DC Training Sweden AB
556930-4404Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
26 415 tkr
Resultat efter fin. poster
1 732 tkr
Soliditet
46 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kungsgatan 9 Postbox 2376, 103 18 Stockholm
Postadress
Kungsgatan 9 Postbox 2376, 103 18 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva utbildning i ledarskap, försäljning och kommunikation samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 15 913 tkr | 1 113 tkr | – |
| 2018 | 23 585 tkr | 5 101 tkr | – |
| 2019 | 21 363 tkr | −47 tkr | 59 tkr |
| 2020 | 14 202 tkr | 104 tkr | 130 tkr |
| 2021 | 19 656 tkr | 2 408 tkr | 1 543 tkr |
| 2022 | 31 856 tkr | 5 892 tkr | 3 698 tkr |
| 2023 | 23 278 tkr | 3 428 tkr | 2 207 tkr |
| 2024 | 23 276 tkr | 314 tkr | 1 140 tkr |
| 2025 | 26 415 tkr | 1 732 tkr | 1 266 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 46,3 % – branschmedian 65,6 %
Vinstmarginal 6,6 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt 13,5 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9024 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 26 415 | 23 276 | 23 278 | 31 856 | 19 656 | 14 202 | 21 363 | 23 585 | 15 913 |
| Övriga rörelseintäkter | 591 | 615 | 280 | 7 | 395 | 645 | 85 | – | – |
| Rörelseintäkter | 27 006 | 23 892 | 23 558 | 31 863 | 20 051 | 14 847 | 21 448 | – | – |
| Handelsvaror | 15 854 | 14 581 | 12 981 | 18 234 | 10 849 | 6 125 | 9 327 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 930 | 5 732 | 4 647 | 5 633 | 3 907 | 4 142 | 6 103 | – | – |
| Personalkostnader | 3 271 | 3 175 | 2 484 | 2 074 | 2 817 | 4 469 | 6 060 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 27 | 19 | 19 | 15 | – | 0 | 2 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 203 | 79 | 0 | 15 | 69 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 25 285 | 23 585 | 20 131 | 25 971 | 17 643 | 14 736 | 21 492 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 721 | 306 | 3 427 | 5 892 | 2 409 | 111 | −44 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 11 | 15 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 7 | 0 | 0 | 0 | 8 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 11 | 8 | 1 | −0 | −0 | −7 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 732 | 314 | 3 428 | 5 892 | 2 408 | 104 | −47 | 5 101 | 1 113 |
| Bokslutsdispositioner | −460 | 835 | −675 | −1 400 | −600 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 272 | 1 149 | 2 753 | 4 492 | 1 808 | 104 | −47 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 286 | 286 | 600 | 936 | 395 | 33 | 15 | – | – |
| Årets resultat | 986 | 863 | 2 154 | 3 556 | 1 413 | 71 | −62 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 118 | 40 | 59 | 77 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 202 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 140 | 62 | 80 | 99 | 22 | 22 | 202 | – | – |
| Kundfordringar | 1 634 | 3 804 | 3 756 | 1 298 | 1 016 | 940 | 3 300 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 670 | 7 674 | 7 492 | 3 582 | 5 473 | 3 900 | 4 835 | – | – |
| Kassa och bank | 3 592 | 4 494 | 4 955 | 7 341 | 4 178 | 2 457 | 2 303 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 261 | 12 168 | 12 447 | 10 923 | 9 651 | 6 357 | 7 138 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 401 | 12 230 | 12 527 | 11 022 | 9 672 | 6 378 | 7 340 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 230 | 227 | 3 | 93 | 80 | 9 | 70 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 216 | 1 090 | 2 157 | 3 648 | 1 493 | 80 | 9 | – | – |
| Eget kapital | 1 266 | 1 140 | 2 207 | 3 698 | 1 543 | 130 | 59 | – | – |
| Obeskattade reserver | 3 890 | 3 430 | 4 265 | 3 590 | 2 190 | 1 590 | 1 590 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 007 | 2 678 | 896 | 988 | 948 | 406 | 457 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 161 | – | 0 | 288 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 245 | 7 660 | 6 055 | 3 734 | 5 940 | 4 659 | 5 691 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 401 | 12 230 | 12 527 | 11 022 | 9 672 | 6 378 | 7 340 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 2 | 2 | 4 | 8 | 11 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 985 | 860 | 1 930 | 3 645 | 1 400 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 46,3 % | 31,6 % | 44,7 % | 59,4 % | 33,9 % | 21,8 % | 18 % | – | – |
| Kassalikviditet | 218 % | 159 % | 206 % | 293 % | 162 % | 136 % | 125 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 6,5 % | 1,3 % | 14,7 % | 18,5 % | 12,3 % | 0,8 % | −0,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,6 % | 1,4 % | 14,7 % | 18,5 % | 12,3 % | 0,7 % | −0,2 % | 21,6 % | 7 % |
| Omsättningstillväxt | 13,5 % | −0 % | −26,9 % | 62,1 % | 38,4 % | −33,5 % | −9,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 77,9 % | 75,7 % | 97,6 % | 96,1 % | 91,6 % | 54,8 % | −105,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 8 805 tkr | 7 759 tkr | 11 639 tkr | 15 928 tkr | 4 914 tkr | 1 775 tkr | 1 942 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 22 tkr | 22 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 22 tkr | 22 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 986 tkr | 863 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 986 tkr | 863 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −863 tkr | −2 154 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 863 tkr | 2 154 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 860 tkr | 1 930 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 266 tkr | 1 140 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 986 tkr | 863 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 860 tkr | 1 930 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −460 tkr | 835 tkr |
| Forslag disposition | 1 216 tkr | 1 090 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 231 tkr | 230 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 593 tkr | 2 688 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 118 tkr | 40 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 575 tkr | 470 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 457 tkr | 430 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 105 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 27 tkr | 19 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 443 tkr | 1 182 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 100 tkr | 93 tkr |
| Periodiseringsfonder | 3 890 tkr | 3 430 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 139 tkr | 4 890 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
DC Training Sweden ABHuvudarbetsställe
Kungsgatan 9 Postbox 2376, 103 18 Stockholm
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556930-4404
Registreringsdatum
29 april 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.594 – Personalutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.