DHR Åkeri AB
559176-1811Aktiebolagreg. 2018
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
32 689 tkr
Resultat efter fin. poster
5 228 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
18
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stenåldersgatan 8 A, 213 76 Malmö
Postadress
Stenåldersgatan 8 A, 213 76 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva transport- och speditionsverksamhet, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed jämförlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 8 256 tkr | 633 tkr | – |
| 2020 | 14 911 tkr | 447 tkr | – |
| 2021 | 20 466 tkr | 800 tkr | 1 054 tkr |
| 2022 | 32 689 tkr | 5 228 tkr | 4 165 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 51,6 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 16 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 59,7 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 32 689 | 20 466 | 14 911 | 8 256 |
| Övriga rörelseintäkter | 133 | 51 | – | – |
| Rörelseintäkter | 32 822 | 20 517 | – | – |
| Handelsvaror | 17 752 | 11 246 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 892 | 637 | – | – |
| Personalkostnader | 8 202 | 6 814 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 467 | 427 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 223 | 105 | – | – |
| Rörelsekostnader | 27 536 | 19 230 | – | – |
| Rörelseresultat | 5 286 | 1 287 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 58 | 22 | – | – |
| Finansiella poster | −58 | −487 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 5 228 | 800 | 447 | 633 |
| Bokslutsdispositioner | −1 300 | −300 | – | – |
| Resultat före skatt | 3 928 | 500 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 817 | 208 | – | – |
| Årets resultat | 3 111 | 292 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 182 | 1 403 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 391 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 573 | 1 403 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 7 619 | 2 770 | – | – |
| Kassa och bank | 1 572 | 870 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 190 | 3 641 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 763 | 5 044 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 004 | 712 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 115 | 1 004 | – | – |
| Eget kapital | 4 165 | 1 054 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 750 | 450 | – | – |
| Långfristiga skulder | 773 | 976 | – | – |
| Leverantörsskulder | 967 | 807 | – | – |
| Skatteskulder | 845 | 247 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 075 | 2 565 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 763 | 5 044 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 18 | 15 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 3 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,6 % | 28 % | – | – |
| Kassalikviditet | 226 % | 142 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 16,2 % | 6,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 16 % | 3,9 % | 3 % | 7,7 % |
| Omsättningstillväxt | 59,7 % | 37,3 % | 80,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 74,7 % | 27,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 816 tkr | 1 364 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 3 111 tkr | 292 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 111 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −292 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 292 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 4 165 tkr | 1 054 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 111 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | −1 300 tkr | −300 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 3 500 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 391 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 391 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 391 tkr | – |
| Forslag disposition | 4 115 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 615 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 592 tkr | 597 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 182 tkr | 1 403 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 975 tkr | 2 140 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 793 tkr | 737 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 965 tkr | 701 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 800 tkr | 426 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 467 tkr | 427 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 410 tkr | 76 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 465 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 934 tkr | 594 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 453 tkr | 179 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 312 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 773 tkr | 976 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 750 tkr | 450 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 182 tkr | 1 403 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 1 182 tkr | 1 403 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 2 593 tkr | 1 579 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 497 tkr | 1 331 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
DHR Åkeri ABHuvudarbetsställe
Stenåldersgatan 8 A, 213 76 Malmö
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559176-1811
Registreringsdatum
22 oktober 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.