Diesel Craft Motor Corp. Aktiebolag
556106-9757Aktiebolagreg. 1966
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
8 tkr
Soliditet
79 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Narvavägen 7, 114 60 Stockholm
Postadress
c/o Östlund 5 Tr, Narvavägen 7, 114 60 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra maskinreparationer på fartyg ävensom äga och förvalta fast egendom och värdepapper samt utöva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 100 tkr | 235 tkr | – |
| 2017 | 228 tkr | −347 tkr | – |
| 2018 | 100 tkr | −240 tkr | 1 807 tkr |
| 2019 | 100 tkr | 40 tkr | 1 847 tkr |
| 2020 | 40 tkr | −493 tkr | 1 355 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −7 tkr | 1 347 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −26 tkr | 1 321 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −7 tkr | 1 314 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 1 tkr | 1 315 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 8 tkr | 1 324 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,8 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −4,2 %
Median för 8463 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 100 | 100 | 228 | 100 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 17 404 | 8 121 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 444 | 8 221 | 100 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 17 940 | 8 172 | 281 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 7 | 7 | 13 | 7 | −3 | 7 | 57 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 7 | 7 | 13 | 7 | 17 936 | 8 180 | 338 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | −7 | −7 | −13 | −7 | −493 | 41 | −238 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 11 | 8 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 1 | 13 | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 10 | 8 | 0 | −13 | −0 | −0 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 8 | 1 | −7 | −26 | −7 | −493 | 40 | −240 | −347 | 235 |
| Resultat före skatt | 8 | 1 | −7 | −26 | −7 | −493 | 40 | −240 | – | – |
| Årets resultat | 8 | 1 | −7 | −26 | −7 | −493 | 40 | −240 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 096 | 1 096 | 1 096 | 1 096 | 1 096 | 1 096 | 1 096 | 1 096 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 096 | 1 096 | 1 096 | 1 096 | 1 096 | 1 096 | 1 096 | 1 096 | – | – |
| Varulager | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 233 | 175 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 50 | 125 | 125 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 91 | 91 | 90 | 90 | 137 | 187 | 267 | 258 | – | – |
| Kassa och bank | 491 | 478 | 492 | 492 | 463 | 423 | 633 | 648 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 584 | 571 | 584 | 584 | 602 | 613 | 1 133 | 1 081 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 680 | 1 667 | 1 680 | 1 679 | 1 698 | 1 708 | 2 229 | 2 177 | – | – |
| Aktiekapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – |
| Bundet eget kapital | 210 | 210 | 210 | 210 | 210 | 210 | 210 | 210 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 105 | 1 104 | 1 111 | 1 137 | 1 145 | 1 637 | 1 597 | 1 837 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 114 | 1 105 | 1 104 | 1 111 | 1 137 | 1 145 | 1 637 | 1 597 | – | – |
| Eget kapital | 1 324 | 1 315 | 1 314 | 1 321 | 1 347 | 1 355 | 1 847 | 1 807 | – | – |
| Leverantörsskulder | 264 | 264 | 279 | 272 | 264 | 257 | 257 | 257 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 356 | 352 | 365 | 358 | 351 | 354 | 382 | 369 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 680 | 1 667 | 1 680 | 1 679 | 1 698 | 1 708 | 2 229 | 2 177 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,8 % | 78,9 % | 78,3 % | 78,7 % | 79,3 % | 79,3 % | 82,9 % | 83 % | – | – |
| Kassalikviditet | 163 % | 162 % | 159 % | 162 % | 171 % | 173 % | 236 % | 245 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | −1 231,6 % | 41,1 % | −238,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | −1 232,5 % | 40 % | −240 % | −152,2 % | 235 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | −100 % | −60 % | 0 % | −56,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,6 % | 0,1 % | −0,5 % | −2 % | −0,5 % | −36,4 % | 2,2 % | −13,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 96 tkr | 96 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 96 tkr | 96 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 8 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 8 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 324 tkr | 1 315 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 8 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 1 114 tkr | 1 105 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 114 tkr | 1 105 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 2 tkr | 2 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 91 tkr | 91 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 84 tkr | 80 tkr |
| Reservfond | 60 tkr | 60 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
Diesel Craft Motor Corp. AktiebolagHuvudarbetsställe
Narvavägen 7, 114 60 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556106-9757
Registreringsdatum
23 november 1966
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
150 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.