swereg

Devaio AB

559246-5164Aktiebolagreg. 2020

IT & tech
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Kungsbacka, Hallands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 606 tkr

−11 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

354 tkr

−51 % mot föregående år

Soliditet

66 %

−3,3 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Äppelrosvägen 23, 434 48 Kungsbacka

Postadress

Äppelrosvägen 23, 434 48 Kungsbacka

Verksamhetsbeskrivning

Företaget skall bedriva konsultverksamhet inom dator och systemutveckling, företags organisation, försäljning av mjukvara, tjänster rörande företags organisation, förvaltning av värdepapper och fastigheter, samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20201 238 tkr410 tkr292 tkr
20211 417 tkr397 tkr442 tkr
20221 505 tkr595 tkr485 tkr
20231 510 tkr313 tkr306 tkr
20241 806 tkr726 tkr535 tkr
20251 606 tkr354 tkr455 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 65,6 % – branschmedian 74 %

Vinstmarginal 22 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt −11,1 % – branschmedian −1,4 %

Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning1 6061 8061 5101 5051 4171 238
Övriga rörelseintäkter3435201091630
Rörelseintäkter1 6411 8411 5301 6141 4331 268
Övriga externa kostnader327366315319162185
Personalkostnader928881792724765672
Rörelsekostnader1 2541 2471 1071 042927857
Rörelseresultat387594422572505410
Ränteintäkter och liknande111–––
Räntekostnader och liknande––0211
Finansiella poster−33132−11023−108−1
Resultat efter finansiella poster354726313595397410
Bokslutsdispositioner0−1500−100100−100
Resultat före skatt354576313495497310
Skatt på årets resultat84979210112768
Årets resultat270479221393370242

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Finansiella anläggningstillgångar4253348119215462
Anläggningstillgångar4253348119215462
Kundfordringar303272148350290141
Kortfristiga fordringar346316214460291141
Kassa och bank225416370247318483
Omsättningstillgångar572731584707609624
Summa tillgångar9971 065665899764686
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat13563542220
Fritt eget kapital405485256435392242
Eget kapital455535306485442292
Obeskattade reserver2502501001000100
Långfristiga skulder0100019
Leverantörsskulder1002010
Skatteskulder––0337823
Kortfristiga skulder292279258313322275
Summa eget kapital och skulder9971 065665899764686

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda111111
Föreslagen utdelning (tkr)350350250400350–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet65,6 %68,9 %58 %62,8 %57,9 %54,1 %
Kassalikviditet196 %262 %226 %226 %189 %227 %
Rörelsemarginal24,1 %32,9 %28 %38 %35,7 %33,2 %
Vinstmarginal22 %40,2 %20,7 %39,5 %28 %33,1 %
Omsättningstillväxt−11,1 %19,6 %0,3 %6,2 %14,5 %–
Avkastning på eget kapital59,3 %89,5 %72,2 %81,1 %83,7 %82,9 %
Omsättning per anställd1 606 tkr1 806 tkr1 510 tkr1 505 tkr1 417 tkr1 238 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (27)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag13 tkr13 tkr
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden13 tkr13 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav412 tkr321 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden508 tkr383 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop125 tkr121 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar34 tkr0
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar0131 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar96 tkr62 tkr
Arets resultat eget kapital270 tkr479 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat270 tkr479 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−479 tkr−221 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning479 tkr221 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning350 tkr250 tkr
Forandring eget kapital totalt455 tkr535 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat270 tkr479 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning350 tkr250 tkr
Forandring periodiseringsfond0−150 tkr
Forslag disposition405 tkr485 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning55 tkr135 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter013 tkr
Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar34 tkr−131 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga44 tkr31 tkr
Ovriga kortfristiga skulder189 tkr170 tkr
Ovriga langfristiga skulder214714
Periodiseringsfonder250 tkr250 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter93 tkr109 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Devaio ABHuvudarbetsställe

    Äppelrosvägen 23, 434 48 Kungsbacka

    IT & tech

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559246-5164

Registreringsdatum

5 mars 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Kungsbacka, Hallands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

IT & tech

  • SNI 62.100 – Dataprogrammering

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler