de Belder Holding AB
559236-2866Aktiebolagreg. 2020
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
2 969 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ulls Väg 37, 756 51 Uppsala
Postadress
Ulls Väg 37, 756 51 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva vetenskaplig konsultverksamhet samt utveckling, tillverkning, marknadsföring och försäljning av forskningskemikalier för life science, äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | – | – |
| 2023 | 0 tkr | – | – |
| 2023 | 0 tkr | – | – |
| 2024 | 0 tkr | 2 459 tkr | 5 037 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 2 969 tkr | 5 505 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,8 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 33 | 43 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 33 | 43 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −33 | −43 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 3 001 | 2 502 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 969 | 2 459 | – | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 110 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 2 969 | 2 569 | – | – | – |
| Årets resultat | 2 969 | 2 569 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 980 | 1 980 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 980 | 1 980 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 598 | 2 610 | – | – | – |
| Kassa och bank | 149 | 460 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 747 | 3 070 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 6 727 | 5 050 | 4 569 | 4 582 | 4 807 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 2 487 | 2 417 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 455 | 4 987 | – | – | – |
| Eget kapital | 5 505 | 5 037 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 222 | 13 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 727 | 5 050 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 3 000 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,8 % | 99,7 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 388 % | 23 612 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 53,9 % | 51 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 1 980 tkr | 1 980 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | – | 1 980 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 969 tkr | 2 569 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 0 | 110 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 969 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 569 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 569 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 500 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 969 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 2 500 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 4 598 tkr | 2 610 tkr |
| Forslag disposition | 5 455 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 455 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 1 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | – |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 1 980 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 200 tkr | 0 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 1 tkr | 2 tkr |
| Resultat andelar koncernforetag inkl nedskrivning | 3 000 tkr | 2 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 22 tkr | 13 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
de Belder Holding ABHuvudarbetsställe
Ulls Väg 37, 756 51 Uppsala
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559236-2866
Registreringsdatum
10 januari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.