swereg

Din Elektriker Gävle AB

559168-6695Aktiebolagreg. 2018

Elektriker
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Gävle, Gävleborgs län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

257 tkr

+52 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−1 tkr

+98 % mot föregående år

Soliditet

90 %

−6,9 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Hagtornsgatan 3, 802 82 Gävle

Postadress

c/o Roine Söderberg, Hagtornsgatan 3, 802 82 Gävle

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall utföra elinstallationer och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019674 tkr16 tkr61 tkr
2020955 tkr30 tkr84 tkr
2021807 tkr54 tkr127 tkr
2022822 tkr119 tkr197 tkr
2023197 tkr−100 tkr127 tkr
2024169 tkr−54 tkr73 tkr
2025257 tkr−1 tkr72 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 89,9 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal −0,4 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt 52,1 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning257169197822807955674
Övriga rörelseintäkter01–––––
Rörelseintäkter257170197822807955674
Handelsvaror356184343337334173
Övriga externa kostnader117141156140113207124
Personalkostnader1071648214297381360
Av- och nedskrivningar0696630
Rörelsekostnader259223297703753925658
Rörelseresultat−1−53−100119553116
Ränteintäkter och liknande000––––
Räntekostnader och liknande0000000
Finansiella poster0−0−0−0−0−00
Resultat efter finansiella poster−1−54−100119543016
Bokslutsdispositioner–030−30–––
Resultat före skatt−1−54−7089543016
Skatt på årets resultat––0191285
Årets resultat−1−54−7070422311

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar0061521270
Anläggningstillgångar0061521270
Kundfordringar9–0501703
Kortfristiga fordringar13387211337813
Kassa och bank67378316314814394
Omsättningstillgångar8075155276186151107
Summa tillgångar8075162291207179107
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat23771477734110
Fritt eget kapital222377147773411
Eget kapital72731271971278461
Obeskattade reserver––030–––
Långfristiga skulder10–––––
Leverantörsskulder50109738434
Kortfristiga skulder723564809546
Summa eget kapital och skulder8075162291207179107

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet89,9 %96,8 %78,4 %75,8 %61,2 %47,1 %57,3 %
Kassalikviditet1 148 %3 663 %445 %428 %231 %160 %234 %
Rörelsemarginal−0,4 %−31,7 %−50,8 %14,5 %6,8 %3,2 %2,4 %
Vinstmarginal−0,4 %−32 %−50,8 %14,5 %6,7 %3,1 %2,4 %
Omsättningstillväxt52,1 %−14,2 %−76 %1,9 %−15,5 %41,7 %–
Avkastning på eget kapital−1,1 %−73,4 %−55,5 %35,7 %33,5 %27,1 %18,5 %
Omsättning per anställd–––––––
Övriga poster i årsredovisningen (19)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital−775−54 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−775−54 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning54 tkr70 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−54 tkr−70 tkr
Forandring eget kapital totalt72 tkr73 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−775−54 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring periodiseringsfond–0
Forslag disposition22 tkr23 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning22 tkr23 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter013 tkr
Inventarier verktyg installationer00
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden31 tkr31 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar31 tkr31 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar–6 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga4 tkr25 tkr
Ovriga kortfristiga skulder–0
Ovriga langfristiga skulder1 tkr379
Upplupna kostnader forutbetalda intakter2 tkr2 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –

  • Din Elektriker Gävle ABHuvudarbetsställe

    Hagtornsgatan 3, 802 82 Gävle

    Elektriker

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559168-6695

Registreringsdatum

22 augusti 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Gävle, Gävleborgs län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Elektriker

  • SNI 43.210 – Elinstallationer

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler