swereg

Dala Spets AB

559296-6328Aktiebolagreg. 2021

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Älvdalen, Dalarnas län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

2 200 tkr

−26 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

435 tkr

−5 % mot föregående år

Soliditet

55 %

−5,3 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Gamla Näsvägen 29, 796 30 Älvdalen

Postadress

c/o Daniel Fornstedt, Gamla Näsvägen 29, 796 30 Älvdalen

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska bedriva verksamhet inom dessa inriktningar: Kakel & klinkers-arbeten samt försäljning av erforderliga material och idka därmed förenlig verksamhet. Mindre entreprenadarbeten inom byggbranschen och därmed förenlig verksamhet, t.ex helhetslösning på badrumsrenovering. Uthyrning av personal till järnväg, väg och markbranschen och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20212 708 tkr326 tkr244 tkr
20222 421 tkr63 tkr117 tkr
20232 197 tkr341 tkr385 tkr
20242 964 tkr460 tkr452 tkr
20252 200 tkr435 tkr572 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 54,9 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 19,8 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt −25,8 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning2 2002 9642 1972 4212 708
Övriga rörelseintäkter61016–
Rörelseintäkter2 2612 9642 1982 4272 708
Handelsvaror96770145218437
Övriga externa kostnader314349387180112
Personalkostnader1 4001 3681 3091 9631 823
Av- och nedskrivningar1414141–
Övriga rörelsekostnader–01010
Rörelsekostnader1 8242 5011 8562 3632 383
Rörelseresultat43746234264326
Ränteintäkter och liknande0−00––
Räntekostnader och liknande22110
Finansiella poster−2−2−1−1−0
Resultat efter finansiella poster43546034163326
Bokslutsdispositioner9740−32−81
Resultat före skatt53246434131245
Skatt på årets resultat1129873851
Årets resultat42036626823194

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar27425670–
Anläggningstillgångar27425670–
Varulager––0211
Kundfordringar31054553287430
Kortfristiga fordringar310137586356430
Kassa och bank720716348257341
Omsättningstillgångar1 031852934615782
Summa tillgångar1 058894990685782
Aktiekapital5050505050
Bundet eget kapital5050505050
Balanserat resultat102356744–
Fritt eget kapital52240233567194
Eget kapital572452385117244
Obeskattade reserver1210911311381
Leverantörsskulder132711411720
Skatteskulder73127598655
Kortfristiga skulder474333492455457
Summa eget kapital och skulder1 058894990685782

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda22232
Föreslagen utdelning (tkr)500300300–150

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet54,9 %60,2 %48 %30,2 %39,5 %
Kassalikviditet217 %256 %190 %135 %169 %
Rörelsemarginal19,9 %15,6 %15,6 %2,7 %12 %
Vinstmarginal19,8 %15,5 %15,5 %2,6 %12 %
Omsättningstillväxt−25,8 %34,9 %−9,3 %−10,6 %–
Avkastning på eget kapital73,4 %81,1 %69,6 %19,6 %79,5 %
Omsättning per anställd1 100 tkr1 482 tkr1 099 tkr807 tkr1 354 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (23)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar12 tkr16 tkr
Arets resultat eget kapital420 tkr366 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat420 tkr366 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−366 tkr−268 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning366 tkr268 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning300 tkr300 tkr
Forandring eget kapital totalt572 tkr452 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat420 tkr366 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning300 tkr300 tkr
Forandring overavskrivningar4 tkr4 tkr
Forandring periodiseringsfond93 tkr–
Forslag disposition522 tkr402 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning22 tkr102 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter012 tkr
Inventarier verktyg installationer27 tkr42 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden72 tkr72 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar45 tkr30 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar14 tkr14 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga071 tkr
Ovriga kortfristiga skulder74 tkr14 tkr
Periodiseringsfonder093 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter314 tkr165 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 14 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Dala Spets ABHuvudarbetsställe

    Gamla Näsvägen 29, 796 30 Älvdalen

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559296-6328

Registreringsdatum

14 januari 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Älvdalen, Dalarnas län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
  • SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
  • SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler