Danfor Invest AB
559279-4787Aktiebolagreg. 2020
Tyresö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−40 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Målarprinsens Väg 113, 135 63 Tyresö
Postadress
Målarprinsens Väg 113, 135 63 Tyresö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning av förbrukningsvaror såsom kontorsvaror, hygien och torkpapper, lokalvårdsprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | 5 088 tkr | 5 113 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −1 295 tkr | 3 306 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −698 tkr | 173 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −121 tkr | 14 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −40 tkr | 13 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 33,9 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal – – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 70 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 70 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 37 | 38 | 45 | 214 | 673 |
| Rörelsekostnader | 37 | 38 | 45 | 214 | 673 |
| Rörelseresultat | −37 | −38 | −45 | −144 | −673 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | −83 | −653 | −1 151 | 5 761 |
| Resultat efter finansiella poster | −40 | −121 | −698 | −1 295 | 5 088 |
| Resultat före skatt | −40 | −121 | −698 | −1 295 | 5 088 |
| Årets resultat | −40 | −121 | −698 | −1 295 | 5 088 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 8 | 198 | 940 | 2 479 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 8 | 198 | 940 | 2 479 |
| Kortfristiga fordringar | 40 | 32 | – | – | – |
| Kassa och bank | −0 | 0 | 1 | 2 393 | 2 659 |
| Omsättningstillgångar | 40 | 32 | 1 | 2 393 | 2 659 |
| Summa tillgångar | 40 | 40 | 199 | 3 333 | 5 138 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 29 | 110 | 846 | 4 576 | 0 |
| Fritt eget kapital | −12 | −11 | 148 | 3 281 | 5 088 |
| Eget kapital | 13 | 14 | 173 | 3 306 | 5 113 |
| Kortfristiga skulder | 26 | 26 | 27 | 26 | 25 |
| Summa eget kapital och skulder | 40 | 40 | 199 | 3 333 | 5 138 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 33,9 % | 34,3 % | 86,7 % | 99,2 % | 99,5 % |
| Kassalikviditet | 150 % | 123 % | 3 % | 9 041 % | 10 635 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −298,7 % | −889 % | −404,3 % | −39,2 % | 99,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 209 | 8 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 29 tkr | 5 315 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −5 282 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 4 tkr | 108 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 3 tkr | 83 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar omklassificeringar | 5 282 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 28 tkr | 5 307 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −40 tkr | −121 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −40 tkr | −121 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 121 tkr | 698 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −121 tkr | −698 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 40 tkr | 32 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 13 tkr | 14 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −40 tkr | −121 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 40 tkr | 32 tkr |
| Forslag disposition | −12 tkr | −11 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −12 tkr | −11 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −5 279 tkr | 83 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 40 tkr | 32 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 tkr | 1 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −5 282 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 25 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Danfor Invest ABHuvudarbetsställe
Målarprinsens Väg 113, 135 63 Tyresö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559279-4787
Registreringsdatum
28 oktober 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tyresö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.499 – Partihandel med övriga hushållsvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.