Dadvar Medical AB
559171-2806Aktiebolagreg. 2018
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
317 tkr
Resultat efter fin. poster
103 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vimpelgatan 41, 211 14 Malmö
Postadress
c/o Bamshad Behbahani, Vimpelgatan 41, 211 14 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Medicinsk konsultverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 460 tkr | 350 tkr | 322 tkr |
| 2020 | 240 tkr | −19 tkr | 303 tkr |
| 2021 | 248 tkr | 145 tkr | 234 tkr |
| 2022 | 214 tkr | 49 tkr | 121 tkr |
| 2023 | 282 tkr | 82 tkr | 114 tkr |
| 2024 | 163 tkr | 40 tkr | 80 tkr |
| 2025 | 317 tkr | 103 tkr | 163 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 75,8 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 32,4 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt 94,1 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 317 | 163 | 282 | 214 | 248 | 240 | 460 |
| Rörelseintäkter | 317 | 163 | 282 | 214 | 248 | 240 | 460 |
| Övriga externa kostnader | 110 | 120 | 95 | 121 | 80 | 68 | 37 |
| Personalkostnader | 104 | 3 | 105 | 44 | 22 | 190 | 73 |
| Rörelsekostnader | 214 | 123 | 200 | 165 | 102 | 258 | 109 |
| Rörelseresultat | 103 | 40 | 82 | 49 | 146 | −18 | 351 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Finansiella poster | 0 | −0 | 0 | −0 | −1 | −1 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | 103 | 40 | 82 | 49 | 145 | −19 | 350 |
| Resultat före skatt | 103 | 40 | 82 | 49 | 145 | −19 | 350 |
| Skatt på årets resultat | 20 | 10 | 18 | 12 | 34 | 0 | 78 |
| Årets resultat | 83 | 30 | 64 | 37 | 111 | −19 | 272 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 24 | 36 | 0 | 48 | 0 | 50 | 70 |
| Kortfristiga fordringar | 75 | 81 | 35 | 68 | 29 | 51 | 101 |
| Kassa och bank | 140 | 31 | 133 | 175 | 244 | 255 | 277 |
| Omsättningstillgångar | 215 | 112 | 168 | 243 | 272 | 306 | 379 |
| Summa tillgångar | 215 | 112 | 168 | 243 | 272 | 306 | 379 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 30 | 0 | 1 | 34 | 72 | 272 | 0 |
| Fritt eget kapital | 113 | 30 | 64 | 71 | 184 | 253 | 272 |
| Eget kapital | 163 | 80 | 114 | 121 | 234 | 303 | 322 |
| Långfristiga skulder | −20 | −1 | −5 | 74 | −21 | −78 | −29 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 1 | – | 0 | 11 | 1 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 7 | 8 | 11 | 41 |
| Kortfristiga skulder | 72 | 33 | 59 | 48 | 60 | 81 | 85 |
| Summa eget kapital och skulder | 215 | 112 | 168 | 243 | 272 | 306 | 379 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | 1 | 1 | – | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 80 | 0 | 0 | 70 | 150 | 200 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 75,8 % | 71,6 % | 68 % | 49,7 % | 85,9 % | 99,1 % | 85,1 % |
| Kassalikviditet | 300 % | 342 % | 286 % | 503 % | 456 % | 378 % | 445 % |
| Rörelsemarginal | 32,4 % | 24,7 % | 29 % | 22,8 % | 58,8 % | −7,6 % | 76,3 % |
| Vinstmarginal | 32,4 % | 24,5 % | 29 % | 22,6 % | 58,5 % | −8 % | 76,1 % |
| Omsättningstillväxt | 94,1 % | −42,1 % | 31,4 % | −13,6 % | 3,3 % | −47,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 50,7 % | 37,4 % | 55,7 % | 30,6 % | 47,7 % | −6,3 % | 84,5 % |
| Omsättning per anställd | 317 tkr | – | 282 tkr | 214 tkr | – | 240 tkr | 460 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 83 tkr | 30 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 83 tkr | 30 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −30 tkr | −64 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 30 tkr | 64 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 64 tkr |
| Forslag disposition | 113 tkr | 30 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 33 tkr | 30 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 80 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | 4 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 46 tkr | 41 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 70 tkr | 33 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | −20 tkr | −1 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 tkr | −1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Dadvar Medical ABHuvudarbetsställe
Vimpelgatan 41, 211 14 Malmö
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559171-2806
Registreringsdatum
12 september 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.211 – Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.