DeLarge Nordic AB
559047-8607Aktiebolagreg. 2016
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 018 tkr
Resultat efter fin. poster
−24 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
8
DeLarge Sales & Marketing – DeLarge hjälper er att öka er försäljning
Vi är en kraftfull säljresurs med över femton års erfarenhet av försäljning och marknadsföring. DeLarge är en trovärdig samarbetspartner som arbetar långsiktigt, personligt och mätbart. Vårt mål är att vara det självklara valet för företag som vill öka sin försäljning, oavsett geografi. Vår drivkraf
delarge.se
Adresser
Besöksadress
Teknikringen 8 D, 583 30 Linköping
Postadress
c/o Delarge Nordic Ab, Teknikringen 8 D, 583 30 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska ägna sig åt konsultjänster inom försäljning, marknadsföring och affärsutveckling, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 971 tkr | 159 tkr | – |
| 2017 | 1 797 tkr | 250 tkr | – |
| 2018 | 1 940 tkr | −347 tkr | −28 tkr |
| 2019 | 2 383 tkr | 419 tkr | 265 tkr |
| 2020 | 1 349 tkr | 100 tkr | 314 tkr |
| 2021 | 2 056 tkr | 629 tkr | 665 tkr |
| 2022 | 3 553 tkr | 242 tkr | 835 tkr |
| 2023 | 2 859 tkr | −207 tkr | 628 tkr |
| 2024 | 4 377 tkr | 562 tkr | 1 115 tkr |
| 2025 | 4 018 tkr | −24 tkr | 1 092 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −0,6 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −8,2 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 018 | 4 377 | 2 859 | 3 553 | 2 056 | 1 349 | 2 383 | 1 940 | 1 797 | 971 |
| Övriga rörelseintäkter | 13 | 53 | 12 | −10 | 529 | 536 | 160 | 36 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 031 | 4 430 | 2 872 | 3 543 | 2 585 | 1 885 | 2 543 | 1 976 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 106 | 57 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 122 | 1 096 | 864 | 1 202 | 524 | 425 | 315 | 615 | – | – |
| Personalkostnader | 2 928 | 2 712 | 2 210 | 2 033 | 1 416 | 1 227 | 1 747 | 1 692 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 56 | 0 | 62 | 10 | 12 | −10 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 051 | 3 864 | 3 074 | 3 297 | 1 950 | 1 770 | 2 109 | 2 315 | – | – |
| Rörelseresultat | −20 | 567 | −203 | 246 | 635 | 115 | 435 | −339 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 4 | 4 | 4 | 6 | 14 | 16 | 8 | – | – |
| Finansiella poster | −4 | −4 | −4 | −4 | −6 | −14 | −16 | −8 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −24 | 562 | −207 | 242 | 629 | 100 | 419 | −347 | 250 | 159 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | −158 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −24 | 562 | −207 | 242 | 471 | 100 | 419 | −347 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 75 | 0 | 72 | 120 | 52 | 125 | 105 | – | – |
| Årets resultat | −24 | 487 | −207 | 170 | 351 | 48 | 294 | −452 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 225 | 225 | 226 | 247 | 39 | 48 | 61 | 33 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 225 | 225 | 226 | 247 | 39 | 48 | 61 | 33 | – | – |
| Kundfordringar | 313 | 316 | 232 | 293 | 312 | 151 | 141 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 519 | 430 | 372 | 320 | 312 | 157 | 146 | −34 | – | – |
| Kassa och bank | 640 | 816 | 251 | 662 | 695 | 118 | 102 | 134 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 160 | 1 246 | 623 | 982 | 1 007 | 275 | 249 | 101 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 384 | 1 471 | 849 | 1 229 | 1 045 | 323 | 309 | 133 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 065 | 578 | 785 | 615 | 264 | 215 | −78 | 374 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 042 | 1 065 | 578 | 785 | 615 | 264 | 215 | −78 | – | – |
| Eget kapital | 1 092 | 1 115 | 628 | 835 | 665 | 314 | 265 | −28 | – | – |
| Obeskattade reserver | 158 | 158 | 158 | 158 | 158 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 13 | 28 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 122 | 96 | 22 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 134 | 198 | 63 | 236 | 223 | 9 | 30 | 134 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 384 | 1 471 | 849 | 1 229 | 1 045 | 323 | 309 | 133 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 8 | 7 | 5 | 6 | 4 | 3 | 5 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,9 % | 84,4 % | 88,7 % | 78,1 % | 75,6 % | 97,1 % | 85,9 % | −21,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 862 % | 630 % | 983 % | 416 % | 452 % | 2 919 % | 816 % | 75 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,5 % | 12,9 % | −7,1 % | 6,9 % | 30,9 % | 8,5 % | 18,2 % | −17,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,6 % | 12,9 % | −7,2 % | 6,8 % | 30,6 % | 7,4 % | 17,6 % | −17,9 % | 13,9 % | 16,4 % |
| Omsättningstillväxt | −8,2 % | 53,1 % | −19,5 % | 72,8 % | 52,4 % | −43,4 % | 22,9 % | 8 % | 85,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,2 % | 43,7 % | −32,9 % | 20,3 % | 52,8 % | 15,4 % | 110,6 % | 1 603,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 502 tkr | 625 tkr | 572 tkr | 592 tkr | 514 tkr | 450 tkr | 477 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −24 tkr | 487 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −24 tkr | 487 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −487 tkr | 207 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 487 tkr | −207 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 092 tkr | 1 115 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −24 tkr | 487 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 1 042 tkr | 1 065 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 042 tkr | 1 065 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 225 tkr | 225 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 225 tkr | 225 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 2 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 118 | 118 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 118 | 118 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 206 tkr | 114 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 134 tkr | 198 tkr |
| Periodiseringsfonder | 158 tkr | 158 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
DeLarge Nordic ABHuvudarbetsställe
Teknikringen 8 D, 583 30 Linköping
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559047-8607
Registreringsdatum
20 januari 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.