Dios Mio AB
556833-7470Aktiebolagreg. 2010
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
59 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 tkr
Soliditet
−477 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Galeasgatan 20, 426 71 Västra Frölunda
Postadress
Galeasgatan 20, 426 71 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att verka inom produktion- samt konsultering rörande mode, foto, musik och PR samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 945 tkr | 42 tkr | – |
| 2018 | 662 tkr | −2 tkr | – |
| 2019 | 831 tkr | 14 tkr | 120 tkr |
| 2020 | 675 tkr | 31 tkr | 81 tkr |
| 2021 | 677 tkr | 10 tkr | 85 tkr |
| 2022 | 353 tkr | −95 tkr | 50 tkr |
| 2023 | 56 tkr | −43 tkr | 30 tkr |
| 2024 | 49 tkr | 2 tkr | 32 tkr |
| 2025 | 59 tkr | −1 tkr | −53 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −476,8 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal −1,7 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt 20,4 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 59 | 49 | 56 | 353 | 677 | 675 | 831 | 662 | 945 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 4 | 20 | – | 0 | 3 | – | – |
| Rörelseintäkter | 59 | 49 | 60 | 373 | 677 | 675 | 834 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 60 | 47 | 103 | 398 | 478 | 488 | 480 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 55 | 173 | 138 | 326 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 14 | 14 | 14 | 10 | – | – |
| Rörelsekostnader | 60 | 47 | 103 | 467 | 665 | 639 | 816 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 | 2 | −43 | −94 | 11 | 35 | 18 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | −0 | −1 | −1 | −4 | −4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | 2 | −43 | −95 | 10 | 31 | 14 | −2 | 42 |
| Resultat före skatt | −1 | 2 | −43 | −95 | 10 | 31 | 14 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 7 | 19 | 7 | – | – |
| Årets resultat | −1 | 2 | −43 | −95 | 3 | 12 | 7 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 198 | 31 | 44 | 58 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 198 | 31 | 44 | 58 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 2 | 0 | 6 | 37 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 2 | 14 | 60 | 69 | 73 | 37 | – | – |
| Kassa och bank | 6 | 39 | 20 | 21 | 19 | 67 | 95 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 11 | 41 | 34 | 80 | 88 | 139 | 132 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 | 41 | 34 | 278 | 119 | 183 | 190 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −102 | −20 | 23 | 95 | 31 | 20 | 62 | – | – |
| Fritt eget kapital | −103 | −18 | −20 | 0 | 35 | 31 | 70 | – | – |
| Eget kapital | −53 | 32 | 30 | 50 | 85 | 81 | 120 | – | – |
| Långfristiga skulder | 57 | 0 | 1 | 223 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 10 | 20 | 6 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 | 10 | 4 | 5 | 34 | 102 | 70 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 | 41 | 34 | 278 | 119 | 183 | 190 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −476,8 % | 76,1 % | 86,2 % | 18 % | 71,3 % | 44,3 % | 62,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 149 % | 426 % | 903 % | 1 582 % | 258 % | 136 % | 187 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −2,1 % | 3,3 % | −77 % | −26,8 % | 1,7 % | 5,2 % | 2,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −1,7 % | 4,1 % | −76,8 % | −26,9 % | 1,5 % | 4,6 % | 1,7 % | −0,3 % | 4,4 % |
| Omsättningstillväxt | 20,4 % | −12,5 % | −84,1 % | −47,9 % | 0,3 % | −18,8 % | 25,7 % | −30 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,5 % | 5,8 % | −146 % | −190,6 % | 4 % | 14,5 % | 6,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 353 tkr | 677 tkr | 675 tkr | 831 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −1 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | 43 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | −43 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −53 tkr | 32 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −103 tkr | −18 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −103 tkr | −18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 7 tkr | 10 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 57 tkr | 157 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Dios Mio ABHuvudarbetsställe
Galeasgatan 20, 426 71 Västra Frölunda
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556833-7470
Registreringsdatum
20 december 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.