Dannefalk & Pers AB
559157-3000Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
18 824 tkr
Resultat efter fin. poster
1 028 tkr
Soliditet
40 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Strindbergsgatan 31, 115 31 Stockholm
Postadress
Strindbergsgatan 31, 115 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva design av kläder, klädtillverkning, försäljning av kläder och accessoarer samt import och export av kläder och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −10 tkr | 40 tkr |
| 2019 | 662 tkr | 253 tkr | 254 tkr |
| 2020 | 1 415 tkr | 425 tkr | 498 tkr |
| 2021 | 2 754 tkr | 211 tkr | 553 tkr |
| 2022 | 5 757 tkr | 350 tkr | 622 tkr |
| 2023 | 10 415 tkr | 691 tkr | 778 tkr |
| 2024 | 15 465 tkr | 1 931 tkr | 1 602 tkr |
| 2025 | 18 824 tkr | 1 028 tkr | 1 684 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 39,8 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 5,5 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 21,7 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 824 | 15 465 | 10 415 | 5 757 | 2 754 | 1 415 | 662 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 116 | 60 | 0 | 8 | – | – | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 18 941 | 15 525 | 10 415 | 5 765 | 2 754 | 1 415 | 662 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 1 085 | 0 |
| Handelsvaror | 12 215 | 9 060 | 5 998 | 3 799 | 1 552 | 493 | −802 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 3 105 | 2 090 | 1 819 | 712 | 376 | 493 | 126 | 10 |
| Personalkostnader | 2 455 | 2 310 | 1 814 | 825 | 602 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 60 | 60 | 60 | 43 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 36 | 71 | 32 | 36 | 12 | 5 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 17 871 | 13 592 | 9 724 | 5 414 | 2 543 | 990 | 409 | 10 |
| Rörelseresultat | 1 070 | 1 933 | 691 | 351 | 212 | 425 | 253 | −10 |
| Ränteintäkter och liknande | −10 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 32 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −42 | −2 | 0 | −0 | −0 | −0 | −0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 028 | 1 931 | 691 | 350 | 211 | 425 | 253 | −10 |
| Bokslutsdispositioner | −245 | −485 | −201 | −102 | −59 | −110 | −60 | 0 |
| Resultat före skatt | 783 | 1 446 | 491 | 249 | 152 | 314 | 193 | −10 |
| Skatt på årets resultat | 201 | 322 | 124 | 63 | 37 | 71 | 39 | 0 |
| Årets resultat | 582 | 1 124 | 367 | 186 | 115 | 244 | 154 | −10 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 78 | 138 | 198 | 258 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 84 | 84 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 162 | 222 | 198 | 258 | – | – | – | – |
| Varulager | 3 379 | 3 335 | 2 480 | 778 | 487 | 365 | 241 | 0 |
| Kundfordringar | 902 | 642 | 429 | 59 | 36 | 18 | 64 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 2 292 | 1 094 | 549 | 117 | 373 | 25 | 74 | 0 |
| Kassa och bank | 910 | 2 065 | 456 | 641 | 441 | 806 | 266 | 40 |
| Omsättningstillgångar | 6 581 | 6 493 | 3 486 | 1 535 | 1 301 | 1 195 | 581 | 40 |
| Summa tillgångar | 6 743 | 6 715 | 3 683 | 1 793 | 1 301 | 1 195 | 581 | 40 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 052 | 428 | 362 | 386 | 388 | 204 | 50 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 634 | 1 552 | 728 | 572 | 503 | 448 | 204 | −10 |
| Eget kapital | 1 684 | 1 602 | 778 | 622 | 553 | 498 | 254 | 40 |
| Obeskattade reserver | 1 262 | 1 017 | 532 | 331 | 230 | 170 | 60 | 0 |
| Leverantörsskulder | 1 969 | 768 | 1 824 | 668 | 338 | 252 | 142 | 0 |
| Skatteskulder | 320 | 297 | 53 | 0 | 36 | 45 | 39 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 3 797 | 4 096 | 2 373 | 840 | 519 | 527 | 267 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 743 | 6 715 | 3 683 | 1 793 | 1 301 | 1 195 | 581 | 40 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 4 | 2 | 1.5 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 500 | 300 | 210 | 117 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 39,8 % | 35,9 % | 32,6 % | 49,4 % | 56,5 % | 52,9 % | 51,9 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 84 % | 77 % | 42 % | 90 % | 157 % | 157 % | 127 % | – |
| Rörelsemarginal | 5,7 % | 12,5 % | 6,6 % | 6,1 % | 7,7 % | 30 % | 38,3 % | – |
| Vinstmarginal | 5,5 % | 12,5 % | 6,6 % | 6,1 % | 7,7 % | 30 % | 38,3 % | – |
| Omsättningstillväxt | 21,7 % | 48,5 % | 80,9 % | 109,3 % | 94,6 % | 113,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,6 % | 70,2 % | 47,1 % | 29,9 % | 20,8 % | 49 % | 60,6 % | −25 % |
| Omsättning per anställd | 4 706 tkr | 3 866 tkr | 2 604 tkr | 2 879 tkr | 1 836 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 84 tkr | 84 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 84 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 582 tkr | 1 124 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 500 tkr | 500 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 582 tkr | 1 124 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 124 tkr | −367 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 124 tkr | 367 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 500 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 684 tkr | 1 602 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 582 tkr | 1 124 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 500 tkr | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −245 tkr | −485 tkr |
| Forslag disposition | 1 634 tkr | 1 552 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 334 tkr | 1 052 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 82 tkr | 99 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 78 tkr | 138 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 300 tkr | 300 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 223 tkr | 163 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 60 tkr | 60 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 3 379 tkr | 3 335 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 308 tkr | 353 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 355 tkr | 2 874 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 262 tkr | 1 017 tkr |
| Stallda sakerheter | 500 tkr | – |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 500 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 153 tkr | 157 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Dannefalk & Pers ABHuvudarbetsställe
Strindbergsgatan 31, 115 31 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559157-3000
Registreringsdatum
27 april 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.712 – Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
- SNI 47.723 – Detaljhandel via internet eller postorder med skodon och lädervaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.