swereg

Depuro Consulting AB

559331-7976Aktiebolagreg. 2021

IT & tech
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Älta, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

1 843 tkr

−4 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

513 tkr

−25 % mot föregående år

Soliditet

77 %

+3,5 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Boplatsringen 96, 138 35 Älta

Postadress

c/o Mattias Berggren, Boplatsringen 96, 138 35 Älta

Verksamhetsbeskrivning

1) Konsultverksamhet som erbjuds företag i Norden. Huvudsakliga tjänster innefattar Projektledning, Testledning, och rådgivning till företag. 2) Handel med värdepapper och fastigheter (Sidoverksamhet)

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20221 131 tkr353 tkr232 tkr
20231 750 tkr324 tkr233 tkr
20241 570 tkr356 tkr311 tkr
20251 917 tkr686 tkr752 tkr
20261 843 tkr513 tkr756 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 76,8 % – branschmedian 74 %

Vinstmarginal 27,9 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt −3,9 % – branschmedian −1,4 %

Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20262025202420232022
Nettoomsättning1 8431 9171 5701 7501 131
Övriga rörelseintäkter–03––
Rörelseintäkter1 8431 9171 5731 7501 131
Råvaror och förnödenheter7––04
Handelsvaror––0––
Övriga externa kostnader285243267351221
Personalkostnader1 0329789421 069552
Av- och nedskrivningar66661
Övriga rörelsekostnader–00––
Rörelsekostnader1 3301 2271 2151 426778
Rörelseresultat513691358324353
Ränteintäkter och liknande1100–
Räntekostnader och liknande062−00
Finansiella poster0−5−20−0
Resultat efter finansiella poster513686356324353
Bokslutsdispositioner––0−84−90
Resultat före skatt513686356240263
Skatt på årets resultat109146785256
Årets resultat405541278188207

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20262025202420232022
Materiella anläggningstillgångar511182428
Finansiella anläggningstillgångar461230110––
Anläggningstillgångar4662411282428
Kundfordringar537483575463212
Kortfristiga fordringar580532576482212
Kassa och bank1184414226348
Omsättningstillgångar699973580708560
Summa tillgångar1 1641 214707732588
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat3271868190
Fritt eget kapital731727286208207
Eget kapital756752311233232
Obeskattade reserver17417417417490
Långfristiga skulder–02––
Leverantörsskulder1577591
Skatteskulder4510912410952
Kortfristiga skulder234288220325266
Summa eget kapital och skulder1 1641 214707732588

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20262025202420232022
Medelantal anställda11121
Föreslagen utdelning (tkr)400400100200188

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20262025202420232022
Soliditet76,8 %73,3 %63,5 %50,7 %51,6 %
Kassalikviditet298 %338 %263 %218 %211 %
Rörelsemarginal27,8 %36 %22,8 %18,5 %31,2 %
Vinstmarginal27,9 %35,8 %22,7 %18,5 %31,2 %
Omsättningstillväxt−3,9 %22,1 %−10,3 %54,7 %–
Avkastning på eget kapital53,5 %71,9 %89,5 %81 %89,2 %
Omsättning per anställd1 843 tkr1 917 tkr1 570 tkr875 tkr1 131 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (21)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Andra langfristiga fordringar461 tkr230 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden461 tkr230 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar231 tkr120 tkr
Arets resultat eget kapital405 tkr541 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat405 tkr541 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−541 tkr−278 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning541 tkr278 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning400 tkr100 tkr
Forslag disposition731 tkr727 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning331 tkr327 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning400 tkr400 tkr
Inventarier verktyg installationer5 tkr11 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden31 tkr31 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar26 tkr20 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar6 tkr6 tkr
Kassalikviditet2,984–
Ovriga fordringar kortfristiga43 tkr48 tkr
Ovriga kortfristiga skulder166 tkr172 tkr
Ovriga langfristiga skulder–0
Periodiseringsfonder174 tkr174 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter8 tkr–

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 24 aug. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –

  • Depuro Consulting ABHuvudarbetsställe

    Boplatsringen 96, 138 35 Älta

    IT & tech

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559331-7976

Registreringsdatum

24 augusti 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Nacka, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

IT & tech

  • SNI 62.100 – Dataprogrammering

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler