D Svahnström Holding AB
559168-2173Aktiebolagreg. 2018
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 594 tkr
Resultat efter fin. poster
124 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lars-Pettravägen 30, 702 31 Örebro
Postadress
Lars-Pettravägen 30, 702 31 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom markanläggning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −241 tkr | 49 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −121 tkr | −72 tkr |
| 2022 | 815 tkr | 487 tkr | 365 tkr |
| 2023 | 1 523 tkr | 1 328 tkr | 1 348 tkr |
| 2024 | 600 tkr | −197 tkr | 803 tkr |
| 2025 | 1 594 tkr | 124 tkr | 837 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,3 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 7,8 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 165,7 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 594 | 600 | 1 523 | 815 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 31 | 80 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 594 | 631 | 1 603 | 815 | 0 | 0 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 59 | 218 | 148 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 733 | 366 | 354 | 163 | 1 | 1 | – |
| Personalkostnader | 676 | 243 | 877 | 163 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 10 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 468 | 828 | 1 389 | 326 | 1 | 1 | – |
| Rörelseresultat | 126 | −196 | 214 | 488 | −1 | −1 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 1 119 | −245 | 225 | 0 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 5 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 6 | 5 | 1 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −1 | −1 | 1 114 | −1 | −120 | −240 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 124 | −197 | 1 328 | 487 | −121 | −241 | 0 |
| Resultat före skatt | 124 | −197 | 1 328 | 487 | −121 | −241 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 105 | 50 | – | – | – |
| Årets resultat | 124 | −197 | 1 223 | 437 | −121 | −241 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 126 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 126 | – |
| Kundfordringar | 294 | 2 | 453 | 142 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 588 | 733 | 1 616 | 324 | – | – | – |
| Kassa och bank | 539 | 117 | 17 | 288 | 4 | 0 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 127 | 850 | 1 633 | 612 | 4 | 0 | – |
| Summa tillgångar | 1 127 | 850 | 1 633 | 612 | 4 | 126 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 663 | 950 | 75 | −122 | −1 | 240 | – |
| Fritt eget kapital | 787 | 753 | 1 298 | 315 | −122 | −1 | – |
| Eget kapital | 837 | 803 | 1 348 | 365 | −72 | 49 | – |
| Leverantörsskulder | 36 | 15 | 23 | 11 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 98 | 30 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 290 | 47 | 285 | 247 | 76 | 76 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 127 | 850 | 1 633 | 612 | 4 | 126 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,3 % | 94,4 % | 82,6 % | 59,6 % | −1 678,3 % | 39,3 % | – |
| Kassalikviditet | 389 % | 1 797 % | 573 % | 248 % | 6 % | 0 % | – |
| Rörelsemarginal | 7,9 % | −32,7 % | 14,1 % | 59,9 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 7,8 % | −32,9 % | 87,2 % | 59,8 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 165,7 % | – | 87 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,9 % | −24,6 % | 90,7 % | 119,7 % | 168,6 % | −488,2 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 594 tkr | 600 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 340 tkr | 340 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 340 tkr | 340 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 124 tkr | −197 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 124 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 197 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −197 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 90 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 837 tkr | 803 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 124 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 90 tkr | – |
| Forslag disposition | 787 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 787 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 253 tkr | 111 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 41 tkr | 620 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 254 tkr | 32 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
D Svahnström Holding ABHuvudarbetsställe
Lars-Pettravägen 30, 702 31 Örebro
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559168-2173
Registreringsdatum
16 augusti 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.