Dansken Slaktis AB
559502-6328Aktiebolagreg. 2024
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 477 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 222 tkr
Soliditet
17 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Slåttervallsgatan 4, 115 44 Stockholm
Postadress
c/o Vincent Vintilescu, Slåttervallsgatan 4, 115 44 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Restaurang, Bar, Catering, Försäljning av mat och dryck och musik verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2025 | 4 098 tkr | −1 970 tkr | 55 tkr |
| 2025 | 3 477 tkr | −2 222 tkr | 833 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 17,2 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal −63,9 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −15,2 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 477 | 4 098 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 102 |
| Rörelseintäkter | 3 482 | 4 200 |
| Handelsvaror | 1 490 | 1 465 |
| Övriga externa kostnader | 1 405 | 1 268 |
| Personalkostnader | 2 599 | 3 392 |
| Av- och nedskrivningar | 208 | 43 |
| Rörelsekostnader | 5 702 | 6 169 |
| Rörelseresultat | −2 220 | −1 968 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 2 |
| Finansiella poster | −1 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 222 | −1 970 |
| Resultat före skatt | −2 222 | −1 970 |
| Årets resultat | −2 222 | −1 970 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2025 |
|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 958 | 1 321 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 450 | 450 |
| Anläggningstillgångar | 3 408 | 1 771 |
| Varulager | 193 | 256 |
| Kundfordringar | 14 | 38 |
| Kortfristiga fordringar | 419 | 251 |
| Kassa och bank | 835 | 228 |
| Omsättningstillgångar | 1 447 | 736 |
| Summa tillgångar | 4 855 | 2 506 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 3 030 | 2 000 |
| Fritt eget kapital | 808 | 30 |
| Eget kapital | 833 | 55 |
| Långfristiga skulder | 1 955 | 645 |
| Leverantörsskulder | 1 291 | 391 |
| Skatteskulder | 13 | – |
| Kortfristiga skulder | 2 067 | 1 806 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 855 | 2 506 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2025 |
|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 6 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2025 |
|---|---|---|
| Soliditet | 17,2 % | 2,2 % |
| Kassalikviditet | 61 % | 27 % |
| Rörelsemarginal | −63,9 % | −48 % |
| Vinstmarginal | −63,9 % | −48,1 % |
| Omsättningstillväxt | −15,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −266,6 % | −3 584,8 % |
| Omsättning per anställd | 580 tkr | 683 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 450 tkr | 450 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 450 tkr | 450 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 450 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −2 222 tkr | −1 970 tkr |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | – | 25 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 222 tkr | −1 970 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 970 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 970 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 3 000 tkr | 2 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 833 tkr | 55 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −2 222 tkr | −1 970 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 3 000 tkr | 2 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt nyemission | – | 25 tkr |
| Forslag disposition | 808 tkr | 30 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 808 tkr | 30 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 390 tkr | 117 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 2 958 tkr | 1 321 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 3 209 tkr | 1 364 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 251 tkr | 43 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 845 tkr | 1 364 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 208 tkr | 43 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 193 tkr | 256 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 405 tkr | 645 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 14 tkr | 97 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 229 tkr | 634 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 180 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 405 tkr | 645 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 200 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 1 550 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 355 tkr | 581 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 30 okt. 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Dansken Slaktis ABHuvudarbetsställe
Slåttervallsgatan 4, 115 44 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559502-6328
Registreringsdatum
30 oktober 2024
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.