Devies Development Sthlm AB
559188-4233Aktiebolagreg. 2018
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 tkr
Resultat efter fin. poster
−7 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vallgatan 14, 411 16 Göteborg
Postadress
c/o Devies Development Ab, Vallgatan 14, 411 16 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet främst inriktad mot utveckling av mobilapplikationer och utvecklingsprocesser.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 4 942 tkr | 483 tkr | – |
| 2022 | 13 327 tkr | 1 635 tkr | – |
| 2023 | 9 807 tkr | −1 652 tkr | 50 tkr |
| 2024 | 2 408 tkr | 276 tkr | 326 tkr |
| 2025 | 5 tkr | −7 tkr | 319 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,7 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal −140 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −99,8 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 | 2 408 | 9 807 | 13 327 | 4 942 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 20 | 29 | – | – |
| Rörelseintäkter | 9 | 2 428 | 9 836 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 16 | 417 | 2 029 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 1 730 | 9 461 | – | – |
| Rörelsekostnader | 16 | 2 147 | 11 489 | – | – |
| Rörelseresultat | −8 | 281 | −1 654 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 5 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | −5 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −7 | 276 | −1 652 | 1 635 | 483 |
| Resultat före skatt | −7 | 276 | −1 652 | – | – |
| Årets resultat | −7 | 276 | −1 652 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 0 | 158 | 1 355 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 317 | 227 | 2 273 | – | – |
| Kassa och bank | 2 | 152 | 6 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 320 | 379 | 2 279 | – | – |
| Summa tillgångar | 320 | 379 | 2 279 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 276 | 0 | 1 653 | – | – |
| Fritt eget kapital | 269 | 276 | 0 | – | – |
| Eget kapital | 319 | 326 | 50 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 220 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 35 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 | 53 | 2 228 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 320 | 379 | 2 279 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 2 | 10 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,7 % | 86,1 % | 2,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 37 408 % | 717 % | 102 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −154,8 % | 11,7 % | −16,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −140 % | 11,5 % | −16,9 % | 12,3 % | 9,8 % |
| Omsättningstillväxt | −99,8 % | −75,4 % | −26,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,3 % | 84,6 % | −3 277,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 1 204 tkr | 981 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 0 | 62 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −7 tkr | 276 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −7 tkr | 276 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −276 tkr | 1 652 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 276 tkr | −1 652 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −7 tkr | 276 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 250 tkr | 3 tkr |
| Forslag disposition | 269 tkr | 276 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 29 tkr | 276 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 565 | 2 tkr |
| Overkursfond | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 67 tkr | 818 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 855 | 28 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 572 | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 25 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Devies Development Sthlm ABHuvudarbetsställe
Vallgatan 14, 411 16 Göteborg
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559188-4233
Registreringsdatum
21 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.