swereg

Design by Amanda.R AB

559326-2362Aktiebolagreg. 2021

Frisör & skönhet
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Hovmantorp, Kronobergs län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 037 tkr

+4 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

134 tkr

+80 % mot föregående år

Soliditet

80 %

+5,5 p.e. mot föregående år

Anställda

1

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Benmakaregränd 5, 365 42 Hovmantorp

Postadress

Benmakaregränd 5, 365 42 Hovmantorp

Verksamhetsbeskrivning

Frisör samt Influencer med inriktning inredning mat & trädgård

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20221 512 tkr432 tkr276 tkr
20231 061 tkr142 tkr260 tkr
2024993 tkr74 tkr314 tkr
20251 037 tkr134 tkr392 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 80,3 % – branschmedian 56,1 %

Vinstmarginal 12,9 % – branschmedian 4,3 %

Omsättningstillväxt 4,4 % – branschmedian 2 %

Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning1 0379931 0611 512
Övriga rörelseintäkter35291415
Rörelseintäkter1 0721 0231 0751 527
Råvaror och förnödenheter636776115
Handelsvaror−0−5––
Övriga externa kostnader298313284323
Personalkostnader578574573657
Rörelsekostnader9399499331 095
Rörelseresultat13374142432
Ränteintäkter och liknande1100
Räntekostnader och liknande0000
Finansiella poster100−0
Resultat efter finansiella poster13474142432
Bokslutsdispositioner−350−35−112
Resultat före skatt9974107320
Skatt på årets resultat22202369
Årets resultat775584251

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Finansiella anläggningstillgångar280–––
Anläggningstillgångar280–––
Varulager5504
Kundfordringar2163514
Kortfristiga fordringar856611047
Kassa och bank298507548568
Omsättningstillgångar388577658619
Summa tillgångar668577658619
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat2892351510
Fritt eget kapital367289235251
Eget kapital392314260276
Obeskattade reserver182147147112
Leverantörsskulder710147
Skatteskulder6796
Kortfristiga skulder94116251231
Summa eget kapital och skulder668577658619

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda1–––
Föreslagen utdelning (tkr)5000100

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet80,3 %74,7 %57,2 %58,9 %
Kassalikviditet406 %495 %262 %266 %
Rörelsemarginal12,8 %7,4 %13,4 %28,6 %
Vinstmarginal12,9 %7,5 %13,4 %28,6 %
Omsättningstillväxt4,4 %−6,4 %−29,8 %–
Avkastning på eget kapital19,7 %17,3 %32,3 %90,9 %
Omsättning per anställd1 037 tkr–––
Övriga poster i årsredovisningen (16)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga vardepappersinnehav280 tkr–
Arets resultat eget kapital77 tkr55 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat77 tkr55 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−55 tkr−84 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning55 tkr84 tkr
Forandring periodiseringsfond−35 tkr0
Forskott fran kunder03 tkr
Forslag disposition367 tkr289 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning317 tkr289 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning50 tkr–
Forutbetalda kostnader upplupna intakter4 tkr–
Lager fardiga varor handelsvaror5 tkr5 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga60 tkr60 tkr
Ovriga kortfristiga skulder69 tkr89 tkr
Periodiseringsfonder182 tkr147 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter12 tkr8 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 6 juli 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Design by Amanda.R ABHuvudarbetsställe

    Benmakaregränd 5, 365 42 Hovmantorp

    Frisör & skönhet

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559326-2362

Registreringsdatum

6 juli 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Lessebo, Kronobergs län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Frisör & skönhet

  • SNI 96.210 – Frisörer och barberare
  • SNI 58.190 – Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler