Dextra Engineering AB
559008-2367Aktiebolagreg. 2015
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−6 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gymnasievägen 5 A, 973 32 Luleå
Postadress
c/o Oscar Wintercorn, Gymnasievägen 5 A, 973 32 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva teknisk uppdragsverksamhet inom produktutveckling till verkstadsindutrin, äga och förvalta aktier i dotterbolag, och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 30 tkr | 251 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −12 tkr | – |
| 2022 | 114 tkr | 618 tkr | 2 542 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −15 tkr | 2 527 tkr |
| 2024 | – | −66 tkr | 2 461 tkr |
| 2025 | – | −6 tkr | 2 456 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,7 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal – – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 114 | 0 | 30 |
| Rörelseintäkter | – | – | 0 | 114 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 6 | 16 | 16 | 14 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 | 16 | 16 | 14 | – | – |
| Rörelseresultat | −6 | −16 | −16 | 100 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 | −50 | 1 | 518 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −6 | −66 | −15 | 618 | −12 | 251 |
| Resultat före skatt | −6 | −66 | −15 | 618 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 19 | – | – |
| Årets resultat | −6 | −66 | −15 | 599 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 705 | 610 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 705 | 610 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 61 | 71 | 75 | 734 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 1 683 | 1 521 | 1 359 | 1 197 | – | – |
| Kassa och bank | 1 262 | 1 426 | 934 | 579 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 006 | 3 017 | 2 367 | 2 510 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 006 | 3 017 | 3 073 | 3 119 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 411 | 2 477 | 2 492 | 1 893 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 406 | 2 411 | 2 477 | 2 492 | – | – |
| Eget kapital | 2 456 | 2 461 | 2 527 | 2 542 | – | – |
| Långfristiga skulder | 462 | 462 | 462 | 462 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 7 | 13 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 88 | 93 | 83 | 115 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 006 | 3 017 | 3 073 | 3 119 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,7 % | 81,6 % | 82,3 % | 81,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 421 % | 3 227 % | 2 842 % | 2 178 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 87,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | 542,1 % | – | 836,7 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,2 % | −2,7 % | −0,6 % | 23,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 705 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −6 tkr | −66 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −6 tkr | −66 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 66 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −66 tkr | −15 tkr |
| Forslag disposition | 2 406 tkr | 2 411 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 006 tkr | 2 411 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 400 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 61 tkr | 71 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 1 683 tkr | 1 521 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 78 tkr | 66 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 462 tkr | 462 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | −51 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 28 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Dextra Engineering ABHuvudarbetsställe
Gymnasievägen 5 A, 973 32 Luleå
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559008-2367
Registreringsdatum
20 mars 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.