swereg

Dees EL AB

559253-5172Aktiebolagreg. 2020

Elektriker
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Tullinge, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

3 667 tkr

+1 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

431 tkr

−24 % mot föregående år

Soliditet

71 %

−7,4 p.e. mot föregående år

Anställda

3

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

DEES EL AB – älkommen till oss på DEES EL AB! Vi har över 23 års erfarenhet inom branschen och är certifierade elektriker som utför jobbet snabbt och alltid med högsta kvalité. Med säkerhet och

deesel.se

Adresser

Besöksadress

Middagsvägen 4, 146 32 Tullinge

Postadress

c/o Dritan Malaj, Middagsvägen 4, 146 32 Tullinge

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva elinstallationer, total entreprenadverksamhet inom bygg, städ och renoveringar och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020841 tkr124 tkr105 tkr
20212 292 tkr355 tkr405 tkr
20221 415 tkr103 tkr487 tkr
20231 958 tkr675 tkr843 tkr
20243 620 tkr564 tkr1 107 tkr
20253 667 tkr431 tkr1 048 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 70,9 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 11,8 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt 1,3 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning3 6673 6201 9581 4152 292841
Övriga rörelseintäkter10000–
Rörelseintäkter3 6683 6201 9581 4152 292841
Råvaror och förnödenheter––156–––
Handelsvaror188268–18858171
Övriga externa kostnader432476141212246118
Personalkostnader2 5782 2409568841 082521
Av- och nedskrivningar35332828287
Övriga rörelsekostnader037––––
Rörelsekostnader3 2353 0541 2811 3111 937717
Rörelseresultat433566677103355124
Ränteintäkter och liknande0−00–––
Räntekostnader och liknande33200–
Finansiella poster−3−3−1−0−0–
Resultat efter finansiella poster431564675103355124
Bokslutsdispositioner–––022−22
Resultat före skatt431564675103377102
Skatt på årets resultat90119140217822
Årets resultat3414445368330080

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar1081434977105133
Anläggningstillgångar1081434977105133
Kundfordringar390276360954717
Kortfristiga fordringar57944636612848752
Kassa och bank790825686504246158
Omsättningstillgångar1 3691 2711 051631733209
Summa tillgångar1 4781 4151 100708838342
Aktiekapital252525252550
Bundet eget kapital252525252525
Balanserat resultat68263828238080–
Fritt eget kapital1 0231 08281846238080
Eget kapital1 0481 107843487405105
Obeskattade reserver––––022
Långfristiga skulder–023–010
Leverantörsskulder20060287516
Skatteskulder71158010810022
Kortfristiga skulder430307234221434205
Summa eget kapital och skulder1 4781 4151 100708838342

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda33–222
Föreslagen utdelning (tkr)600400180180––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet70,9 %78,3 %76,6 %68,8 %48,3 %35,9 %
Kassalikviditet319 %414 %449 %286 %169 %102 %
Rörelsemarginal11,8 %15,7 %34,6 %7,3 %15,5 %14,8 %
Vinstmarginal11,8 %15,6 %34,5 %7,3 %15,5 %14,7 %
Omsättningstillväxt1,3 %84,9 %38,4 %−38,3 %172,5 %–
Avkastning på eget kapital32,5 %40,1 %63,6 %17 %74 %76,2 %
Omsättning per anställd1 222 tkr1 207 tkr–708 tkr1 146 tkr421 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (23)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital341 tkr444 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat341 tkr444 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−444 tkr−536 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning444 tkr536 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning400 tkr180 tkr
Forandring eget kapital totalt1 048 tkr1 107 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat341 tkr444 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning400 tkr180 tkr
Forslag disposition1 023 tkr1 082 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning423 tkr682 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter170 tkr170 tkr
Inventarier verktyg installationer108 tkr143 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden177 tkr177 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar69 tkr33 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar–140 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–177 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar35 tkr33 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar–91 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga19 tkr0
Ovriga kortfristiga skulder67 tkr182 tkr
Ovriga langfristiga skulder–0
Upplupna kostnader forutbetalda intakter335 tkr10 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 24 apr. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Dees EL ABHuvudarbetsställe

    Middagsvägen 4, 146 32 Tullinge

    Elektriker

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559253-5172

Registreringsdatum

24 april 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Botkyrka, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Elektriker

  • SNI 43.210 – Elinstallationer
  • SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
  • SNI 81.210 – Lokalvård

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler