Diar Dersim AB
556913-2417Aktiebolagreg. 2012
Vallentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 037 tkr
Resultat efter fin. poster
134 tkr
Soliditet
45 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fritzbergsvägen 43, 186 51 Vallentuna
Postadress
Fritzbergsvägen 43, 186 51 Vallentuna
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva taxiverksamhet och hemtjänst samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 519 tkr | −73 tkr | 273 tkr |
| 2020 | 1 062 tkr | −38 tkr | 235 tkr |
| 2021 | 1 594 tkr | 201 tkr | 392 tkr |
| 2022 | 2 138 tkr | 366 tkr | 601 tkr |
| 2023 | 2 131 tkr | 289 tkr | 556 tkr |
| 2024 | 2 114 tkr | 258 tkr | 754 tkr |
| 2025 | 2 037 tkr | 134 tkr | 728 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 45,2 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 6,6 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt −3,6 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 037 | 2 114 | 2 131 | 2 138 | 1 594 | 1 062 | 1 519 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | 280 | 0 | 22 | 68 | 0 |
| Rörelseintäkter | 2 039 | 2 114 | 2 411 | 2 138 | 1 616 | 1 130 | 1 519 |
| Råvaror och förnödenheter | 659 | 670 | 679 | 719 | 629 | 492 | 534 |
| Övriga externa kostnader | 122 | 89 | 97 | 76 | 89 | 105 | 123 |
| Personalkostnader | 912 | 904 | 879 | 784 | 618 | 510 | 784 |
| Av- och nedskrivningar | 207 | 177 | 189 | 174 | 78 | 62 | 148 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 261 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 900 | 1 841 | 2 105 | 1 753 | 1 415 | 1 168 | 1 590 |
| Rörelseresultat | 139 | 273 | 306 | 385 | 201 | −38 | −71 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 15 | 18 | 19 | 0 | 0 | 2 |
| Finansiella poster | −5 | −15 | −17 | −19 | −0 | 0 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | 134 | 258 | 289 | 366 | 201 | −38 | −73 |
| Bokslutsdispositioner | 97 | 0 | −82 | −97 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 231 | 258 | 207 | 269 | 201 | −38 | −73 |
| Skatt på årets resultat | 57 | 61 | 51 | 61 | 43 | – | – |
| Årets resultat | 174 | 197 | 156 | 208 | 158 | −38 | −73 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 78 | 78 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 049 | 517 | 695 | 406 | – | 0 | 62 |
| Anläggningstillgångar | 1 049 | 517 | 695 | 406 | 0 | 78 | 140 |
| Kundfordringar | 79 | 98 | 92 | 61 | 87 | 0 | 13 |
| Kortfristiga fordringar | 470 | 368 | 395 | 326 | 267 | 156 | 224 |
| Kassa och bank | 238 | 236 | 362 | 417 | 200 | 32 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 707 | 605 | 757 | 743 | 467 | 187 | 224 |
| Summa tillgångar | 1 757 | 1 122 | 1 452 | 1 148 | 467 | 265 | 364 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 504 | 506 | 551 | 342 | 185 | 223 | 296 |
| Fritt eget kapital | 678 | 704 | 506 | 551 | 342 | 185 | 223 |
| Eget kapital | 728 | 754 | 556 | 601 | 392 | 235 | 273 |
| Obeskattade reserver | 82 | 179 | 179 | 97 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 709 | 0 | 550 | 301 | – | 0 | 37 |
| Leverantörsskulder | 0 | 3 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 118 | 112 | 112 | 104 | 43 | 13 | 17 |
| Kortfristiga skulder | 237 | 189 | 166 | 149 | 75 | 31 | 54 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 757 | 1 122 | 1 452 | 1 148 | 467 | 265 | 364 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,2 % | 79,9 % | 48,1 % | 59 % | 84 % | 88,4 % | 75 % |
| Kassalikviditet | 298 % | 320 % | 455 % | 497 % | 626 % | 608 % | 413 % |
| Rörelsemarginal | 6,8 % | 12,9 % | 14,4 % | 18 % | 12,6 % | −3,6 % | −4,7 % |
| Vinstmarginal | 6,6 % | 12,2 % | 13,6 % | 17,1 % | 12,6 % | −3,6 % | −4,8 % |
| Omsättningstillväxt | −3,6 % | −0,8 % | −0,3 % | 34,1 % | 50,2 % | −30,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 23,9 % | 26,2 % | 28 % | 34,7 % | 40,2 % | −16,4 % | −26,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 174 tkr | 197 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 174 tkr | 197 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −197 tkr | −156 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 197 tkr | 156 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 97 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 678 tkr | 704 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 478 tkr | 504 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 1 |
| Goodwill | 0 | 0 |
| Goodwill anskaffningsvarden | 390 tkr | 390 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 390 tkr | 390 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 049 tkr | 517 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 478 tkr | 739 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 429 tkr | 222 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 739 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 207 tkr | 177 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 390 tkr | 270 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 119 tkr | 74 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 709 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 82 tkr | 179 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Diar Dersim ABHuvudarbetsställe
Fritzbergsvägen 43, 186 51 Vallentuna
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556913-2417
Registreringsdatum
6 december 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vallentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.330 – Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
- SNI 88.101 – Öppna sociala insatser för äldre personer
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.