DiSara Förvaltning AB
559184-5713Aktiebolagreg. 2018
Älta, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
10 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 tkr
Soliditet
102 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hämplingevägen 30, 138 37 Älta
Postadress
Hämplingevägen 30, 138 37 Älta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva förmedling, värdering och finansiering av företag och kommersiella fastigheter, konsultverksamhet inom affärs- och företagsutveckling, konsultationer inom ekonomi, management och verksamhetsstyrning, äga och förvalta fastigheter samt äga och förvalta aktier och därmed förenliga verksamheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 45 tkr | 34 tkr | – |
| 2020 | 4 tkr | −2 tkr | 561 tkr |
| 2021 | 8 tkr | 1 tkr | 338 tkr |
| 2022 | 30 tkr | 3 tkr | 447 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −51 tkr | 449 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 0 tkr | 449 tkr |
| 2025 | 10 tkr | −1 tkr | 448 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 102,4 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −9,6 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 | 0 | 0 | 30 | 8 | 4 | 45 |
| Rörelseintäkter | 10 | 0 | 0 | 30 | 8 | 4 | – |
| Övriga externa kostnader | 11 | 11 | 52 | 27 | 6 | 6 | – |
| Rörelsekostnader | 11 | 11 | 52 | 27 | 6 | 6 | – |
| Rörelseresultat | −1 | −11 | −52 | 3 | 2 | −2 | 34 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 10 | 0 | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 11 | 1 | −1 | −1 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | 0 | −51 | 3 | 1 | −2 | 34 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 53 | 135 | 160 | 400 | – |
| Resultat före skatt | −1 | 0 | 1 | 138 | 161 | 398 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 0 | 29 | 33 | 85 | – |
| Årets resultat | −1 | 0 | 1 | 109 | 127 | 312 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 60 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Anläggningstillgångar | 60 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Kundfordringar | 13 | 0 | 0 | 41 | 9 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 328 | 253 | 350 | 279 | 650 | – |
| Kassa och bank | 359 | 58 | 124 | 164 | 70 | 83 | – |
| Omsättningstillgångar | 377 | 386 | 378 | 514 | 349 | 733 | – |
| Summa tillgångar | 437 | 436 | 428 | 564 | 399 | 783 | 394 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 399 | 399 | 397 | 288 | 161 | 511 | – |
| Fritt eget kapital | 398 | 399 | 399 | 397 | 288 | 511 | – |
| Eget kapital | 448 | 449 | 449 | 447 | 338 | 561 | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 0 | 125 | 80 | 80 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | – |
| Skatteskulder | −1 | −1 | −9 | −9 | −21 | 141 | – |
| Kortfristiga skulder | −11 | −13 | −21 | −8 | −19 | 141 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 437 | 436 | 428 | 564 | 399 | 783 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 102,4 % | 102,9 % | 104,9 % | 96,9 % | 100,7 % | 79,8 % | – |
| Kassalikviditet | −3 570 % | −3 058 % | −1 796 % | −6 323 % | −1 810 % | 518 % | – |
| Rörelsemarginal | −9,6 % | – | – | 10,5 % | 20,5 % | −39,1 % | 75 % |
| Vinstmarginal | −9,6 % | – | – | 8,3 % | 7 % | −40,6 % | 75 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | 303,4 % | 72,1 % | −90,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,2 % | 0 % | 0,3 % | 24,3 % | 37,6 % | 55,6 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 60 tkr | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −962 | 63 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 0 |
| Erhallna koncernbidrag | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −962 | 63 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −63 | −1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 63 | 1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital overkursfond balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forandring eget kapital overkursfond utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt | – | 449 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −962 | 63 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 338 tkr |
| Forslag disposition | 398 tkr | 399 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 398 tkr | 399 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 3 tkr | 4 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 0 |
| Overkursfond | – | 0 |
| Overkursfond bunden | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | −13 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | −10 tkr | −12 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Reservfond | – | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
DiSara Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Hämplingevägen 30, 138 37 Älta
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559184-5713
Registreringsdatum
10 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.