Dinis Rodrigues AB
559286-1768Aktiebolagreg. 2020
Sundbyberg, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
464 tkr
Resultat efter fin. poster
188 tkr
Soliditet
31 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Logdansvägen 30 Lgh 1004, 174 42 Sundbyberg
Postadress
Logdansvägen 30 Lgh 1004, 174 42 Sundbyberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva verksamhet inom filmproduktion, där den utgår från idé till färdig produkt, vilket kan inkludera projektledning, förarbete, inspelning, redigering samt ljud- och ljusdesign. De typer av filmproduktion bolaget ska vara inriktad mot är: reklamfilm, promotionfilm eller presentationsfilm för användning i digitala och analoga medier. Bolaget kommer även bedriva verksamhet inom närliggande område.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 876 tkr | 177 tkr | 164 tkr |
| 2022 | 846 tkr | 20 tkr | 25 tkr |
| 2023 | 1 022 tkr | 149 tkr | 143 tkr |
| 2024 | 760 tkr | 267 tkr | 236 tkr |
| 2025 | 464 tkr | 188 tkr | 173 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30,8 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal 40,5 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt −38,9 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 464 | 760 | 1 022 | 846 | 876 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 11 | 4 | – | – |
| Rörelseintäkter | 464 | 770 | 1 025 | 846 | 876 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 11 | 4 | – |
| Övriga externa kostnader | 74 | 114 | 94 | 149 | 54 |
| Personalkostnader | 141 | 406 | 730 | 629 | 598 |
| Av- och nedskrivningar | 40 | 43 | 43 | 43 | 47 |
| Rörelsekostnader | 255 | 564 | 878 | 825 | 699 |
| Rörelseresultat | 209 | 207 | 147 | 20 | 177 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −21 | 60 | 2 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 188 | 267 | 149 | 20 | 177 |
| Resultat före skatt | 188 | 267 | 149 | 20 | 177 |
| Skatt på årets resultat | 40 | 56 | 32 | 20 | 38 |
| Årets resultat | 148 | 211 | 118 | 0 | 139 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 40 | 83 | 127 | 170 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 484 | 570 | 375 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 484 | 610 | 458 | 127 | 170 |
| Varulager | – | – | 0 | 3 | 3 |
| Kundfordringar | 14 | 24 | 118 | 171 | 264 |
| Kortfristiga fordringar | 14 | 24 | 118 | 171 | 264 |
| Kassa och bank | 64 | 58 | 74 | 183 | 250 |
| Omsättningstillgångar | 77 | 83 | 193 | 357 | 517 |
| Summa tillgångar | 562 | 693 | 651 | 484 | 687 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 148 | 211 | 118 | 0 | 139 |
| Eget kapital | 173 | 236 | 143 | 25 | 164 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 3 | 3 |
| Skatteskulder | 36 | 36 | 11 | −10 | −2 |
| Kortfristiga skulder | 389 | 457 | 508 | 458 | 523 |
| Summa eget kapital och skulder | 562 | 693 | 651 | 484 | 687 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 148 | 211 | 118 | – | 139 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30,8 % | 34,1 % | 21,9 % | 5,3 % | 23,8 % |
| Kassalikviditet | 20 % | 18 % | 38 % | 77 % | 98 % |
| Rörelsemarginal | 45 % | 27,2 % | 14,4 % | 2,4 % | 20,2 % |
| Vinstmarginal | 40,5 % | 35,2 % | 14,6 % | 2,4 % | 20,2 % |
| Omsättningstillväxt | −38,9 % | −25,7 % | 20,8 % | −3,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 85,5 % | 89,4 % | 82,5 % | 1,6 % | 84,7 % |
| Omsättning per anställd | 464 tkr | 760 tkr | 1 022 tkr | 846 tkr | 876 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 484 tkr | 570 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 484 tkr | 570 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden fusion | −15 tkr | 62 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −6 tkr | −7 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 360 tkr | 185 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 295 tkr | 325 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 148 tkr | 211 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 148 tkr | 211 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −211 tkr | −118 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 211 tkr | 118 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 211 tkr | 118 tkr |
| Forslag disposition | 148 tkr | 211 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 148 tkr | 211 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 40 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 217 tkr | 217 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 217 tkr | 177 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 40 tkr | 43 tkr |
| Kassalikviditet | – | 0,181 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 | 167 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 353 tkr | 421 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −15 tkr | 62 tkr |
| Rorelsemarginal | – | 0,272 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 27 nov. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Dinis Rodrigues ABHuvudarbetsställe
Logdansvägen 30 Lgh 1004, 174 42 Sundbyberg
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559286-1768
Registreringsdatum
27 november 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
- SNI 59.120 – Efterproduktion av film, video och tv-program
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.