DJMusic Event AB
559174-1151Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 462 tkr
Resultat efter fin. poster
56 tkr
Soliditet
60 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Polhemsgatan 28 Lgh 1102, 112 30 Stockholm
Postadress
c/o Samir Salmi, Polhemsgatan 28 Lgh 1102, 112 30 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall vara verksamt inom musik, ljud-och ljussättning. Bedriva utbildning inom musik, (DJ) samt därtill hörande artistisk verksamhet. Bedriva utbildning och vägledning inom kost och motion (personlig träning). Bolaget är även verksamt inom sportdykning, fotografering, film både på land och under vatten och som guide vid dykresor samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 859 tkr | 111 tkr | 137 tkr |
| 2020 | 779 tkr | 56 tkr | 179 tkr |
| 2021 | 393 tkr | −13 tkr | 166 tkr |
| 2022 | 1 272 tkr | 281 tkr | 389 tkr |
| 2023 | 1 564 tkr | 307 tkr | 571 tkr |
| 2024 | 1 498 tkr | 34 tkr | 598 tkr |
| 2025 | 1 462 tkr | 56 tkr | 642 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,5 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 3,8 % – branschmedian 12,1 %
Omsättningstillväxt −2,4 % – branschmedian −1,9 %
Median för 7343 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 462 | 1 498 | 1 564 | 1 272 | 393 | 779 | 859 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | −60 | 60 | 153 | 110 | – |
| Rörelseintäkter | 1 462 | 1 498 | 1 504 | 1 332 | 547 | 889 | 859 |
| Råvaror och förnödenheter | 454 | 272 | 165 | 21 | 1 | 176 | 176 |
| Övriga externa kostnader | 498 | 772 | 534 | 594 | 170 | 308 | 318 |
| Personalkostnader | 424 | 401 | 410 | 410 | 365 | 338 | 244 |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 41 | 88 | 23 | 23 | 10 | 10 |
| Övriga rörelsekostnader | 15 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 412 | 1 486 | 1 198 | 1 049 | 560 | 833 | 748 |
| Rörelseresultat | 50 | 12 | 307 | 283 | −13 | 56 | 111 |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 22 | 0 | −1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | 6 | 21 | 0 | −2 | −0 | −1 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 56 | 34 | 307 | 281 | −13 | 56 | 111 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −77 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 56 | 34 | 230 | 281 | −13 | 56 | 111 |
| Skatt på årets resultat | 12 | 7 | 47 | 58 | 0 | 13 | 24 |
| Årets resultat | 45 | 27 | 183 | 223 | −13 | 43 | 87 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 100 | 83 | 71 | 50 | 73 | 30 | 40 |
| Anläggningstillgångar | 100 | 83 | 71 | 50 | 73 | 30 | 40 |
| Kundfordringar | 161 | 159 | 554 | 364 | 381 | 303 | 190 |
| Kortfristiga fordringar | 400 | 336 | 690 | 559 | 586 | 305 | 217 |
| Kassa och bank | 681 | 943 | 849 | 593 | 113 | 292 | 312 |
| Omsättningstillgångar | 1 081 | 1 279 | 1 539 | 1 152 | 699 | 597 | 530 |
| Summa tillgångar | 1 181 | 1 362 | 1 610 | 1 202 | 772 | 627 | 570 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 548 | 521 | 339 | 116 | 129 | 87 | 0 |
| Fritt eget kapital | 592 | 548 | 521 | 339 | 116 | 129 | 87 |
| Eget kapital | 642 | 598 | 571 | 389 | 166 | 179 | 137 |
| Obeskattade reserver | 77 | 77 | 77 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 257 | 257 | 257 | 257 | 257 |
| Leverantörsskulder | 22 | 3 | 0 | 15 | 3 | 2 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 2 | 13 | 0 | 3 | 8 |
| Kortfristiga skulder | 462 | 687 | 705 | 556 | 349 | 191 | 176 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 181 | 1 362 | 1 610 | 1 202 | 772 | 627 | 570 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,5 % | 48,4 % | 39,3 % | 32,4 % | 21,5 % | 28,6 % | 24 % |
| Kassalikviditet | 234 % | 186 % | 218 % | 207 % | 200 % | 313 % | 301 % |
| Rörelsemarginal | 3,5 % | 0,8 % | 19,6 % | 22,2 % | −3,3 % | 7,2 % | 13 % |
| Vinstmarginal | 3,8 % | 2,3 % | 19,6 % | 22,1 % | −3,4 % | 7,1 % | 12,9 % |
| Omsättningstillväxt | −2,4 % | −4,2 % | 23 % | 223,5 % | −49,6 % | −9,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,9 % | 4,4 % | 32 % | 57,3 % | −8 % | 23,8 % | 63,4 % |
| Omsättning per anställd | 1 462 tkr | 1 498 tkr | 1 564 tkr | – | 393 tkr | 779 tkr | 859 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 45 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 45 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −27 tkr | −183 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 27 tkr | 183 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 592 tkr | 548 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 592 tkr | 548 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 151 tkr | 135 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 100 tkr | 83 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 316 tkr | 278 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 216 tkr | 196 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 38 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 20 tkr | 41 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 89 tkr | 42 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 305 tkr | 550 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 77 tkr | 77 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 135 tkr | 135 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 nov. 2024 – 31 okt. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 nov. 2023 – 31 okt. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 nov. 2022 – 31 okt. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 nov. 2021 – 31 okt. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 nov. 2020 – 31 okt. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 nov. 2019 – 31 okt. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 4 okt. 2018 – 31 okt. 2019 · Inlämnad –
DJMusic Event ABHuvudarbetsställe
Polhemsgatan 28 Lgh 1102, 112 30 Stockholm
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559174-1151
Registreringsdatum
4 oktober 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.200 – Scenkonst
- SNI 93.199 – Annan sportverksamhet
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.