Dahlquist Consulting AB
556794-7089Aktiebolagreg. 2009
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
9 tkr
Resultat efter fin. poster
5 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Koltrastvägen 2 B, 183 51 Täby
Postadress
c/o Lars Dahlquist, Koltrastvägen 2 B, 183 51 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom upphandling, PR, affärsutveckling, företagsledning och management, bedriva friskvård, äga och förvalta fast och lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 674 tkr | 477 tkr | – |
| 2018 | 1 460 tkr | 643 tkr | – |
| 2019 | 2 845 tkr | 673 tkr | 1 076 tkr |
| 2020 | 2 732 tkr | 459 tkr | 1 231 tkr |
| 2021 | 540 tkr | 26 tkr | 1 049 tkr |
| 2022 | 331 tkr | 116 tkr | 285 tkr |
| 2023 | −0 tkr | −11 tkr | 175 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −28 tkr | 262 tkr |
| 2025 | 9 tkr | 5 tkr | 324 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal 54,9 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 | 0 | −0 | 331 | 540 | 2 732 | 2 845 | 1 460 | 1 674 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | −147 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 9 | 0 | −0 | 331 | 540 | 2 732 | 2 845 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 4 | 316 | 220 | 831 | 779 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 52 | 50 | 64 | 114 | 215 | 507 | 506 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | −55 | 0 | 79 | 950 | 887 | – | – |
| Rörelsekostnader | 52 | 50 | 13 | 430 | 514 | 2 288 | 2 172 | – | – |
| Rörelseresultat | −43 | −50 | −13 | −99 | 26 | 444 | 673 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 48 | 22 | 3 | 216 | −0 | 15 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 5 | −28 | −11 | 116 | 26 | 459 | 673 | 643 | 477 |
| Bokslutsdispositioner | 63 | 115 | – | – | – | 0 | −178 | – | – |
| Resultat före skatt | 68 | 87 | −11 | 116 | 26 | 459 | 495 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 5 | – | – | 0 | 8 | 104 | 115 | – | – |
| Årets resultat | 63 | 87 | −11 | 116 | 18 | 355 | 381 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 196 | 293 | 312 | 480 | 1 043 | 1 063 | 748 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 196 | 293 | 312 | 480 | 1 043 | 1 063 | 748 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 20 | 485 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 113 | 13 | 36 | 33 | 128 | 323 | 697 | – | – |
| Kassa och bank | 16 | 19 | 5 | 19 | 165 | 516 | 256 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 129 | 32 | 41 | 52 | 293 | 839 | 953 | – | – |
| Summa tillgångar | 324 | 325 | 353 | 531 | 1 336 | 1 902 | 1 701 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 162 | 75 | 85 | 69 | 931 | 776 | 595 | – | – |
| Fritt eget kapital | 224 | 162 | 75 | 185 | 949 | 1 131 | 976 | – | – |
| Eget kapital | 324 | 262 | 175 | 285 | 1 049 | 1 231 | 1 076 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 63 | 178 | 178 | 178 | 178 | 178 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 1 | – | – | 0 | 5 | 14 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 1 | 0 | 68 | 108 | 493 | 448 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 324 | 325 | 353 | 531 | 1 336 | 1 902 | 1 701 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | – | – | 100 | 180 | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 95,8 % | 89,6 % | 80,3 % | 89,1 % | 72,2 % | 71,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | 4 703 % | 136 830 % | 76 % | 270 % | 170 % | 213 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −484,3 % | – | 1 348 600 % | −30 % | 4,8 % | 16,3 % | 23,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 54,9 % | – | 1 076 800 % | 35,2 % | 4,8 % | 16,8 % | 23,7 % | 44,1 % | 28,5 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −100 % | −38,8 % | −80,2 % | −4 % | 94,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,3 % | 33,3 % | −6,2 % | 40,7 % | 1,7 % | 28,8 % | 35,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 540 tkr | 2 732 tkr | 2 845 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 196 tkr | 293 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 208 tkr | 293 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 85 tkr | 18 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 13 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 13 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 63 tkr | 87 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 63 tkr | 87 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −87 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 87 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 324 tkr | 262 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 63 tkr | 87 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 63 tkr | 115 tkr |
| Forslag disposition | 224 tkr | 162 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 74 tkr | 162 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 13 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 113 tkr | 13 tkr |
| Ovriga obeskattade reserver | 0 | 63 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 60 tkr | 22 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Dahlquist Consulting ABHuvudarbetsställe
Koltrastvägen 2 B, 183 51 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556794-7089
Registreringsdatum
26 november 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.