Daniel Fröberg Invest AB
556888-0222Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
21 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rörstrandsgatan 60, 113 40 Stockholm
Postadress
c/o Daniel Fröberg, Rörstrandsgatan 60, 113 40 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt eller indirekt bedriva fastighetsförmedling. Bolaget ska dessutom äga, förvalta fast och lös egendom, värdepapper och samt förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 677 tkr | 49 tkr | – |
| 2017 | 790 tkr | 665 tkr | – |
| 2018 | 479 tkr | 859 tkr | 1 600 tkr |
| 2019 | 540 tkr | 282 tkr | 1 778 tkr |
| 2020 | 111 tkr | 884 tkr | 2 362 tkr |
| 2021 | 45 tkr | 26 tkr | 2 238 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 517 tkr | 2 755 tkr |
| 2023 | 26 tkr | 107 tkr | 2 512 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 205 tkr | 2 509 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 21 tkr | 2 530 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 75,9 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 26 | 0 | 45 | 111 | 540 | 479 | 790 | 677 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 146 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 26 | 0 | 191 | 111 | 540 | 479 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 52 | 18 | 31 | 62 | 119 | 141 | 150 | 52 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 60 | 50 | 469 | 452 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 4 | 6 | 11 | 6 | 6 | 2 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 24 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 52 | 18 | 35 | 91 | 189 | 197 | 625 | 506 | – | – |
| Rörelseresultat | −52 | −18 | −9 | −91 | 1 | −86 | −85 | −27 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 837 | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 72 | 107 | 69 | 36 | 24 | 30 | 5 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 37 | 35 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 | 10 | – | – |
| Finansiella poster | 73 | 222 | 116 | 609 | 24 | 970 | 367 | 887 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 21 | 205 | 107 | 517 | 26 | 884 | 282 | 859 | 665 | 49 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 156 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 21 | 205 | 107 | 517 | 26 | 884 | 437 | 859 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 8 | – | – | – | 0 | 9 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 21 | 197 | 107 | 517 | 26 | 884 | 428 | 859 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 4 | 52 | 16 | 22 | 28 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 311 | 4 418 | 2 281 | 2 226 | 1 940 | 1 204 | 1 034 | 990 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 311 | 4 418 | 2 281 | 2 230 | 1 992 | 1 220 | 1 056 | 1 017 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 33 | – | – | 0 | 64 | 69 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 8 | 103 | 280 | 194 | 107 | 841 | 881 | – | – |
| Kassa och bank | 6 | 46 | 161 | 307 | 109 | 1 095 | 240 | 216 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 24 | 54 | 264 | 587 | 303 | 1 203 | 1 081 | 1 097 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 335 | 4 472 | 2 546 | 2 817 | 2 295 | 2 423 | 2 137 | 2 115 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 459 | 2 262 | 2 355 | 2 188 | 2 162 | 1 428 | 1 300 | 691 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 480 | 2 459 | 2 462 | 2 705 | 2 188 | 2 312 | 1 728 | 1 550 | – | – |
| Eget kapital | 2 530 | 2 509 | 2 512 | 2 755 | 2 238 | 2 362 | 1 778 | 1 600 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 156 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 8 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 14 | – | – | 0 | 2 | 5 | – | – |
| Skatteskulder | 8 | 8 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 806 | 1 963 | 34 | 62 | 57 | 61 | 359 | 351 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 335 | 4 472 | 2 546 | 2 817 | 2 295 | 2 423 | 2 137 | 2 115 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 700 | – | 200 | 350 | – | 150 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 75,9 % | 56,1 % | 98,7 % | 97,8 % | 97,5 % | 97,5 % | 83,2 % | 81,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 % | 3 % | 783 % | 949 % | 528 % | 1 985 % | 301 % | 312 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | −35,2 % | – | 2,8 % | −77,6 % | −15,8 % | −5,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 411,5 % | – | 57,8 % | 796,4 % | 52,2 % | 179,3 % | 84,2 % | 7,2 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | – | −100 % | −59,5 % | −79,4 % | 12,7 % | −39,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 % | 7,9 % | 4,3 % | 18,8 % | 1,1 % | 37,4 % | 24,1 % | 53,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 45 tkr | 111 tkr | 540 tkr | 479 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 18 tkr | 18 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 18 tkr | 18 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 18 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 3 257 tkr | 3 498 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 3 257 tkr | 3 498 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 344 tkr | 215 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 103 tkr | 2 453 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 37 tkr | 903 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 37 tkr | 903 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 865 tkr | 354 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 235 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 21 tkr | 197 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 21 tkr | 197 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −197 tkr | −107 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 197 tkr | 107 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 530 tkr | 2 509 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 21 tkr | 197 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 200 tkr |
| Forslag disposition | 2 480 tkr | 2 459 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 780 tkr | 2 459 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 30 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 30 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 17 tkr | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 778 tkr | 1 937 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 37 tkr | 150 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 19 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Daniel Fröberg Invest ABHuvudarbetsställe
Rörstrandsgatan 60, 113 40 Stockholm
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556888-0222
Registreringsdatum
19 mars 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.