Divetas AB
559186-1728Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 389 tkr
Resultat efter fin. poster
964 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
3
Divetas AB | Strategisk Redovisning & Rådgivning Stockholm
Divetas AB erbjuder exklusiv redovisning, bokslut och skatterådgivning för framgångsrika företag i Stockholm. Din strategiska partner för ekonomisk tillväxt.
divetas.se
Adresser
Besöksadress
Karlavägen 5, 114 24 Stockholm
Postadress
Karlavägen 5, 114 24 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning av redovisningstjänster, skatterådgivning, personaluthyrning och även uthyrning av bostäder och fastigheter. Bolagets verksamhet har även till föremål att, direkt eller indirekt, äga och förvalta både fast och lös egendom samt även bedriva därmed förenliga verksamheter för samtliga verksamhetsgrenar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 009 tkr | 609 tkr | 594 tkr |
| 2021 | 2 839 tkr | 564 tkr | 2 006 tkr |
| 2022 | 2 907 tkr | 574 tkr | 2 215 tkr |
| 2023 | 2 718 tkr | 717 tkr | 2 476 tkr |
| 2024 | 2 652 tkr | 388 tkr | 2 694 tkr |
| 2025 | 2 389 tkr | 964 tkr | 2 666 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 54,8 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 40,3 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −9,9 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15247 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 389 | 2 652 | 2 718 | 2 907 | 2 839 | 1 009 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 81 | 5 | 31 | 47 | 16 |
| Rörelseintäkter | 2 389 | 2 734 | 2 723 | 2 939 | 2 886 | 1 025 |
| Övriga externa kostnader | 190 | 349 | 387 | 467 | 396 | 192 |
| Personalkostnader | 1 383 | 1 907 | 1 281 | 1 856 | 1 858 | 544 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 31 | 41 | 37 | 29 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 64 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 577 | 2 350 | 1 709 | 2 361 | 2 283 | 736 |
| Rörelseresultat | 812 | 383 | 1 014 | 578 | 603 | 289 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 9 | 5 | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 22 | 5 | −0 | 4 | 40 | 10 |
| Finansiella poster | 152 | 5 | −296 | −4 | −39 | 321 |
| Resultat efter finansiella poster | 964 | 388 | 717 | 574 | 564 | 609 |
| Bokslutsdispositioner | −258 | −105 | −180 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 706 | 283 | 538 | 574 | 564 | 609 |
| Skatt på årets resultat | 159 | 65 | 111 | 126 | 131 | 66 |
| Årets resultat | 547 | 217 | 427 | 448 | 433 | 544 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 52 | 76 | 100 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 | 5 | 48 | 44 | 57 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 221 | 5 270 | 2 694 | 2 027 | 2 023 | 2 052 |
| Anläggningstillgångar | 5 222 | 5 274 | 2 793 | 2 147 | 2 180 | 2 052 |
| Varulager | – | – | 0 | 5 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 8 | 46 | 24 | 123 | 1 |
| Kortfristiga fordringar | 236 | 216 | 1 231 | 385 | 474 | 166 |
| Kassa och bank | 191 | 83 | 153 | 288 | 549 | 327 |
| Omsättningstillgångar | 428 | 299 | 1 384 | 679 | 1 023 | 493 |
| Summa tillgångar | 5 650 | 5 573 | 4 178 | 2 826 | 3 203 | 2 545 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 069 | 2 426 | 2 000 | 1 717 | 1 522 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 616 | 2 644 | 2 426 | 2 165 | 1 956 | 544 |
| Eget kapital | 2 666 | 2 694 | 2 476 | 2 215 | 2 006 | 594 |
| Obeskattade reserver | 543 | 285 | 180 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 143 | 487 | 25 | 10 | 360 | 1 565 |
| Leverantörsskulder | 35 | 35 | 19 | 15 | 37 | 22 |
| Skatteskulder | 230 | 68 | 27 | 205 | 197 | 66 |
| Kortfristiga skulder | 1 298 | 2 107 | 1 497 | 601 | 837 | 387 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 650 | 5 573 | 4 178 | 2 826 | 3 203 | 2 545 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 5 | 2 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 574 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 54,8 % | 52,4 % | 62,7 % | 78,4 % | 62,6 % | 23,3 % |
| Kassalikviditet | 33 % | 14 % | 92 % | 112 % | 122 % | 128 % |
| Rörelsemarginal | 34 % | 14,5 % | 37,3 % | 19,9 % | 21,3 % | 28,6 % |
| Vinstmarginal | 40,3 % | 14,6 % | 26,4 % | 19,8 % | 19,9 % | 60,4 % |
| Omsättningstillväxt | −9,9 % | −2,4 % | −6,5 % | 2,4 % | 181,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 20,5 % | 8,1 % | 17,2 % | 20,2 % | 21,6 % | 91,6 % |
| Omsättning per anställd | 796 tkr | 884 tkr | 906 tkr | 969 tkr | 568 tkr | 505 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (49)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 18 tkr | 19 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 18 tkr | 19 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 1 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 19 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 5 203 tkr | 5 251 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 5 203 tkr | 5 251 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 718 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 670 tkr | 2 558 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 547 tkr | 217 tkr |
| Byggnader mark | – | 0 |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | – | 0 |
| Byggnader mark avskrivningar | – | 0 |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 21 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 3 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 7 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 456 tkr | 487 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 547 tkr | 217 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −217 tkr | −427 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 217 tkr | 427 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 574 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 666 tkr | 2 694 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 547 tkr | 217 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 574 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −258 tkr | −105 tkr |
| Forslag disposition | 2 616 tkr | 2 644 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 616 tkr | 2 069 tkr |
| Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott | – | 574 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 223 tkr | 208 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | – | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | – | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | – | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 120 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 18 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 86 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 tkr | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 18 tkr | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 17 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 48 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 33 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 14 tkr | 817 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 685 tkr | 1 736 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 6 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 686 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 543 tkr | 285 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 174 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 341 tkr | 269 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 31 mars 2021 · Inlämnad –
Divetas ABHuvudarbetsställe
Karlavägen 5, 114 24 Stockholm
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559186-1728
Registreringsdatum
17 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.