DANNEMANN Sweden AB
559146-6064Aktiebolagreg. 2018
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
8 363 tkr
Resultat efter fin. poster
616 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hyllie Boulevard 53, 215 37 Malmö
Postadress
Hyllie Boulevard 53, 215 37 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva import och handel med snus och nikotinprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 48 175 tkr | −5 485 tkr | – |
| 2020 | 55 954 tkr | 1 266 tkr | – |
| 2021 | 37 519 tkr | 1 962 tkr | 5 754 tkr |
| 2022 | 10 006 tkr | 1 713 tkr | 7 466 tkr |
| 2023 | 8 363 tkr | 616 tkr | 3 582 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 70,9 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 7,4 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −16,4 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 363 | 10 006 | 37 519 | 55 954 | 48 175 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 6 | 30 | – | – |
| Rörelseintäkter | 8 365 | 10 012 | 37 549 | – | – |
| Handelsvaror | 1 933 | 2 608 | 3 589 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 923 | 2 483 | 19 619 | – | – |
| Personalkostnader | 3 878 | 3 185 | 12 222 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 14 | 9 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 7 | 18 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 750 | 8 296 | 35 456 | – | – |
| Rörelseresultat | 615 | 1 716 | 2 093 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 3 | 131 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | −3 | −131 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 616 | 1 713 | 1 962 | 1 266 | −5 485 |
| Resultat före skatt | 616 | 1 713 | 1 962 | – | – |
| Årets resultat | 616 | 1 713 | 1 962 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 33 | 47 | 61 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 84 | 84 | 129 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 117 | 131 | 190 | – | – |
| Kundfordringar | 10 | 884 | 292 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 184 | 1 706 | 1 113 | – | – |
| Kassa och bank | 3 750 | 7 383 | 6 564 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 934 | 9 089 | 7 677 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 050 | 9 219 | 7 867 | – | – |
| Aktiekapital | 2 500 | 2 500 | 2 500 | – | – |
| Bundet eget kapital | 2 500 | 2 500 | 2 500 | – | – |
| Balanserat resultat | 466 | 3 254 | 1 291 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 082 | 4 966 | 3 254 | – | – |
| Eget kapital | 3 582 | 7 466 | 5 754 | – | – |
| Leverantörsskulder | 535 | 679 | 305 | – | – |
| Skatteskulder | 45 | 93 | 227 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 468 | 1 753 | 2 113 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 050 | 9 219 | 7 867 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 10 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 70,9 % | 81 % | 73,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 336 % | 518 % | 363 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 7,4 % | 17,2 % | 5,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 7,4 % | 17,1 % | 5,2 % | 2,3 % | −11,4 % |
| Omsättningstillväxt | −16,4 % | −73,3 % | −33 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,2 % | 22,9 % | 34,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 788 tkr | 3 335 tkr | 3 752 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 84 tkr | 84 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 84 tkr | 84 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 105 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 60 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 616 tkr | 1 713 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 616 tkr | 1 713 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 713 tkr | −1 962 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 4 500 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 713 tkr | 1 962 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 582 tkr | 7 466 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 616 tkr | 1 713 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | 4 500 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 827 tkr | 680 tkr |
| Forslag disposition | 1 082 tkr | 4 966 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 082 tkr | 466 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 94 tkr | 123 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 33 tkr | 47 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 70 tkr | 70 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 37 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 14 tkr | 14 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 253 tkr | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 119 tkr | 201 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 75 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 769 tkr | 706 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
DANNEMANN Sweden ABHuvudarbetsställe
Hyllie Boulevard 53, 215 37 Malmö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559146-6064
Registreringsdatum
24 januari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
2 500 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.260 – Detaljhandel med tobaksvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.