DBMO Holding AB
559095-0787Aktiebolagreg. 2016
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
433 tkr
Soliditet
59 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Grev Magnigatan 17 A Lgh 1101, 114 55 Stockholm
Postadress
c/o Mikael Ongaro Owilli, Grev Magnigatan 17 A Lgh 1101, 114 55 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 5 999 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 10 505 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | 32 072 tkr | 32 122 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 5 965 tkr | 7 227 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −3 101 tkr | 4 126 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 433 tkr | 3 860 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,1 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −4,2 %
Median för 8463 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 200 | 79 | 108 | 14 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 1 165 | – | – |
| Rörelsekostnader | 200 | 79 | 108 | 1 179 | – | – |
| Rörelseresultat | −200 | −79 | −108 | −1 179 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 20 000 | 33 260 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 118 | 57 | 54 | 10 | – | – |
| Finansiella poster | 633 | −3 022 | 6 073 | 33 251 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 433 | −3 101 | 5 965 | 32 072 | 10 505 | 5 999 |
| Resultat före skatt | 433 | −3 101 | 5 965 | 32 072 | – | – |
| Årets resultat | 433 | −3 101 | 5 965 | 32 072 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 453 | 6 104 | 8 649 | 1 000 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 453 | 6 104 | 8 649 | 1 000 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 0 | 0 | 9 | – | – |
| Kassa och bank | 76 | 127 | 361 | 32 763 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 80 | 128 | 361 | 32 772 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 532 | 6 232 | 9 011 | 33 772 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 376 | 7 177 | 1 212 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 810 | 4 076 | 7 177 | 32 072 | – | – |
| Eget kapital | 3 860 | 4 126 | 7 227 | 32 122 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 415 | 1 841 | 1 588 | 50 | – | – |
| Skatteskulder | 38 | 197 | 122 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 257 | 264 | 196 | 1 600 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 532 | 6 232 | 9 011 | 33 772 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,1 % | 66,2 % | 80,2 % | 95,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 31 % | 48 % | 185 % | 2 048 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 11,2 % | −75,1 % | 82,5 % | 99,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 4 225 tkr | 4 271 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 19 165 tkr | 20 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 835 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 11 tkr | 2 341 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 800 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 14 940 tkr | 15 729 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 227 tkr | 1 834 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 138 tkr | 2 745 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 394 tkr | 345 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 548 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 911 tkr | 911 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 433 tkr | −3 101 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 433 tkr | −3 101 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 101 tkr | −5 965 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 101 tkr | 5 965 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 860 tkr | 4 126 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 433 tkr | −3 101 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 3 810 tkr | 4 076 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 810 tkr | 4 076 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 11 tkr | 2 890 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 367 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 750 | 750 |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 415 tkr | 1 841 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 762 tkr | −74 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 219 tkr | 67 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
DBMO Holding ABHuvudarbetsställe
Grev Magnigatan 17 A Lgh 1101, 114 55 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559095-0787
Registreringsdatum
29 december 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.