Decor & Event by Vasteras AB
559100-1036Aktiebolagreg. 2017
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−4 tkr
Soliditet
77 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Spikverksgatan 228, 724 79 Västerås
Postadress
Spikverksgatan 228, 724 79 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten kommer att bedriva allt inom inredning och dekoration, ballonger, event designer, Samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 720 tkr | 89 tkr | 230 tkr |
| 2021 | 796 tkr | −102 tkr | 129 tkr |
| 2022 | 55 tkr | −40 tkr | 89 tkr |
| 2023 | 17 tkr | −1 tkr | 88 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −6 tkr | 82 tkr |
| 2025 | – | −4 tkr | 78 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76,9 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal – – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 0 | 17 | 55 | 796 | 1 720 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 22 | 30 | 0 |
| Rörelseintäkter | – | 0 | 18 | 77 | 826 | 1 720 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 468 | 608 |
| Övriga externa kostnader | 4 | 6 | 18 | 116 | 43 | 70 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 452 | 918 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | −35 | 35 |
| Rörelsekostnader | 4 | 6 | 18 | 116 | 928 | 1 630 |
| Rörelseresultat | −4 | −6 | −1 | −39 | −102 | 89 |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | – | – | 0 | −1 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | −6 | −1 | −40 | −102 | 89 |
| Resultat före skatt | −4 | −6 | −1 | −40 | −102 | 89 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 19 |
| Årets resultat | −4 | −6 | −1 | −40 | −102 | 70 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 91 |
| Anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 91 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | – | – | 0 | −3 | 3 |
| Kassa och bank | 1 | 1 | 8 | 5 | 76 | 315 |
| Omsättningstillgångar | 1 | 1 | 8 | 5 | 73 | 317 |
| Summa tillgångar | 101 | 101 | 108 | 105 | 173 | 408 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 32 | 38 | 39 | 79 | 180 | 110 |
| Fritt eget kapital | 28 | 32 | 38 | 39 | 79 | 180 |
| Eget kapital | 78 | 82 | 88 | 89 | 129 | 230 |
| Skatteskulder | 16 | 16 | 26 | 26 | 40 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 23 | 19 | 20 | 16 | 44 | 178 |
| Summa eget kapital och skulder | 101 | 101 | 108 | 105 | 173 | 408 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,9 % | 81,1 % | 81,5 % | 84,5 % | 74,5 % | 56,4 % |
| Kassalikviditet | 4 % | 4 % | 41 % | 31 % | 164 % | 178 % |
| Rörelsemarginal | – | – | −4,1 % | −70,8 % | −12,8 % | 5,2 % |
| Vinstmarginal | – | – | −5,9 % | −72,7 % | −12,8 % | 5,2 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −69,1 % | −93,1 % | −53,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −5,4 % | −7,8 % | −0,8 % | −44,5 % | −79,1 % | 30,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (9)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 100 tkr | 100 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −4 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −4 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 6 tkr | 698 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −6 tkr | −698 |
| Forslag disposition | 28 tkr | 32 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 28 tkr | 32 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 7 tkr | 3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Decor & Event by Vasteras ABHuvudarbetsställe
Spikverksgatan 228, 724 79 Västerås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559100-1036
Registreringsdatum
8 februari 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.130 – Inredningsdesign
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.