Deer Meadow Consulting AB
559077-0433Aktiebolagreg. 2016
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 773 tkr
Resultat efter fin. poster
100 tkr
Soliditet
12 %
Anställda
3
DMC AB - DMC AB
deermeadow.se
Adresser
Besöksadress
Dianavägen 10, 115 42 Stockholm
Postadress
Dianavägen 10, 115 42 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
IT-verksamhet med system- och programutveckling samt konsulting inom IT-verksamhet med system och programutveckling
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 465 tkr | 70 tkr | – |
| 2020 | 622 tkr | 336 tkr | – |
| 2021 | 2 917 tkr | 886 tkr | 388 tkr |
| 2022 | 5 043 tkr | 524 tkr | 803 tkr |
| 2023 | 1 909 tkr | −662 tkr | 51 tkr |
| 2024 | 3 021 tkr | 29 tkr | 80 tkr |
| 2025 | 3 773 tkr | 100 tkr | 180 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 12,3 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 2,7 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt 24,9 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 773 | 3 021 | 1 909 | 5 043 | 2 917 | 622 | 465 |
| Övriga rörelseintäkter | 250 | 9 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 023 | 3 030 | 1 909 | 5 043 | 2 917 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 899 | 68 | 588 | 4 174 | 1 963 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 415 | 363 | 275 | 191 | 68 | – | – |
| Personalkostnader | 2 583 | 2 568 | 1 708 | 153 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 898 | 2 999 | 2 571 | 4 517 | 2 031 | – | – |
| Rörelseresultat | 125 | 30 | −662 | 526 | 886 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 26 | 3 | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −25 | −1 | 0 | −2 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 100 | 29 | −662 | 524 | 886 | 336 | 70 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | −800 | – | – |
| Resultat före skatt | 100 | 29 | −662 | 524 | 86 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 108 | 18 | – | – |
| Årets resultat | 100 | 29 | −662 | 416 | 68 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 914 | 617 | 559 | 1 223 | 1 030 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 020 | 734 | 560 | 1 223 | 1 030 | – | – |
| Kassa och bank | 441 | 264 | 57 | 291 | 359 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 461 | 998 | 617 | 1 513 | 1 389 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 461 | 998 | 617 | 1 513 | 1 389 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 30 | 1 | 663 | 338 | 270 | – | – |
| Fritt eget kapital | 130 | 30 | 1 | 753 | 338 | – | – |
| Eget kapital | 180 | 80 | 51 | 803 | 388 | – | – |
| Långfristiga skulder | 250 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 135 | 34 | 8 | 346 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 10 | 70 | 20 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 031 | 918 | 566 | 710 | 1 002 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 461 | 998 | 617 | 1 513 | 1 389 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 2 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 750 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 12,3 % | 8 % | 8,3 % | 53,1 % | 27,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 142 % | 109 % | 109 % | 213 % | 139 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,3 % | 1 % | −34,7 % | 10,4 % | 30,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,7 % | 1 % | −34,7 % | 10,4 % | 30,4 % | 54 % | 15,1 % |
| Omsättningstillväxt | 24,9 % | 58,3 % | −62,2 % | 72,9 % | 368,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 55,6 % | 36 % | −1 291,9 % | 51,7 % | 17,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 258 tkr | 1 007 tkr | 954 tkr | 5 043 tkr | 2 917 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 100 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 100 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −29 tkr | 662 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 29 tkr | −662 tkr |
| Forslag disposition | 130 tkr | 30 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 130 tkr | 30 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 tkr | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 100 tkr | 111 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 508 tkr | 313 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 250 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 372 tkr | 562 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 16 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Deer Meadow Consulting ABHuvudarbetsställe
Dianavägen 10, 115 42 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559077-0433
Registreringsdatum
21 september 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.