Dennis Lundquist Holding AB
559112-0216Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−560 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Karlavägen 3, 114 24 Stockholm
Postadress
c/o Dennis Lundquist, Karlavägen 3, 114 24 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier i dotterbolag och bedriva därmed jämförlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −1 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −1 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 1 629 tkr | 1 677 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 150 tkr | 1 797 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 6 082 tkr | 12 076 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 870 tkr | 14 983 tkr |
| 2024 | – | 297 tkr | 18 332 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −560 tkr | 17 772 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 101 | 26 | 4 | 2 | 2 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 101 | 26 | 4 | 2 | 2 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | −101 | −26 | −4 | −2 | −2 | −1 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 175 | 335 | 338 | 6 546 | 0 | 1 630 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | – | 0 | 20 | 163 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 245 | 421 | 1 | 8 | 11 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −459 | 323 | 875 | 6 083 | 152 | 1 630 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −560 | 297 | 870 | 6 082 | 150 | 1 629 | −1 | −1 |
| Resultat före skatt | −560 | 297 | 870 | 6 082 | 150 | 1 629 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 2 | 31 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −560 | 297 | 870 | 6 079 | 119 | 1 629 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 175 | 13 888 | 12 773 | 10 555 | 7 843 | 141 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 12 175 | 13 888 | 12 773 | 10 555 | 7 843 | 141 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 750 | 1 515 | – | – | 0 | 1 626 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 4 031 | 4 408 | 4 131 | 2 967 | 1 601 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 1 802 | 52 | 1 | 504 | 80 | 20 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 583 | 5 974 | 4 132 | 3 471 | 1 681 | 1 646 | – | – |
| Summa tillgångar | 19 758 | 19 862 | 16 904 | 14 026 | 9 524 | 1 787 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 18 282 | 17 985 | 14 063 | 5 947 | 1 627 | −2 | – | – |
| Fritt eget kapital | 17 722 | 18 282 | 14 933 | 12 026 | 1 747 | 1 627 | – | – |
| Eget kapital | 17 772 | 18 332 | 14 983 | 12 076 | 1 797 | 1 677 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 187 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 2 | 33 | 31 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 986 | 1 530 | 1 921 | 1 950 | 7 540 | 110 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 19 758 | 19 862 | 16 904 | 14 026 | 9 524 | 1 787 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90 % | 92,3 % | 88,6 % | 86,1 % | 18,9 % | 93,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 382 % | 390 % | 215 % | 178 % | 22 % | 1 496 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,2 % | 1,6 % | 5,8 % | 50,3 % | 6,7 % | 97,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 4 496 tkr | 4 443 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 4 496 tkr | 4 443 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 53 tkr | 942 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | 1 932 tkr |
| Andelar koncernforetag | – | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | −1 932 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 4 914 tkr | 7 147 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 4 935 tkr | 7 696 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 7 696 tkr | 2 003 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 4 935 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 21 tkr | −389 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar omklassificeringar | 548 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 21 tkr | 548 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −560 tkr | 297 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −560 tkr | 297 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −297 tkr | −870 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 297 tkr | 870 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 3 052 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 17 772 tkr | 18 332 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −560 tkr | 297 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 3 052 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 2 765 tkr | 2 297 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 325 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring tillkommande fordringar | 793 tkr | 1 686 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 2 765 tkr | 2 297 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 155 tkr | – |
| Forslag disposition | 17 722 tkr | 18 282 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 17 722 tkr | 18 282 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 373 tkr | −389 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 595 tkr | 1 515 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 4 031 tkr | 4 408 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 6 | 6 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −17 tkr | 19 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 960 tkr | 1 515 tkr |
| Stallda sakerheter | 0 | 12 962 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Dennis Lundquist Holding ABHuvudarbetsställe
Karlavägen 3, 114 24 Stockholm
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559112-0216
Registreringsdatum
12 maj 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.