David Lindvall Musik AB
556906-7597Aktiebolagreg. 2012
Hägersten, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 191 tkr
Resultat efter fin. poster
296 tkr
Soliditet
73 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hägerstensvägen 132, 126 49 Hägersten
Postadress
c/o David Lindvall, Hägerstensvägen 132, 126 49 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva musikproduktion, komposition samt liveframträdande och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 964 tkr | 293 tkr | – |
| 2017 | 929 tkr | 202 tkr | – |
| 2018 | 963 tkr | 384 tkr | 304 tkr |
| 2019 | 972 tkr | 348 tkr | 274 tkr |
| 2020 | 599 tkr | 203 tkr | 241 tkr |
| 2021 | 827 tkr | 360 tkr | 299 tkr |
| 2022 | 1 236 tkr | 274 tkr | 296 tkr |
| 2023 | 1 059 tkr | 185 tkr | 320 tkr |
| 2024 | 1 266 tkr | 443 tkr | 464 tkr |
| 2025 | 1 191 tkr | 296 tkr | 420 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,9 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 24,9 % – branschmedian 12,1 %
Omsättningstillväxt −5,9 % – branschmedian −1,9 %
Median för 7343 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 191 | 1 266 | 1 059 | 1 236 | 827 | 599 | 972 | 963 | 929 | 964 |
| Övriga rörelseintäkter | 240 | 250 | 200 | 168 | 67 | 184 | 197 | 198 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 431 | 1 517 | 1 259 | 1 404 | 894 | 782 | 1 169 | 1 161 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 623 | 517 | 425 | 520 | 169 | 358 | 429 | 377 | – | – |
| Personalkostnader | 509 | 557 | 633 | 599 | 355 | 157 | 302 | 304 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 14 | 16 | 10 | 10 | 65 | 144 | 152 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 144 | 1 088 | 1 074 | 1 129 | 533 | 580 | 876 | 833 | – | – |
| Rörelseresultat | 287 | 429 | 185 | 275 | 361 | 203 | 293 | 328 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 15 | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 9 | 14 | −1 | −1 | −1 | 0 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 296 | 443 | 185 | 274 | 360 | 203 | 348 | 384 | 202 | 293 |
| Bokslutsdispositioner | −20 | −56 | 104 | −23 | −33 | −53 | −73 | −99 | – | – |
| Resultat före skatt | 276 | 387 | 289 | 251 | 327 | 149 | 219 | 229 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 60 | 83 | 65 | 53 | 69 | 32 | 49 | 52 | – | – |
| Årets resultat | 216 | 304 | 224 | 198 | 258 | 117 | 170 | 177 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 17 | 30 | 44 | 20 | 29 | 39 | 76 | 220 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 300 | 100 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 317 | 130 | 44 | 20 | 29 | 39 | 76 | 220 | – | – |
| Kundfordringar | 16 | 32 | 75 | 236 | 77 | 221 | 196 | 76 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 80 | 90 | 236 | 263 | 106 | 251 | 219 | 96 | – | – |
| Kassa och bank | 701 | 1 206 | 649 | 745 | 813 | 529 | 469 | 396 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 781 | 1 296 | 885 | 1 008 | 919 | 780 | 688 | 492 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 098 | 1 426 | 929 | 1 028 | 949 | 819 | 764 | 712 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 154 | 110 | 46 | 49 | −9 | 74 | 54 | 76 | – | – |
| Fritt eget kapital | 370 | 414 | 270 | 246 | 249 | 191 | 224 | 254 | – | – |
| Eget kapital | 420 | 464 | 320 | 296 | 299 | 241 | 274 | 304 | – | – |
| Obeskattade reserver | 478 | 458 | 402 | 507 | 483 | 451 | 397 | 324 | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 0 | 9 | 11 | 10 | 4 | 1 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 14 | 0 | 23 | 54 | 32 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 200 | 504 | 206 | 225 | 167 | 128 | 94 | 85 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 098 | 1 426 | 929 | 1 028 | 949 | 819 | 764 | 712 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,9 % | 58,1 % | 68,9 % | 68 % | 71,9 % | 73,1 % | 77,1 % | 78,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 391 % | 257 % | 429 % | 448 % | 552 % | 610 % | 736 % | 582 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 24,1 % | 33,9 % | 17,5 % | 22,2 % | 43,6 % | 33,9 % | 30,1 % | 34,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 24,9 % | 35 % | 17,5 % | 22,2 % | 43,5 % | 33,9 % | 35,8 % | 39,9 % | 21,7 % | 30,4 % |
| Omsättningstillväxt | −5,9 % | 19,6 % | −14,3 % | 49,5 % | 38,1 % | −38,4 % | 0,9 % | 3,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 51,5 % | 65,4 % | 70 % | 66,7 % | 86,4 % | 48,6 % | 62,1 % | 58,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 191 tkr | 1 266 tkr | 1 059 tkr | 1 236 tkr | 827 tkr | 599 tkr | 972 tkr | 963 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 300 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 300 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 200 tkr | 100 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 216 tkr | 304 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 216 tkr | 304 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −304 tkr | −224 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 304 tkr | 224 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 260 tkr | 160 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 420 tkr | 464 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 216 tkr | 304 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 260 tkr | 160 tkr |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −20 tkr | −56 tkr |
| Forslag disposition | 370 tkr | 414 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 370 tkr | 414 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 58 tkr | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 17 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 146 tkr | 146 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 129 tkr | 116 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | 14 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 101 tkr | 179 tkr |
| Periodiseringsfonder | 478 tkr | 458 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 94 tkr | 311 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
David Lindvall Musik ABHuvudarbetsställe
Hägerstensvägen 132, 126 49 Hägersten
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556906-7597
Registreringsdatum
12 oktober 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
- SNI 59.200 – Ljudinspelning och musikutgivning
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.