Delsec AB
556671-0850Aktiebolagreg. 2004
Sundbyberg, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
40 tkr
Soliditet
45 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sturegatan 22 4TR, 172 31 Sundbyberg
Postadress
c/o Thomas Johansson, Sturegatan 22 4TR, 172 31 Sundbyberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom upphandling av facilitytjänster, lokalvård samt fastighetsskötsel. Vidare utbildningsverksamhet i upphandlingsteknik, marknadsföring och försäljning samt varje härmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −10 tkr | 152 tkr |
| 2019 | 9 tkr | 11 105 tkr | 11 257 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −14 tkr | 10 346 tkr |
| 2021 | – | −9 tkr | 10 153 tkr |
| 2022 | – | 8 tkr | 9 974 tkr |
| 2023 | – | 91 tkr | 9 869 tkr |
| 2024 | – | 126 tkr | 9 771 tkr |
| 2025 | – | 40 tkr | 151 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 44,9 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | 0 | 9 | 0 |
| Rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 9 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 12 | 10 | 9 | 10 | 9 | 14 | 47 | 10 |
| Rörelsekostnader | 12 | 10 | 9 | 10 | 9 | 14 | 47 | 10 |
| Rörelseresultat | −12 | −10 | −9 | −10 | −9 | −14 | −38 | −10 |
| Ränteintäkter och liknande | 52 | 136 | 100 | 18 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 52 | 136 | 100 | 18 | – | 0 | 11 143 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 40 | 126 | 91 | 8 | −9 | −14 | 11 105 | −10 |
| Resultat före skatt | 40 | 126 | 91 | 8 | −9 | −14 | 11 105 | −10 |
| Skatt på årets resultat | 8 | 20 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 31 | 106 | 91 | 8 | −9 | −14 | 11 105 | −10 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 21 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 |
| Kassa och bank | 316 | 4 797 | 4 875 | 4 980 | 5 160 | 5 356 | 6 265 | 158 |
| Omsättningstillgångar | 337 | 4 798 | 4 875 | 4 981 | 5 161 | 5 357 | 6 268 | 161 |
| Summa tillgångar | 337 | 9 798 | 9 875 | 9 981 | 10 161 | 10 357 | 11 268 | 161 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 20 | 9 565 | 9 678 | 9 866 | 10 063 | 10 261 | 52 | 63 |
| Fritt eget kapital | 51 | 9 671 | 9 769 | 9 874 | 10 053 | 10 246 | 11 157 | 52 |
| Eget kapital | 151 | 9 771 | 9 869 | 9 974 | 10 153 | 10 346 | 11 257 | 152 |
| Skatteskulder | 29 | 20 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 186 | 27 | 6 | 8 | 8 | 11 | 11 | 9 |
| Summa eget kapital och skulder | 337 | 9 798 | 9 875 | 9 981 | 10 161 | 10 357 | 11 268 | 161 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 4 651 | 204 | 195 | 188 | 184 | 897 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 44,9 % | 99,7 % | 99,9 % | 99,9 % | 99,9 % | 99,9 % | 99,9 % | 94,7 % |
| Kassalikviditet | 181 % | 17 902 % | 81 258 % | 66 416 % | 68 813 % | 50 418 % | 58 577 % | 1 891 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | −422,2 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | 123 388,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 20,7 % | 1,1 % | 0,9 % | 0,1 % | −0,1 % | −0,1 % | 98,7 % | −6,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 5 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 5 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 5 000 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 31 tkr | 106 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 31 tkr | 106 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −106 tkr | −91 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 106 tkr | 91 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 9 651 tkr | 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 151 tkr | 9 771 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 31 tkr | 106 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 9 651 tkr | 204 tkr |
| Forslag disposition | 51 tkr | 9 671 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 51 tkr | 20 tkr |
| Forslag disposition fondemission | – | 5 000 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 21 tkr | 965 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 151 tkr | 325 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Delsec ABHuvudarbetsställe
Sturegatan 22 4TR, 172 31 Sundbyberg
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556671-0850
Registreringsdatum
22 november 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.