Dirige Consulting AB
556829-9803Aktiebolagreg. 2010
Norrtälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
308 tkr
Resultat efter fin. poster
−51 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lännavägen 404, 761 91 Norrtälje
Postadress
Lännavägen 404, 761 91 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet, rådgivning och utbildning inom management, ledarskap, organisations- och affärsutveckling, risk- och krishantering, juridik samt dryckeskunskap och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även importera och distribuera vin och andra alkoholhaltiga drycker, anordna dryckesprovningar samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också bedriva handel med och förvaltning av fast egendom och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 102 tkr | 51 tkr | – |
| 2018 | 23 tkr | −9 tkr | – |
| 2019 | 125 tkr | −0 tkr | 90 tkr |
| 2020 | 216 tkr | 139 tkr | 165 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −26 tkr | 173 tkr |
| 2022 | 111 tkr | −100 tkr | 73 tkr |
| 2023 | 240 tkr | −20 tkr | 54 tkr |
| 2024 | 378 tkr | −54 tkr | 149 tkr |
| 2025 | 412 tkr | −29 tkr | 200 tkr |
| 2026 | 308 tkr | −51 tkr | 149 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 51,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −16,5 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −25,1 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 308 | 412 | 378 | 240 | 111 | 0 | 216 | 125 | 23 | 102 |
| Övriga rörelseintäkter | 15 | 6 | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 323 | 418 | 378 | 240 | 111 | 0 | 216 | 125 | – | – |
| Handelsvaror | 250 | 314 | 296 | 183 | 111 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 124 | 134 | 137 | 77 | 99 | 26 | 77 | 102 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 17 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 6 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 374 | 448 | 433 | 260 | 210 | 26 | 77 | 125 | – | – |
| Rörelseresultat | −51 | −30 | −55 | −20 | −100 | −26 | 139 | −0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | 0 | −1 | – | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −51 | −29 | −54 | −20 | −100 | −26 | 139 | −0 | −9 | 51 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 38 | −37 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −51 | −29 | −54 | −20 | −100 | 12 | 102 | −0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 3 | 26 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −51 | −29 | −54 | −20 | −100 | 8 | 75 | −0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | 10 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 | 10 | 10 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Varulager | 99 | 163 | 68 | 24 | 75 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 20 | 40 | 25 | 51 | 18 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 46 | 66 | 55 | 78 | 46 | 3 | 5 | 18 | – | – |
| Kassa och bank | 132 | 150 | 149 | 50 | 47 | 185 | 215 | 77 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 277 | 379 | 272 | 152 | 168 | 188 | 219 | 95 | – | – |
| Summa tillgångar | 287 | 389 | 282 | 152 | 168 | 188 | 219 | 95 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 150 | 179 | 154 | 23 | 123 | 115 | 40 | 40 | – | – |
| Fritt eget kapital | 99 | 150 | 99 | 4 | 23 | 123 | 115 | 40 | – | – |
| Eget kapital | 149 | 200 | 149 | 54 | 73 | 173 | 165 | 90 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 38 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 41 | 83 | 5 | 1 | 0 | 8 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 0 | 2 | 12 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 138 | 189 | 133 | 98 | 94 | 15 | 17 | 5 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 287 | 389 | 282 | 152 | 168 | 188 | 219 | 95 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,9 % | 51,4 % | 52,9 % | 35,3 % | 43,7 % | 92,1 % | 88,8 % | 94,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 129 % | 114 % | 154 % | 130 % | 99 % | 1 269 % | 1 302 % | 1 898 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −16,6 % | −7,2 % | −14,5 % | −8,3 % | −90,1 % | – | 64,4 % | −0,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −16,5 % | −7,1 % | −14,3 % | −8,2 % | −90,6 % | – | 64,4 % | −0,3 % | −39,6 % | 49,6 % |
| Omsättningstillväxt | −25,1 % | 8,8 % | 57,3 % | 117,4 % | – | −100 % | 73,1 % | 431,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −34 % | −14,6 % | −36,3 % | −36,9 % | −136,7 % | 4,8 % | 45,6 % | −0,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 10 tkr | 10 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 10 tkr | 10 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −51 tkr | −29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −51 tkr | −29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 29 tkr | 54 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −29 tkr | −54 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 80 tkr |
| Forslag disposition | 99 tkr | 150 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 99 tkr | 150 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 28 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 28 tkr | 28 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 99 tkr | 163 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 26 tkr | 26 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 94 tkr | 106 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Dirige Consulting ABHuvudarbetsställe
Lännavägen 404, 761 91 Norrtälje
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556829-9803
Registreringsdatum
7 december 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 64.993 – Handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning
Övriga registrerade namn
1 st
- A Wines Sweden – särskilt företagsnamn, registrerat 24 september 2021. För den del av verksamheten som avser rådgivning och utbildning inom dryckseskunskap och därmed förenlig verksamhet samt import och distribution av vin och andra alkoholhaltiga drycker, anordning av dryckesprovningar samt därmed förenlig verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.