Dala Backpackers AB
556679-9804Aktiebolagreg. 2005
Borlänge, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
161 tkr
Resultat efter fin. poster
29 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nybrovägen 8, 784 63 Borlänge
Postadress
c/o Tommy Svensson, Nybrovägen 8, 784 63 Borlänge
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är frisör och bilservice samt konsultverksamhet rörande flygteknik och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 421 tkr | 83 tkr | – |
| 2018 | 281 tkr | −129 tkr | – |
| 2019 | 639 tkr | 143 tkr | 452 tkr |
| 2020 | 912 tkr | 486 tkr | 829 tkr |
| 2021 | 338 tkr | 180 tkr | 709 tkr |
| 2022 | −0 tkr | −169 tkr | 541 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −54 tkr | 487 tkr |
| 2024 | 103 tkr | 17 tkr | 504 tkr |
| 2025 | 58 tkr | −48 tkr | 256 tkr |
| 2026 | 161 tkr | 29 tkr | 284 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 18 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 177,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 161 | 58 | 103 | 0 | −0 | 338 | 912 | 639 | 281 | 421 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 25 | 0 | 287 | 27 | 3 | – | – |
| Rörelseintäkter | 161 | 58 | 103 | 25 | −0 | 626 | 939 | 642 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 20 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 88 | 83 | 58 | 43 | 143 | 291 | 190 | 231 | – | – |
| Personalkostnader | 23 | 0 | 5 | 13 | 1 | 124 | 220 | 197 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 24 | 24 | 24 | 24 | 30 | 42 | 48 | – | – |
| Rörelsekostnader | 132 | 107 | 86 | 79 | 168 | 445 | 452 | 496 | – | – |
| Rörelseresultat | 28 | −49 | 17 | −54 | −168 | 180 | 486 | 146 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | −0 | −0 | −0 | 1 | – | 0 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | – | 0 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 29 | −48 | 17 | −54 | −169 | 180 | 486 | 143 | −129 | 83 |
| Resultat före skatt | 29 | −48 | 17 | −54 | −169 | 180 | 486 | 143 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 39 | 109 | 6 | – | – |
| Årets resultat | 29 | −48 | 17 | −54 | −169 | 142 | 377 | 136 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 2 | 9 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 22 | 45 | 69 | 93 | 117 | 8 | 52 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 750 | 340 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 22 | 45 | 69 | 93 | 117 | 760 | 401 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 42 | 17 | 15 | 35 | 39 | 32 | 49 | 102 | – | – |
| Kassa och bank | 244 | 226 | 514 | 449 | 486 | 725 | 158 | 17 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 285 | 243 | 529 | 484 | 524 | 757 | 207 | 119 | – | – |
| Summa tillgångar | 285 | 265 | 574 | 553 | 617 | 874 | 967 | 519 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 156 | 204 | 387 | 441 | 609 | 468 | 352 | 216 | – | – |
| Fritt eget kapital | 184 | 156 | 404 | 387 | 441 | 609 | 729 | 352 | – | – |
| Eget kapital | 284 | 256 | 504 | 487 | 541 | 709 | 829 | 452 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 24 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 91 | 74 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 | 9 | 70 | 66 | 76 | 164 | 138 | 44 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 285 | 265 | 574 | 553 | 617 | 874 | 967 | 519 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 200 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,6 % | 96,6 % | 87,8 % | 88 % | 87,7 % | 81,2 % | 85,7 % | 87 % | – | – |
| Kassalikviditet | 23 751 % | 2 703 % | 753 % | 731 % | 688 % | 461 % | 150 % | 271 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 17,7 % | −83,8 % | 16,5 % | – | 3 355 240 % | 53,3 % | 53,3 % | 22,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 18 % | −82,8 % | 16,5 % | – | 3 380 000 % | 53,3 % | 53,3 % | 22,4 % | −45,9 % | 19,7 % |
| Omsättningstillväxt | 177,6 % | −43,7 % | – | −100 % | −100 % | −62,9 % | 42,7 % | 127,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,1 % | −19 % | 3,5 % | −11,1 % | −31,2 % | 20 % | 45,5 % | 30,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 161 tkr | 58 tkr | 103 tkr | 0 tkr | −0 tkr | 338 tkr | 912 tkr | 639 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 29 tkr | −48 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 29 tkr | −48 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 48 tkr | −17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −48 tkr | 17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 284 tkr | 256 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 29 tkr | −48 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 200 tkr |
| Forslag disposition | 184 tkr | 156 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 184 tkr | 156 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 15 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 22 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 119 tkr | 119 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 119 tkr | 97 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 22 tkr | 24 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 27 tkr | 17 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 tkr | 4 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Dala Backpackers ABHuvudarbetsställe
Nybrovägen 8, 784 63 Borlänge
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556679-9804
Registreringsdatum
29 april 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borlänge, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.