Decimeter AB
556814-7606Aktiebolagreg. 2010
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 078 tkr
Resultat efter fin. poster
110 tkr
Soliditet
14 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rutvikssundsvägen 50, 975 96 Luleå
Postadress
Rutvikssundsvägen 50, 975 96 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är e-handel import/export inom bygg, trädgård, detaljhandel och fordon. Bolaget kommer därutöver bedriva ny-, till- och ombyggnad, montage samt service och reparationer och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 850 tkr | 46 tkr | – |
| 2017 | 667 tkr | −81 tkr | – |
| 2018 | 766 tkr | −70 tkr | 33 tkr |
| 2019 | 1 060 tkr | 3 tkr | 37 tkr |
| 2020 | 582 tkr | −92 tkr | 49 tkr |
| 2021 | 417 tkr | −52 tkr | 58 tkr |
| 2022 | 855 tkr | 131 tkr | 189 tkr |
| 2023 | 544 tkr | −30 tkr | 88 tkr |
| 2024 | 492 tkr | −13 tkr | 75 tkr |
| 2025 | 1 078 tkr | 110 tkr | 93 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 14,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 10,2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 119,1 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 078 | 492 | 544 | 855 | 417 | 582 | 1 060 | 766 | 667 | 850 |
| Förändring av lager | −2 | −2 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 37 | – | – | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 076 | 527 | 544 | 855 | 417 | 582 | 1 060 | 767 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 534 | 166 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 189 | 489 | 224 | 329 | 673 | 442 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 216 | 181 | 175 | 155 | 145 | 130 | 230 | 232 | – | – |
| Personalkostnader | 143 | 157 | 247 | 72 | 92 | 208 | 152 | 152 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 64 | 24 | 18 | 7 | 5 | 4 | 0 | 10 | – | – |
| Rörelsekostnader | 957 | 529 | 629 | 723 | 466 | 672 | 1 054 | 836 | – | – |
| Rörelseresultat | 119 | −1 | −85 | 132 | −50 | −89 | 6 | −69 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 9 | 12 | 15 | 1 | 2 | 3 | 3 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −9 | −12 | −15 | −1 | −2 | −3 | −3 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 110 | −13 | −30 | 131 | −52 | −92 | 3 | −70 | −81 | 46 |
| Bokslutsdispositioner | −91 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 19 | −13 | −101 | 131 | −52 | −92 | 3 | −70 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 19 | −13 | −101 | 131 | −52 | −92 | 3 | −70 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 647 | 581 | 547 | 245 | 228 | 233 | 214 | 214 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 647 | 581 | 547 | 245 | 228 | 233 | 214 | 214 | – | – |
| Varulager | 218 | 220 | 222 | 213 | 136 | 104 | 97 | 113 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 1 | 9 | – | – | 43 | 147 | 137 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 87 | 100 | 35 | 25 | 16 | 54 | 154 | 144 | – | – |
| Kassa och bank | 215 | 15 | 8 | 131 | 49 | 123 | 2 | 34 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 520 | 335 | 265 | 368 | 200 | 281 | 253 | 292 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 166 | 915 | 812 | 613 | 428 | 514 | 467 | 506 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 25 | 38 | 139 | 8 | 59 | 92 | −17 | 53 | – | – |
| Fritt eget kapital | 43 | 25 | 38 | 139 | 8 | −1 | −13 | −17 | – | – |
| Eget kapital | 93 | 75 | 88 | 189 | 58 | 49 | 37 | 33 | – | – |
| Obeskattade reserver | 91 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 850 | 775 | 650 | 324 | 281 | 391 | 334 | 359 | – | – |
| Leverantörsskulder | 80 | 54 | 60 | 68 | 44 | 37 | 51 | 58 | – | – |
| Skatteskulder | 2 | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 131 | 65 | 75 | 100 | 90 | 73 | 97 | 113 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 166 | 915 | 812 | 613 | 428 | 514 | 467 | 506 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 14,2 % | 8,2 % | 10,8 % | 30,8 % | 13,5 % | 9,6 % | 7,9 % | 6,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 230 % | 175 % | 58 % | 155 % | 72 % | 243 % | 162 % | 157 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 11,1 % | −0,3 % | −15,7 % | 15,4 % | −11,9 % | −15,4 % | 0,6 % | −9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 10,2 % | −2,6 % | −5,5 % | 15,3 % | −12,5 % | −15,8 % | 0,3 % | −9,1 % | −12,1 % | 5,4 % |
| Omsättningstillväxt | 119,1 % | −9,6 % | −36,4 % | 105 % | −28,3 % | −45,1 % | 38,4 % | 14,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 20 % | −17,9 % | −114,3 % | 69,3 % | −89,1 % | −186,8 % | 9,5 % | −210,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 078 tkr | 492 tkr | 544 tkr | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 91 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 19 tkr | −13 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 78 tkr | 111 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 19 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 13 tkr | 101 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −13 tkr | −101 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 93 tkr | 75 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 19 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −91 tkr | – |
| Forslag disposition | 43 tkr | 25 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 43 tkr | 25 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 647 tkr | 581 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 950 tkr | 820 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 303 tkr | 239 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 129 tkr | 39 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 64 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omklassificeringar | – | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 218 tkr | 220 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 34 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 39 tkr | 371 |
| Ovriga langfristiga skulder | 773 tkr | 664 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 69 tkr | 58 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
Decimeter ABHuvudarbetsställe
Rutvikssundsvägen 50, 975 96 Luleå
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556814-7606
Registreringsdatum
14 juli 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 47.123 – Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.