DEMZ Media AB
559375-6744Aktiebolagreg. 2022
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
335 tkr
Resultat efter fin. poster
12 tkr
Soliditet
6 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stora Nygatan 19, 111 27 Stockholm
Postadress
c/o Flingdal, Stora Nygatan 19, 111 27 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har som föremål att bedriva digital mediabyrå samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 126 tkr | 102 tkr | – |
| 2023 | 1 323 tkr | 601 tkr | 29 tkr |
| 2024 | 952 tkr | −353 tkr | 29 tkr |
| 2025 | 335 tkr | 12 tkr | 29 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 6,3 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 3,7 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −64,8 % – branschmedian −4,2 %
Median för 8463 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 335 | 952 | 1 323 | 126 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 335 | 952 | 1 323 | – |
| Övriga externa kostnader | 213 | 366 | 155 | – |
| Personalkostnader | 15 | 884 | 571 | – |
| Av- och nedskrivningar | 58 | 43 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 287 | 1 293 | 726 | – |
| Rörelseresultat | 48 | −341 | 597 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −23 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 6 | 10 | – |
| Räntekostnader och liknande | 14 | 17 | 5 | – |
| Finansiella poster | −36 | −12 | 4 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 12 | −353 | 601 | 102 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 360 | −590 | – |
| Resultat före skatt | 12 | 7 | 11 | – |
| Skatt på årets resultat | 12 | 7 | 8 | – |
| Årets resultat | 0 | −0 | 4 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 188 | 246 | 171 | – |
| Anläggningstillgångar | 188 | 246 | 171 | – |
| Kundfordringar | 65 | 33 | 328 | – |
| Kortfristiga fordringar | 97 | 137 | 515 | – |
| Kassa och bank | 172 | 329 | 658 | – |
| Omsättningstillgångar | 269 | 466 | 1 174 | – |
| Summa tillgångar | 458 | 712 | 1 344 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 4 | 4 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 4 | 4 | 4 | – |
| Eget kapital | 29 | 29 | 29 | – |
| Långfristiga skulder | 168 | 199 | 0 | – |
| Skatteskulder | 12 | 15 | 9 | – |
| Kortfristiga skulder | 261 | 485 | 1 315 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 458 | 712 | 1 344 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 6,3 % | 4,1 % | 2,2 % | – |
| Kassalikviditet | 103 % | 96 % | 89 % | – |
| Rörelsemarginal | 14,4 % | −35,9 % | 45,1 % | – |
| Vinstmarginal | 3,7 % | −37,1 % | 45,4 % | 80,8 % |
| Omsättningstillväxt | −64,8 % | −28,1 % | 951,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 % | −1,2 % | 12,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 335 tkr | 952 tkr | 1 323 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 99 | −345 |
| Erhallna koncernbidrag | 0 | 360 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 99 | −345 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 345 | −4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −345 | 4 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 25 tkr | 29 tkr |
| Forslag disposition | 4 tkr | 4 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 tkr | 4 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | 75 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 188 tkr | 246 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 290 tkr | 290 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 101 tkr | 43 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 171 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 290 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 58 tkr | 43 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 168 tkr | 199 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 45 tkr | 11 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 24 tkr | 17 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 168 tkr | 199 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 145 tkr | 392 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 35 tkr | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
DEMZ Media ABHuvudarbetsställe
Stora Nygatan 19, 111 27 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559375-6744
Registreringsdatum
11 april 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.