 581 | 1 872 | 1 603 | 1 895 | 1 661 | 1 558 | 1 583 | 1 601 | – | – |
| Kundfordringar | 674 | 653 | 683 | 755 | 920 | 1 364 | 1 059 | 1 086 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 811 | 1 543 | 1 528 | 935 | 1 367 | 1 840 | 1 733 | 1 464 | – | – |
| Kassa och bank | 5 577 | 4 949 | 5 116 | 5 758 | 4 751 | 3 651 | 1 788 | 1 392 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 969 | 8 364 | 8 247 | 8 588 | 7 779 | 7 048 | 5 104 | 4 458 | – | – |
| Summa tillgångar | 13 424 | 12 775 | 12 999 | 13 948 | 13 749 | 13 443 | 12 226 | 12 019 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 172 | 4 172 | 4 172 | 3 565 | 2 337 | 1 395 | 736 | 1 045 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 172 | 4 172 | 4 172 | 4 172 | 3 565 | 2 337 | 1 495 | 2 136 | – | – |
| Eget kapital | 4 272 | 4 272 | 4 272 | 4 272 | 3 665 | 2 437 | 1 595 | 2 236 | – | – |
| Obeskattade reserver | 354 | 484 | 860 | 2 114 | 2 123 | 1 880 | 1 960 | 2 291 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 209 | 2 713 | 2 724 | 2 724 | 2 424 | 4 106 | 3 347 | 1 639 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 707 | 2 342 | 2 186 | 2 009 | 2 664 | 2 559 | 2 279 | 2 975 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | −142 | 0 | 41 | 272 | 282 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 589 | 5 305 | 5 144 | 4 838 | 5 537 | 5 020 | 5 324 | 5 852 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 13 424 | 12 775 | 12 999 | 13 948 | 13 749 | 13 443 | 12 226 | 12 019 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 16 | 16 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 33,9 % | 36,4 % | 38,1 % | 42,7 % | 38,9 % | 29,2 % | 25,8 % | 33,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 132 % | 122 % | 129 % | 138 % | 110 % | 109 % | 66 % | 49 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,3 % | −1 % | −3,7 % | 2,2 % | 4,8 % | 3,2 % | 2 % | 4,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,3 % | −1,1 % | −3,8 % | 2,1 % | 4,7 % | 3,1 % | 1,8 % | 4 % | 2,1 % | 1,8 % |
| Omsättningstillväxt | 7,2 % | 6,3 % | −7,5 % | −5,5 % | 4,7 % | 3,9 % | 1,1 % | 1,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 0 % | 0 % | 14,2 % | 33,5 % | 38,7 % | 47,6 % | 48,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 143 tkr | 2 931 tkr | 2 757 tkr | 2 981 tkr | 3 154 tkr | 3 013 tkr | 2 174 tkr | 2 151 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 197 tkr | 246 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 12 | 3 |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 12 | 3 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 | −3 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 | 3 |
| Forandring overavskrivningar | −49 tkr | −62 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 82 tkr | 314 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 3 541 tkr | 126 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 7 127 tkr | 1 323 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 3 586 tkr | 1 197 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 238 tkr | 83 tkr |
| Forskott fran kunder | 263 tkr | 383 tkr |
| Forslag disposition | 4 172 tkr | 4 172 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 172 tkr | 4 172 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 530 tkr | 562 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 913 tkr | 632 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 4 363 tkr | 4 177 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 4 100 tkr | 3 915 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 186 tkr | 264 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 502 tkr | 1 792 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 650 tkr | 3 779 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 1 958 tkr | 7 127 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 1 308 tkr | 3 348 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 578 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 111 tkr | 238 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 607 tkr | 329 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 599 tkr | 647 tkr |
| Ovriga lagertillgangar | 79 tkr | 79 tkr |
| Periodiseringsfonder | 156 tkr | 238 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 3 209 tkr | 2 713 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 100 tkr | 4 100 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 4 100 tkr | 4 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 021 tkr | 1 933 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
CW S:t Eriksplan ABHuvudarbetsställe
Sankt Eriksplan 2, 113 20 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556796-3789
Registreringsdatum
8 december 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.112 – Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.