swereg

D.A Bil o Service AB

559384-9879Aktiebolagreg. 2022

Bilverkstad & fordon
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Sävsjö, Jönköpings län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

864 tkr

+4 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

172 tkr

+39 % mot föregående år

Soliditet

63 %

+11 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Härdvägen 3, 576 31 Sävsjö

Postadress

Härdvägen 3, 576 31 Sävsjö

Verksamhetsbeskrivning

Försäljning av bilar samt reparationer. Även uthyrning av mig som mekaniker till andra verkstäder.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2022293 tkr32 tkr50 tkr
2023753 tkr169 tkr151 tkr
2024832 tkr124 tkr249 tkr
2025864 tkr172 tkr385 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 63,1 % – branschmedian 47 %

Vinstmarginal 19,9 % – branschmedian 1,6 %

Omsättningstillväxt 3,9 % – branschmedian 0,4 %

Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning864832753293
Övriga rörelseintäkter322–
Rörelseintäkter867834756293
Handelsvaror570591431241
Övriga externa kostnader12411815520
Personalkostnader––00
Rörelsekostnader694709587261
Rörelseresultat17312416932
Ränteintäkter och liknande−000–
Räntekostnader och liknande0100
Finansiella poster−0−1−0−0
Resultat efter finansiella poster17212416932
Bokslutsdispositioner–0−42–
Resultat före skatt17212412732
Skatt på årets resultat3626267
Årets resultat1369810125

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Varulager19724720831
Kundfordringar1352005898
Kortfristiga fordringar1472056598
Kassa och bank3188812769
Omsättningstillgångar662541399198
Summa tillgångar662541–198
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat22412625–
Fritt eget kapital36022412625
Eget kapital38524915150
Obeskattade reserver424242–
Långfristiga skulder158158178118
Leverantörsskulder111130
Skatteskulder2328151
Kortfristiga skulder77922830
Summa eget kapital och skulder662541399198

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda––11

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet63,1 %52,2 %–25,4 %
Kassalikviditet604 %320 %689 %555 %
Rörelsemarginal20 %15 %22,4 %11 %
Vinstmarginal19,9 %14,9 %22,4 %10,9 %
Omsättningstillväxt3,9 %10,5 %157 %–
Avkastning på eget kapital35,3 %39,4 %66,6 %50,3 %
Omsättning per anställd––753 tkr293 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (19)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital136 tkr98 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat136 tkr98 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−98 tkr−101 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning98 tkr101 tkr
Forandring eget kapital totalt385 tkr249 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat136 tkr98 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring periodiseringsfond–0
Forskott fran kunder2 tkr22 tkr
Forslag disposition360 tkr224 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning360 tkr224 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter4 tkr–
Lager fardiga varor handelsvaror148 tkr198 tkr
Lager ravaror fornodenheter49 tkr49 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga8 tkr5 tkr
Ovriga kortfristiga skulder33 tkr23 tkr
Ovriga langfristiga skulder158 tkr158 tkr
Periodiseringsfonder42 tkr42 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter8 tkr8 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 15 juni 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • D.A Bil o Service ABHuvudarbetsställe

    Härdvägen 3, 576 31 Sävsjö

    Bilverkstad & fordon

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559384-9879

Registreringsdatum

15 juni 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Sävsjö, Jönköpings län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Bilverkstad & fordon

  • SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
  • SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
  • SNI 47.820 – Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
  • SNI 95.320 – Reparation och underhåll av motorcyklar

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler