swereg

Den gröna fabriken i Vellinge AB

559274-5748Aktiebolagreg. 2020

Jordbruk, skog & fiske
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Vellinge, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2024

Omsättning

557 tkr

−17 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

142 tkr

−41 % mot föregående år

Soliditet

76 %

−4,4 p.e. mot föregående år

Anställda

0.05

−38 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Ekologisk vitlök - Vellinge - Den Gröna Fabriken

KRAV-certifiererade Den gröna fabriken i Skåne utanför Malmö odlar ekologisk vitlök och ekologiska grönsaker. Se här vad vi erbjuder!

dengronafabriken.se

Adresser

Besöksadress

Erikslundsvägen 33-4, 235 91 Vellinge

Postadress

Erikslundsvägen 33-4, 235 91 Vellinge

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska bedriva ekologisk odling av jordgubbar och grönsaker samt där med förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021493 tkr161 tkr216 tkr
2022649 tkr210 tkr259 tkr
2023670 tkr239 tkr267 tkr
2024557 tkr142 tkr159 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 75,7 % – branschmedian 48,9 %

Vinstmarginal 25,5 % – branschmedian 9 %

Omsättningstillväxt −16,9 % – branschmedian 4,5 %

Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2024202320222021
Nettoomsättning557670649493
Övriga rörelseintäkter–03213
Rörelseintäkter557670680506
Råvaror och förnödenheter–119111106
Handelsvaror109–––
Övriga externa kostnader260252305198
Personalkostnader21373123
Av- och nedskrivningar27272418
Övriga rörelsekostnader000–
Rörelsekostnader416434471346
Rörelseresultat140236210161
Ränteintäkter och liknande230–
Räntekostnader och liknande10––
Finansiella poster130–
Resultat efter finansiella poster142239210161
Bokslutsdispositioner–019–
Resultat före skatt142239229161
Skatt på årets resultat30494835
Årets resultat112190183126

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2024202320222021
Materiella anläggningstillgångar39669281
Anläggningstillgångar39669281
Kundfordringar1226024
Kortfristiga fordringar34923139
Kassa och bank169205232188
Omsättningstillgångar202297263227
Summa tillgångar241363355308
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat22525165
Fritt eget kapital134242234191
Eget kapital159267259216
Obeskattade reserver30303049
Leverantörsskulder20038
Skatteskulder10464515
Kortfristiga skulder52666642
Summa eget kapital och skulder241363355308

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2024202320222021
Medelantal anställda0.050.080.080.08
Föreslagen utdelning (tkr)100220182140

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2024202320222021
Soliditet75,7 %80,1 %79,6 %82,9 %
Kassalikviditet386 %450 %396 %534 %
Rörelsemarginal25,2 %35,2 %32,3 %32,6 %
Vinstmarginal25,5 %35,7 %32,4 %32,6 %
Omsättningstillväxt−16,9 %3,2 %31,5 %–
Avkastning på eget kapital70,7 %71,1 %70,5 %58,2 %
Omsättning per anställd11 140 tkr8 375 tkr8 111 tkr6 168 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (25)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20242023
Arets resultat eget kapital112 tkr190 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat112 tkr190 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning30 tkr−183 tkr
Forandring eget kapital arets resultat utdelning220 tkr–
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−30 tkr183 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–182 tkr
Forandring eget kapital totalt159 tkr267 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat112 tkr190 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning220 tkr182 tkr
Forandring periodiseringsfond–0
Forskott fran kunder896–
Forslag disposition134 tkr242 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning34 tkr22 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter20 tkr21 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar39 tkr66 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden134 tkr134 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar95 tkr68 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop–0
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar27 tkr27 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga2 tkr45 tkr
Ovriga kortfristiga skulder1 tkr3 tkr
Ovriga skatter–0
Periodiseringsfonder30 tkr30 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter20 tkr17 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 2 okt. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Den gröna fabriken i Vellinge ABHuvudarbetsställe

    Erikslundsvägen 33-4, 235 91 Vellinge

    Jordbruk, skog & fiske

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559274-5748

Registreringsdatum

2 oktober 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Vellinge, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Jordbruk, skog & fiske

  • SNI 01.133 – Odling av grönsaker (köksväxter) på friland

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler