Dicer Management AB
556656-4414Aktiebolagreg. 2004
Lidingö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
153 tkr
Soliditet
12 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sveavägen 9, 181 60 Lidingö
Postadress
Sveavägen 9, 181 60 Lidingö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultation inom företagsledning, marknadsföring, och försäljning. Vidare ska konsultation ske inom teknik för IT, telekom och för elektroniska tjänster såsom internethandel samt därmed förenliga områden. Bolaget ska bedriva egen utveckling och produktion inom ovan nämnda områden på nationell och internationell marknad mot såväl privat- som företagsmarknaden. Vidare ska bolaget verka inom fastighetsbranschen, parti och butikshandel samt inom skönhetsvård.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | 53 tkr | 587 tkr |
| 2022 | – | 95 tkr | 682 tkr |
| 2023 | – | 38 tkr | 719 tkr |
| 2024 | – | 29 tkr | 742 tkr |
| 2025 | – | 137 tkr | 850 tkr |
| 2026 | – | 153 tkr | 972 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 11,7 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | 1 317 | 1 267 | 1 129 | 989 | 988 | 970 |
| Rörelseintäkter | 1 317 | 1 267 | 1 129 | 989 | 988 | 970 |
| Övriga externa kostnader | 737 | 651 | 662 | 562 | 599 | 661 |
| Personalkostnader | 60 | 60 | 62 | 54 | 48 | 44 |
| Av- och nedskrivningar | 171 | 169 | 152 | 144 | 135 | 116 |
| Övriga rörelsekostnader | 9 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 977 | 880 | 876 | 760 | 781 | 822 |
| Rörelseresultat | 340 | 387 | 253 | 229 | 207 | 148 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 187 | 250 | 224 | 191 | 112 | 95 |
| Finansiella poster | −187 | −250 | −224 | −191 | −112 | −95 |
| Resultat efter finansiella poster | 153 | 137 | 29 | 38 | 95 | 53 |
| Resultat före skatt | 153 | 137 | 29 | 38 | 95 | 53 |
| Skatt på årets resultat | 32 | 28 | 6 | 1 | – | – |
| Årets resultat | 121 | 109 | 23 | 37 | 95 | 53 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 024 | 7 487 | 6 806 | 6 334 | 6 023 | 5 234 |
| Anläggningstillgångar | 8 024 | 7 487 | 6 806 | 6 334 | 6 023 | 5 234 |
| Kundfordringar | 236 | 225 | 214 | 154 | 156 | 164 |
| Kortfristiga fordringar | 297 | 271 | 237 | 156 | 355 | 168 |
| Kassa och bank | 19 | 59 | 96 | 334 | 568 | 1 029 |
| Omsättningstillgångar | 316 | 329 | 333 | 490 | 923 | 1 197 |
| Summa tillgångar | 8 340 | 7 817 | 7 139 | 6 824 | 6 947 | 6 431 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 750 | 642 | 619 | 582 | 487 | 434 |
| Fritt eget kapital | 872 | 750 | 642 | 619 | 582 | 487 |
| Eget kapital | 972 | 850 | 742 | 719 | 682 | 587 |
| Långfristiga skulder | 6 883 | 6 484 | 5 992 | 5 812 | 5 969 | 5 556 |
| Leverantörsskulder | 129 | 132 | 85 | 21 | 34 | 20 |
| Skatteskulder | 47 | 29 | 11 | 10 | 5 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 485 | 482 | 405 | 293 | 296 | 288 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 340 | 7 817 | 7 139 | 6 824 | 6 947 | 6 431 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 11,7 % | 10,9 % | 10,4 % | 10,5 % | 9,8 % | 9,1 % |
| Kassalikviditet | 65 % | 68 % | 82 % | 167 % | 312 % | 416 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,5 % | 12,8 % | 3,1 % | 5,1 % | 13,9 % | 9,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 121 tkr | 109 tkr |
| Byggnader mark | 8 024 tkr | 7 450 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 9 215 tkr | 8 470 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 191 tkr | 1 020 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 746 tkr | 850 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 171 tkr | 156 tkr |
| Eventual forpliktelser | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 121 tkr | 109 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −109 tkr | −23 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 109 tkr | 23 tkr |
| Forslag disposition | 872 tkr | 750 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 872 tkr | 750 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 61 tkr | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 38 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 63 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 105 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 63 tkr | 80 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 25 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 80 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | – | −80 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 3 003 tkr | 3 169 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 190 | 16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 19 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 3 834 tkr | 4 026 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 3 049 tkr | 2 458 tkr |
| Stallda sakerheter | 5 381 tkr | 5 381 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 5 081 tkr | 5 081 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 300 tkr | 300 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 290 tkr | 321 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Dicer Management ABHuvudarbetsställe
Sveavägen 9, 181 60 Lidingö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556656-4414
Registreringsdatum
23 februari 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lidingö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.