department the multiple Shop of Stockholm AB
556369-8751Aktiebolagreg. 1989
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
140 tkr
Resultat efter fin. poster
71 tkr
Soliditet
61 %
Anställda
0.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ulrikagatan 2, 115 23 Stockholm
Postadress
c/o Malmström, Ulrikagatan 2, 115 23 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med och förmedling av konst samt anordnande av konstutställningar, konsultationer inom konst och administrativ service samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 83 tkr | −22 tkr | – |
| 2020 | 80 tkr | 9 tkr | – |
| 2021 | 102 tkr | −31 tkr | 75 tkr |
| 2022 | 158 tkr | −34 tkr | 87 tkr |
| 2023 | 64 tkr | −51 tkr | 88 tkr |
| 2024 | 20 tkr | −33 tkr | 110 tkr |
| 2025 | 140 tkr | 71 tkr | 181 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,2 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 50,7 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 600 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 140 | 20 | 64 | 158 | 102 | 80 | 83 |
| Rörelseintäkter | 140 | 20 | 64 | 158 | 102 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 5 | 0 | 41 | 118 | 38 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 65 | 53 | 69 | 69 | 87 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 5 | 5 | 9 | – | – |
| Rörelsekostnader | 70 | 53 | 115 | 191 | 133 | – | – |
| Rörelseresultat | 71 | −33 | −51 | −34 | −31 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 71 | −33 | −51 | −34 | −31 | 9 | −22 |
| Resultat före skatt | 71 | −33 | −51 | −34 | −31 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | −6 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 71 | −33 | −51 | −28 | −31 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 251 | 237 | 197 | 192 | 123 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 13 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 13 | 22 | 0 | 14 | – | – |
| Kassa och bank | 45 | 13 | 18 | 89 | 1 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 296 | 263 | 236 | 281 | 139 | – | – |
| Summa tillgångar | 296 | 263 | 236 | 281 | 139 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | – | – |
| Balanserat resultat | 0 | 34 | 29 | 5 | −4 | – | – |
| Fritt eget kapital | 71 | 0 | −22 | −23 | −35 | – | – |
| Eget kapital | 181 | 110 | 88 | 87 | 75 | – | – |
| Långfristiga skulder | 88 | 140 | 108 | 164 | 35 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 28 | 2 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 6 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 27 | 12 | 41 | 30 | 29 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 296 | 263 | 236 | 281 | 139 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0.5 | 0.5 | 0.5 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,2 % | 42 % | 37,1 % | 30,9 % | 54,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 164 % | 212 % | 97 % | 300 % | 54 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 50,6 % | −166,3 % | −80 % | −21,5 % | −30,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 50,7 % | −165 % | −79,7 % | −21,5 % | −30,4 % | 11,3 % | −26,5 % |
| Omsättningstillväxt | 600 % | −68,8 % | −59,5 % | 54,9 % | 27,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 39,1 % | −30,1 % | −58,6 % | −32,2 % | −41,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 280 tkr | 40 tkr | 128 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 71 tkr | −33 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 71 tkr | −33 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 33 tkr | 51 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −33 tkr | −51 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 56 tkr |
| Forslag disposition | 71 tkr | 383 |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 71 tkr | 383 |
| Lager ravaror fornodenheter | 251 tkr | 237 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 166 | 13 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 17 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 88 tkr | 140 tkr |
| Reservfond | 10 tkr | 10 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
department the multiple Shop of Stockholm ABHuvudarbetsställe
Ulrikagatan 2, 115 23 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556369-8751
Registreringsdatum
15 september 1989
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.692 – Detaljhandel med konst samt galleriverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.