Diaz Swahn AB
559080-5718Aktiebolagreg. 2016
Åkersberga, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 189 tkr
Resultat efter fin. poster
957 tkr
Soliditet
79 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norrövägen 14 A, 184 42 Åkersberga
Postadress
Norrövägen 14 A, 184 42 Åkersberga
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom trend, innovation (för konsumentbeteende inom mat, restaurang, dryck, mode, resor, livstil, inredning, musik, fritidsaktiviter och teknik), föreläsningar, forskning med fokus på sensorik (mat, smak och måltidskunskap) och marknadsföring och event samt handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 810 tkr | 411 tkr | – |
| 2018 | 1 107 tkr | 88 tkr | – |
| 2019 | 3 204 tkr | 519 tkr | 822 tkr |
| 2020 | 2 127 tkr | 668 tkr | 1 341 tkr |
| 2021 | 3 271 tkr | 1 242 tkr | 2 315 tkr |
| 2022 | 4 810 tkr | 1 700 tkr | 2 546 tkr |
| 2023 | 2 862 tkr | −6 tkr | 2 304 tkr |
| 2024 | 2 863 tkr | 811 tkr | 2 940 tkr |
| 2025 | 3 189 tkr | 957 tkr | 3 196 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 79,1 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 30 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 11,4 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 189 | 2 863 | 2 862 | 4 810 | 3 271 | 2 127 | 3 204 | 1 107 | 1 810 |
| Övriga rörelseintäkter | 301 | 0 | 1 | 12 | 8 | 141 | 6 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 490 | 2 863 | 2 863 | 4 821 | 3 279 | 2 269 | 3 210 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 618 | 453 | 657 | 1 212 | 722 | 377 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 71 | 137 | 95 | 95 | 119 | 1 066 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 752 | 558 | 663 | 532 | 506 | 375 | 808 | – | – |
| Personalkostnader | 1 154 | 990 | 1 261 | 1 136 | 568 | 580 | 584 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 133 | 132 | 132 | 132 | 131 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | 0 | 5 | – | 0 | 0 | 81 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 533 | 2 080 | 2 855 | 3 107 | 2 022 | 1 583 | 2 670 | – | – |
| Rörelseresultat | 957 | 783 | 9 | 1 715 | 1 257 | 686 | 540 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 26 | 6 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 20 | 21 | 15 | 15 | 18 | 21 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 28 | −14 | −15 | −15 | −18 | −21 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 957 | 811 | −6 | 1 700 | 1 242 | 668 | 519 | 88 | 411 |
| Resultat före skatt | 957 | 811 | −6 | 1 700 | 1 242 | 668 | 519 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 201 | 174 | 11 | 361 | 267 | 150 | 121 | – | – |
| Årets resultat | 756 | 637 | −17 | 1 339 | 974 | 518 | 398 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 20 | 27 | 34 | 132 | 264 | 396 | 528 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 426 | 306 | 300 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 447 | 334 | 334 | 132 | 264 | 396 | 528 | – | – |
| Kundfordringar | 1 558 | 700 | 194 | 1 951 | 1 449 | 1 654 | 1 589 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 082 | 1 178 | 679 | 2 310 | 1 634 | 1 680 | 1 642 | – | – |
| Kassa och bank | 1 514 | 1 922 | 1 966 | 2 312 | 2 139 | 1 161 | 722 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 596 | 3 101 | 2 645 | 4 623 | 3 772 | 2 841 | 2 365 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 043 | 3 434 | 2 979 | 4 755 | 4 036 | 3 237 | 2 892 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 390 | 2 254 | 2 271 | 1 158 | 1 291 | 772 | 374 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 146 | 2 890 | 2 254 | 2 496 | 2 265 | 1 291 | 772 | – | – |
| Eget kapital | 3 196 | 2 940 | 2 304 | 2 546 | 2 315 | 1 341 | 822 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 75 | 167 | 251 | 327 | 407 | 486 | – | – |
| Leverantörsskulder | 250 | 46 | 49 | 412 | 116 | 190 | 398 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 197 | 345 | 192 | 71 | 25 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 847 | 419 | 508 | 1 957 | 1 395 | 1 489 | 1 584 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 043 | 3 434 | 2 979 | 4 755 | 4 036 | 3 237 | 2 892 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 060 | 500 | – | 226 | 1 107 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,1 % | 85,6 % | 77,3 % | 53,6 % | 57,4 % | 41,4 % | 28,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 425 % | 739 % | 520 % | 236 % | 271 % | 191 % | 149 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 30 % | 27,4 % | 0,3 % | 35,7 % | 38,4 % | 32,3 % | 16,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 30 % | 28,3 % | −0,2 % | 35,3 % | 38 % | 31,4 % | 16,2 % | 8 % | 22,7 % |
| Omsättningstillväxt | 11,4 % | 0 % | −40,5 % | 47,1 % | 53,8 % | −33,6 % | 189,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 23,7 % | 21,7 % | −0,7 % | 52,6 % | 42,1 % | 38,7 % | 48,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 595 tkr | 1 432 tkr | 1 431 tkr | 2 405 tkr | 3 271 tkr | 2 127 tkr | 3 204 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 25 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 401 tkr | 281 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 281 tkr | 281 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 19 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 756 tkr | 637 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 756 tkr | 637 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −637 tkr | 17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 637 tkr | −17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 500 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 105 tkr | – |
| Forslag disposition | 3 146 tkr | 2 890 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 086 tkr | 2 390 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 210 tkr | 284 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 20 tkr | 27 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 36 tkr | 695 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 15 tkr | 668 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 660 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 660 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 210 tkr | 195 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 414 tkr | 245 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 89 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 75 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 21 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 183 tkr | 39 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Diaz Swahn ABHuvudarbetsställe
Norrövägen 14 A, 184 42 Åkersberga
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559080-5718
Registreringsdatum
17 oktober 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Österåker, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.