Derby Förvaltning AB
556188-0070Aktiebolagreg. 1974
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 753 tkr
Resultat efter fin. poster
853 tkr
Soliditet
60 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
ÖSTRA RÖNNEHOLMSVÄGEN 5 5tr, 211 47 Malmö
Postadress
ÖSTRA RÖNNEHOLMSVÄGEN 5 5tr, 211 47 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 2 334 tkr | 1 508 tkr | – |
| 2023 | 1 417 tkr | −229 tkr | – |
| 2024 | 1 749 tkr | 841 tkr | 9 059 tkr |
| 2025 | 1 753 tkr | 853 tkr | 9 736 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,9 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 48,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 0,2 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 753 | 1 749 | 1 417 | 2 334 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 42 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 753 | 1 791 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 635 | 613 | – | – |
| Rörelsekostnader | 635 | 613 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 117 | 1 178 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 22 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 271 | 359 | – | – |
| Finansiella poster | −265 | −337 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 853 | 841 | −229 | 1 508 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −500 | – | – |
| Resultat före skatt | 853 | 341 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 176 | 70 | – | – |
| Årets resultat | 677 | 271 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 500 | 500 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 500 | 500 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 15 570 | 14 428 | – | – |
| Kassa och bank | 174 | 859 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 15 744 | 15 287 | – | – |
| Summa tillgångar | 16 244 | 15 787 | – | – |
| Aktiekapital | 210 | 210 | – | – |
| Bundet eget kapital | 252 | 252 | – | – |
| Balanserat resultat | 8 807 | 8 536 | – | – |
| Fritt eget kapital | 9 484 | 8 807 | – | – |
| Eget kapital | 9 736 | 9 059 | – | – |
| Långfristiga skulder | 6 019 | 6 244 | – | – |
| Leverantörsskulder | 62 | 34 | – | – |
| Skatteskulder | 93 | 59 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 490 | 484 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 16 244 | 15 787 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,9 % | 57,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 215 % | 3 155 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 63,8 % | 67,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 48,7 % | 48,1 % | −16,2 % | 64,6 % |
| Omsättningstillväxt | 0,2 % | 23,4 % | −39,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 7 % | 3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 677 tkr | 271 tkr |
| Byggnader mark | 500 tkr | 500 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 6 063 tkr | 6 063 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 5 563 tkr | 5 563 tkr |
| Eventual forpliktelser | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 677 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −271 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 271 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 15 543 tkr | 14 400 tkr |
| Forslag disposition | 9 484 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 9 484 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 27 tkr | 28 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 500 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 5 344 tkr | 5 569 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 38 tkr | 38 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 38 tkr | 38 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 60 tkr | 82 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 225 tkr | 225 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 6 019 tkr | 6 244 tkr |
| Reservfond | 42 tkr | 42 tkr |
| Stallda sakerheter | 10 500 tkr | 10 500 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 10 500 tkr | 10 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 50 tkr | 84 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Derby Förvaltning ABHuvudarbetsställe
ÖSTRA RÖNNEHOLMSVÄGEN 5 5tr, 211 47 Malmö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556188-0070
Registreringsdatum
2 september 1974
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
210 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.