Department of Motion AB
556987-9116Aktiebolagreg. 2014
Ekerö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 136 tkr
Resultat efter fin. poster
286 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norra Kafévägen 23, 178 37 Ekerö
Postadress
Norra Kafévägen 23, 178 37 Ekerö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utveckla, producera och marknadsföra och sälja varor och tjänster inom film, fotografering, reklam, video och TV program, samt såväl tekniska lösningar som mjukvara, informations och mediaprodukter åt kunder, partners och övriga intressenter, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget kommer även att bedriva verksamhet inom affärsutveckling, konsultation, marknadsföring, projektledning och finansiell konsultation, samt även operativt driva och investera i projekt inom ramen för verksamhetens art. Bolaget skall också köpa och sälja fast och lös egendom (såsom bil och film och produktionsutrustning), aktier, andelar och värdepapper, företrädesvis värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 251 tkr | 195 tkr | – |
| 2018 | 422 tkr | 334 tkr | – |
| 2019 | 456 tkr | 210 tkr | 362 tkr |
| 2020 | 1 503 tkr | 291 tkr | 419 tkr |
| 2021 | 1 763 tkr | 223 tkr | 594 tkr |
| 2022 | 873 tkr | 171 tkr | 555 tkr |
| 2023 | 692 tkr | 31 tkr | 448 tkr |
| 2024 | 785 tkr | −29 tkr | 339 tkr |
| 2025 | 1 136 tkr | 286 tkr | 572 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 79,9 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 25,1 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 44,7 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 136 | 785 | 692 | 873 | 1 763 | 1 503 | 456 | 422 | 251 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | – | – | 0 | 43 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 137 | 785 | 692 | 873 | 1 763 | 1 546 | 456 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 10 | 15 | 9 | 61 | 34 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 268 | 191 | 177 | 198 | 1 042 | 930 | 121 | – | – |
| Personalkostnader | 579 | 608 | 461 | 488 | 438 | 291 | 125 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 7 | 7 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 854 | 816 | 660 | 701 | 1 540 | 1 255 | 247 | – | – |
| Rörelseresultat | 283 | −31 | 32 | 172 | 223 | 291 | 210 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 2 | −0 | −1 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 286 | −29 | 31 | 171 | 223 | 291 | 210 | 334 | 195 |
| Resultat före skatt | 286 | −29 | 31 | 171 | 223 | 291 | 210 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 52 | 0 | 8 | 35 | 48 | 63 | 46 | – | – |
| Årets resultat | 233 | −29 | 23 | 136 | 175 | 228 | 164 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 7 | 14 | 21 | 28 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 | 14 | 21 | 28 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 248 | 7 | 0 | 78 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 265 | 126 | 109 | 143 | 38 | 48 | 29 | – | – |
| Kassa och bank | 444 | 313 | 386 | 440 | 650 | 474 | 382 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 709 | 440 | 495 | 583 | 687 | 522 | 412 | – | – |
| Summa tillgångar | 716 | 453 | 516 | 611 | 687 | 522 | 412 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 289 | 318 | 375 | 369 | 369 | 141 | 149 | – | – |
| Fritt eget kapital | 522 | 289 | 398 | 505 | 544 | 369 | 312 | – | – |
| Eget kapital | 572 | 339 | 448 | 555 | 594 | 419 | 362 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | – | – | – | 0 | 0 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 144 | 114 | 67 | 56 | 93 | 103 | 49 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 716 | 453 | 516 | 611 | 687 | 522 | 412 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 290 | 0 | 80 | 130 | 175 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,9 % | 74,8 % | 86,9 % | 90,8 % | 86,4 % | 80,3 % | 88,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 493 % | 385 % | 734 % | 1 039 % | 738 % | 507 % | 839 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 25 % | −4 % | 4,6 % | 19,7 % | 12,6 % | 19,4 % | 46 % | – | – |
| Vinstmarginal | 25,1 % | −3,7 % | 4,6 % | 19,6 % | 12,6 % | 19,4 % | 46 % | 79,1 % | 77,8 % |
| Omsättningstillväxt | 44,7 % | 13,4 % | −20,7 % | −50,5 % | 17,3 % | 229,2 % | 8,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 40,8 % | −8,6 % | 5,2 % | 24,5 % | 29,5 % | 54,3 % | 45,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 136 tkr | 785 tkr | 692 tkr | 873 tkr | 1 763 tkr | 1 503 tkr | 456 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 233 tkr | −29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 233 tkr | −29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 29 tkr | −23 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −29 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 80 tkr |
| Forslag disposition | 522 tkr | 289 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 232 tkr | 289 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 290 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 7 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 35 tkr | 35 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 28 tkr | 21 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 17 tkr | 119 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 143 tkr | 114 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 aug. 2024 – 31 juli 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 aug. 2023 – 31 juli 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 aug. 2022 – 31 juli 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 aug. 2021 – 31 juli 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 aug. 2020 – 31 juli 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 aug. 2019 – 31 juli 2020 · Inlämnad –
Department of Motion ABHuvudarbetsställe
Norra Kafévägen 23, 178 37 Ekerö
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556987-9116
Registreringsdatum
28 oktober 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ekerö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.