swereg

Dentalbiten Aktiebolag

556495-9871Aktiebolagreg. 1994

Tillverkning & industri
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Sundbyberg, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

3 293 tkr

+8 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

1 843 tkr

+928 % mot föregående år

Soliditet

93 %

+3,5 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Vattugatan 5 Nb, 172 73 Sundbyberg

Postadress

c/o Radu Majdan, Vattugatan 5 Nb, 172 73 Sundbyberg

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva dentallaboratorieverksamhet samt konsultrörelse rörande inredning av visningshus, kontor, privatbostäder, homestaging och heminredning samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20233 213 tkr−351 tkr2 426 tkr
20243 045 tkr179 tkr2 192 tkr
20253 293 tkr1 843 tkr3 419 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 93,3 % – branschmedian 60,3 %

Vinstmarginal 56 % – branschmedian 5,1 %

Omsättningstillväxt 8,2 % – branschmedian 0 %

Median för 1235 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning3 2933 0453 213
Övriga rörelseintäkter–038
Rörelseintäkter3 2933 0453 251
Råvaror och förnödenheter2961 2451 028
Övriga externa kostnader539607690
Personalkostnader507703895
Av- och nedskrivningar19980112
Rörelsekostnader1 5422 6362 725
Rörelseresultat1 752409526
Ränteintäkter och liknande112610
Räntekostnader och liknande115
Finansiella poster91−230−877
Resultat efter finansiella poster1 843179−351
Bokslutsdispositioner–0610
Resultat före skatt1 843179259
Skatt på årets resultat36696246
Årets resultat1 4768313

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Materiella anläggningstillgångar30160140
Finansiella anläggningstillgångar269189444
Anläggningstillgångar571249584
Varulager7912142
Kundfordringar242725305
Kortfristiga fordringar374853376
Kassa och bank2 6421 2181 630
Omsättningstillgångar3 0942 1922 049
Summa tillgångar3 6652 4402 632
Aktiekapital100100100
Bundet eget kapital120120120
Balanserat resultat1 8221 9892 294
Fritt eget kapital3 2992 0722 306
Eget kapital3 4192 1922 426
Leverantörsskulder4213651
Skatteskulder130048
Kortfristiga skulder246248206
Summa eget kapital och skulder3 6652 4402 632

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Medelantal anställda111
Föreslagen utdelning (tkr)335250–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet93,3 %89,8 %92,2 %
Kassalikviditet1 225 %835 %974 %
Rörelsemarginal53,2 %13,4 %16,4 %
Vinstmarginal56 %5,9 %−10,9 %
Omsättningstillväxt8,2 %−5,2 %–
Avkastning på eget kapital43,2 %3,8 %0,5 %
Omsättning per anställd3 293 tkr3 045 tkr3 213 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (38)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga vardepappersinnehav269 tkr189 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden2 961 tkr2 961 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar–255 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar80 tkr–
Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar2 692 tkr2 772 tkr
Arets resultat eget kapital1 476 tkr83 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat1 476 tkr83 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−83 tkr−13 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning83 tkr13 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning250 tkr317 tkr
Forandring eget kapital totalt3 419 tkr2 192 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat1 476 tkr83 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning250 tkr317 tkr
Forandring periodiseringsfond–0
Forslag disposition3 299 tkr2 072 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning2 964 tkr1 822 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter35 tkr35 tkr
Inventarier verktyg installationer37 tkr60 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden757 tkr757 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar720 tkr697 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–0
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar–−250 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar23 tkr43 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omklassificeringar–213 tkr
Lager ravaror fornodenheter79 tkr121 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar264 tkr0
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden690 tkr250 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar426 tkr250 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop441 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar–250 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar176 tkr37 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar omklassificeringar–−213 tkr
Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar−80 tkr255 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga97 tkr93 tkr
Ovriga kortfristiga skulder29 tkr65 tkr
Reservfond20 tkr20 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter45 tkr47 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Dentalbiten AktiebolagHuvudarbetsställe

    Vattugatan 5 Nb, 172 73 Sundbyberg

    Tillverkning & industri

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556495-9871

Registreringsdatum

10 oktober 1994

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Solna, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Tillverkning & industri

  • SNI 32.502 – Tillverkning av tandproteser

Övriga registrerade namn

1 st

  • Kaisa Majdan Inredningsbiten – särskilt företagsnamn, registrerat 9 februari 2009. För den del av verksamheten som avser konsultrörelse rörande inredning av visningshus, kontor, privatbostäder, homestaging och heminredning.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler